Po wypadku autokaru w Niemczech: pięć gimnazjalistek w szpitalu, dwie w ciężkim stanie

09.06.2013 10:57
Wypadek autokaru z gimnazjalistami z Lwówka Śląskiego

Wypadek autokaru z gimnazjalistami z Lwówka Śląskiego (Fot. HEINZ REISS PAP/EPA)

- Dzień po tragicznym wypadku polskiego autokaru w Niemczech pięć poszkodowanych gimnazjalistek przebywa nadal w szpitalach w Ingolstadt. Stan dwóch z nich jest bardzo ciężki, lecz stabilny - mówi Justyna Lewańska, konsul generalna RP w Monachium.
- Obie dziewczynki doznały wielonarządowych obrażeń. Były operowane i odzyskały w sobotę wieczorem przytomność - powiedziała Lewańska. Jedną z nich lekarze wprowadzili wkrótce potem w stan śpiączki farmakologicznej, druga pozostaje wybudzona. Zdaniem lekarzy stan obu jest bardzo ciężki, ale stabilny, rokujący nadzieję na wyzdrowienie.

Trzy inne dziewczynki, hospitalizowane w innej klinice w Ingolstadt, mają głównie urazy ortopedyczne. Natomiast dwoje pozostałych gimnazjalistów zostało zabranych przez rodziców w sobotę wieczorem ze szpitala do Polski. Łącznie obrażenia odniosło 30 osób. Pozostali uczestnicy pechowej wycieczki zostali przetransportowani w sobotę na pokładzie polskiego samolotu do Wrocławia.

W wypadku na autostradzie A9 pod Ingolstadt w Bawarii na miejscu zginęła jedna z turystek. Wcześniej podawano, że mogła to być nauczycielka. - Do wypadku doszło o godz. 4.15 w sobotę na autostradzie A9 koło Ingolstadt. Polski autokar wyprzedzał jadącą przed nim ciężarówkę, a następnie gwałtownie skręcił na prawy pas jezdni - wyjaśnił rzecznik policji w Ingolstadt Peter Griesser. Policja nie stwierdziła udziału innych pojazdów. Autokar jechał w kierunku Monachium do Francji.

Dwaj kierowcy zostali przesłuchani przez policję. W autokarze było łącznie 45 osób: uczniowie gimnazjum w Lwówku Śląskim na Dolnym Śląsku, ich opiekunowie, turyści z innych miejscowości oraz dwaj kierowcy. Przyczyny wypadku bada niemiecka policja.

Komentarze (11)
Po wypadku autokaru w Niemczech: pięć gimnazjalistek w szpitalu, dwie w ciężkim stanie
Zaloguj się
 • busomat.pl

  0

  Wyrazy współczucia

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 11 razy -9

  "Po wypadku autokaru w Niemczech: pięć gimnazjalistek w szpitalu, dwie w ciężkim stanie
  - Obie dziewczynki doznały wielonarządowych obrażeń. "

  Głupota nauczycieli nie ma granic !!!
  Dla własnej przyjemności ciągnąć gimnazjalistów do Paryża, a może na biegun północny !!!
  Czy lekce anatomii muszą dzięki tej głupocie odbywać sie w terenie ???

 • no4nwo

  Oceniono 1 raz 1

  Taka sama przyczyna, jak w wypadku polskiego autokaru na niemieckiej autostradzie, który próbował uciec przed nieprawidłowo włączającym się do ruchu mercedesem. Gwałtowny ruch kierownicą. Każdy kierowca autokaru powinien wiedzieć, że KAŻDY gwałtowny ruch kierownicą pojazdem o takiej masie i przy takiej prędkości MUSI się tak skończyć - całkowitą utratą panowania nad autokarem i rozbiciem się. Niewybaczalny błąd kierowcy. Wtedy zginęło chyba kilkanaście osób.

 • marcin1956

  Oceniono 8 razy -6

  Przemknęła się wypowiedź jednego z gimnazjalistów, że "autokar jechał bardzo szybko".
  I mamy prostą odpowiedź: który kierowca polskiego autokaru ma przećwiczone manewry przy prędkościach 130-150 km/ godz? Żaden.
  To tyle w tym temacie.

 • banan125

  Oceniono 19 razy -9

  polskie bydło i debile za kierownicą - w kraju narzekają na przepisy i stan dróg ...

  dać im furmanki a nie samochody do prowadzenia

 • balajanek

  Oceniono 7 razy 7

  Taaa a co ma do wypadku noc?
  Najprawdopodobniej niebezpieczny manewr wyprzedzania.
  Wyobrażasz sobie, wszyscy kierowcy, pasażerowie, śpią w nocy. Ile hoteli by trzeba przy drodze pobudować?Autostrady w nocy puste, w dzień zapchane do niemożliwości.Firmy ubezpieczeniowe by padły bez ubezpieczeń jakie byś chciał wprowadzić. Wycieczki,delegacje, przewóz towarów wydłużyłby się o dwa dni spędzane w nocy w hotelach.Plus koszty noclegu.
  Poza tym zdefiniuj: noc. Po dobranocce dla dzieci? dla dorosłych? inna zimą, inna latem?
  Widziałeś autostrady nocą?

 • com.bi-nerki

  Oceniono 20 razy -6

  Coś należy z tym zrobić. Gdyby koszty ubezpieczenia jazdy nocą były większe od kosztów noclegu może nie byloby tylu tragedii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje