Niemcy. Poziom rzek powyżej "powodzi stulecia". Ludzi czeka "dramatyczny koniec tygodnia"

09.06.2013 11:01
Stan wody w Łabie wzrósł w sobotę wieczorem do 7,40 m, 70 centymetrów powyżej poziomu z ''powodzi stulecia''.

Stan wody w Łabie wzrósł w sobotę wieczorem do 7,40 m, 70 centymetrów powyżej poziomu z ''powodzi stulecia''. (Fot. WOLFGANG RATTAY REUTERS)

Z godziny na godzinę pogarsza się sytuacja w stolicy Saksonii-Anhaltu, Magdeburgu. Poziom wody w Łabie stale rośnie - rano przekroczył poziom 7,45 m i jest wyższy o 80 cm od rekordowego poziomu z "powodzi stulecia" w 2002 r. Z Magdeburga i Wittenberge ewakuowano tysiące mieszkańców.
Na terenie Saksonii-Anhaltu i Brandenburgii, przez które przepływa Łaba, sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Na południe od Magdeburga, w miejscu, gdzie Soława wpada do Łaby, doszło do przerwania wałów. Sztab antykryzysowy wezwał pozostałych 150 mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia zagrożonego terenu. Wcześniej z tego regionu ewakuowano 3 tys. osób. Na najbliższe dni meteorolodzy zapowiedzieli kolejną falę opadów na południu i wschodzie kraju.

Burmistrz Magdeburga Lutz Truemper ostrzegł mieszkańców, że czeka ich "dramatyczny koniec tygodnia". W części miasta przerwano ze względów bezpieczeństwa dostawy energii elektrycznej.

Wczoraj wieczorem władze położonej bardziej na północ miejscowości Wittenberge ze względu na zagrożenie powodzią podjęły decyzję o ewakuacji 1,5 tys. mieszkańców Starego Miasta. O 19.15 stan Łaby w tym miejscu osiągnął historyczny poziom 7,45 m - wyżej niż rekordowa wysokość rzeki z 1880 r. Poziom wody w rzece podnosi się o pięć do dziesięciu centymetrów na godzinę - podała agencja dpa. Sztab kryzysowy obawia się, że we wtorek woda przekroczy poziom 8 m.70 tys. strażaków, 11 tys. żołnierzy w walce z żywiołem

Na nadejście fali powodziowej przygotowują się Dolna Saksonia, Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgia na północy Niemiec. Łaba wpada do Morza Północnego. W walce z żywiołem na terenie Niemiec bierze udział 70 tys. strażaków i 11 tys. żołnierzy Bundeswehry.

W rejon powodzi przyjechał prezydent Niemiec Joachim Gauck. Prezydent ma spotkać się z powodzianami w Halle i Miśni.

Jak poinformował sztab antykryzysowy, sytuacja w Bitterfeld nad Muldą i Halle nad Soławą ustabilizowała się. W ciągu ubiegłej doby poziom Soławy w Halle spadł o pół metra. W Saksonii, która mocno ucierpiała wskutek powodzi, 12 tys. osób nadal nie może powrócić do swoich mieszkań. W Dreźnie 5 tys. osób nadal nie ma prądu.

Groźba zamachu. "Traktujemy list poważnie"

Władze kraju związkowego Saksonia-Anhalt poinformowały dzisiaj, że zaostrzyły kontrolę wałów przeciwpowodziowych po otrzymaniu ostrzeżenia o planowanym zamachu. - Traktujemy poważnie list z ostrzeżeniem - powiedział szef MSW landu.

Minister spraw wewnętrznych Saksonii-Anhaltu Holger Stahlknecht poinformował agencję dpa, że wały kontrolowane są z ziemi i z powietrza. Wezwał mieszkańców do zachowania spokoju. - Wszystkie wały są strzeżone - zapewnił Stahlknecht. Jak wyjaśnił, list z ostrzeżeniem otrzymało kilka niemieckich redakcji.

Zobacz także
Komentarze (22)
Niemcy. Poziom rzek powyżej "powodzi stulecia". Ludzi czeka "dramatyczny koniec tygodnia"
Zaloguj się
 • urbanizm

  Oceniono 8 razy 6

  Niestety obecnie powodzie stulecia będziemy mieć co 10-11lat...

 • acototak

  Oceniono 8 razy 2

  Pojawi się wiele atrakcyjnych samochodów z Niemiec, z niewielkim przebiegiem

 • poborowy102

  Oceniono 12 razy -4

  Z artykułu wynika, ze tam juz wszystkie służby działają i prowadzona jest ewakuacja. A jak było w Polsce podczas powodzi? Cimoszewicz polatał nad powiatem wodzisławskim, powiedział "trzeba się było ubezpieczyć" i odleciał do Warszawy. A powiat wodzisławski pływał, bo lokalne rzeczki wylały. A fale powodziowe na dopływach Odry dopiero zmierzały wtedy do Polski. Ale działań nie podejmowano, zadnych ewakuacji ludzi czy gmachów publicznych. Nawet nie zrzucano wody ze zbiorników retencyjnych.

 • fajny_indygo22

  Oceniono 14 razy -2

  PiSowiacy z ich guru i cala reszta Kaczyzmu to psychopaci bazujacy na prymitywizmie rodakow. www.rp.pl/artykul/9157,950092-Psychiatrycznie-niepoprawni.html

 • klioes

  Oceniono 19 razy 3

  Za jedno napewno autor artykulu zasluguje na pochwale:
  tak jest! Laba i Solawa - a nie zadna Elba i Saala!!!

  Tak sie te rzeki nazywaja po polsku i slowiansku.

 • starykawaler35

  Oceniono 16 razy 2

  oczywista oczywistosc ... a najwieksza nieudolnoscia wladz byla wypowiedz premiera cimoszewicza ze ludzie wykupili ubezpieczen i sami sa sobie winni....

  ciekawe czy tym razem sie ubezpieczyli czy kolejny raz mysla ze jakos sie uda

 • spider78

  Oceniono 32 razy 16

  No to Polskę teraz zaleje fala... samochodów topielców.

 • piotr_ze_wsi

  Oceniono 58 razy 24

  Polskie lawety już się czają w pobliżu, bo przecież te wszystkie zalane po dach auta muszą znaleźć nabywcę w Polsce.

 • kompozytor77

  Oceniono 62 razy 32

  Prawdziwy Polak-malkontent. Czy do takich ludzi jak ty nie dociera, że są klęski żywiołowe , których nie można opanować? Najlepiej zrzucić winę na władzę a jeszcze jeśli jest ona z przeciwnej opcji... Typowy elektorat PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje