Premier Turcji: Wandale ośmielają się mnie obrażać. Trzeba dać im "lekcję"

09.06.2013 13:00
Premier Turcji Recep Erdogan.

Premier Turcji Recep Erdogan. (Fot. Burhan Ozbilici AP)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, który od dziewięciu dni stoi w obliczu masowych demonstracji, zaapelował dzisiaj w Adanie o "lekcję" dla manifestantów podczas wyborów do władz lokalnych, które odbędą się w marcu 2014 roku. - Ośmielają się obrażać premiera kraju - mówił, nazywając protestujących m.in. "wandalami".
- Mamy ponad siedem miesięcy do wyborów lokalnych. Chcę, abyście dali tym ludziom [demonstrantom - red.] pierwszą lekcję demokratycznego głosowania przy urnach - powiedział w transmitowanej szeroko przez telewizję relacji ze spotkania z tysiącami swych zwolenników, witających go na lotnisku w Adanie.

Erdogan po raz kolejny wyraził swoją stanowczość w stosunku do demonstrantów, którzy w całym kraju domagają się jego ustąpienia.

- Ośmielają się obrażać premiera kraju - mówił, używając w stosunku do protestujących terminów "wandale" i "anarchiści".

Sygnał ostrzegawczy dla premiera

Szef islamsko-konserwatywnego rządu, który kieruje krajem od ponad 10 lat, zapewnił, że reprezentuje cały naród turecki, bez żadnej dyskryminacji.

Erdogan ma uczestniczyć w ceremonii otwarcia kompleksu sportowego w sąsiedniej prowincji Mersin, a potem pod koniec dnia wróci do Ankary.

Według obserwatorów protesty antyrządowe, które od końca maja rozprzestrzeniły się niespodziewanie ze Stambułu na inne miasta Turcji, to sygnał ostrzegawczy dla premiera Erdogana. Mogą bowiem zaszkodzić jego ambicjom, by kierować krajem przez kolejną dekadę.

Demonstranci zarzucają premierowi autorytaryzm i chęć islamizowania laickiego państwa.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • al-bundy

  Oceniono 174 razy 164

  Buta aż wyłazi z typa, obrzydliwa arogancja. Czuje się wybrańcem Allaha, jaśnie oświeconym?

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 77 razy 51

  Islamska pi....

 • cillian1

  Oceniono 51 razy 43

  ludzie, skasujcie go, zanim on was skasuje!

 • nie-tak

  Oceniono 43 razy 31

  Dziwne ze Erdoganowi nie przyszlo jeszcze do swiadomosci i jeszcze tego nie zrozumial ze padl ofiara wlasnej glupoty jak i sluzalnosci. Wycisnieto go jak cytryne, wykorzystano do zrobienia wiosny ludow u sasiadow, a teraz sam pada ofiara sidel z ktorych nic sie nie nauczyl i byl naiwny do szpiku kosci, marzac ze zbuduje wielki Reich Osmanow. Niech to bedzie przestroga dla wielu populistycznych i sluzalczych politykow nie tylko bylego wschodniego bloku.

 • queserasera

  Oceniono 40 razy 28

  Ośmielają się obrażać premiera kraju - Słońce Turcji. Pod mur! Na stos!

  Tak, wschodnie satrapie to jednak inny świat.

 • krzhum14

  Oceniono 16 razy 16

  A gdzie turecka armia zawsze strzegąca w Turcji świeckości. Może już czas wyprowadzić czołgi na ulice i zakończyć rządy islamistów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje