USA i Chiny jednym głosem: Korea Płn. musi zrezygnować z broni nuklearnej

09.06.2013 10:50
Prezydenci USA i Chin Barack Obama i Xi Jinping

Prezydenci USA i Chin Barack Obama i Xi Jinping (Fot. Evan Vucci AP)

- Prezydenci USA i Chin Barack Obama i Xi Jinping zgodzili się, że Korea Północna musi zrezygnować z posiadania broni nuklearnej - poinformował w sobotę doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon. Dodał, że Obama poruszył też problem kradzieży w sieci.
- Uzgodniono, że Korea Północna musi się poddać denuklearyzacji oraz że żadne z naszych krajów nie zaakceptuje Korei Północnej jako państwa posiadającego broń nuklearną - powiedział Donilon na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu w posiadłości Sunnylands w kalifornijskim Rancho Mirage. Dodał, że USA i Chiny będą podejmować działania zmierzające do pogłębienia współpracy i dialogu, aby osiągnąć ten cel.

Przedstawiciel strony chińskiej Yang Jiechi potwierdził na odrębnej konferencji prasowej, że Chiny i USA "zajmują te same stanowiska" w kwestii północnokoreańskiej broni nuklearnej.

Wojownicza retoryka Pjongjangu w ubiegłych miesiącach doprowadziła do znacznego wzrostu napięcia nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku. Chiny, mimo że są sojusznikiem Pjongjangu, były coraz bardziej zaniepokojone jego groźbami zaatakowania Korei Południowej.

Donilon poinformował też, że prezydent Obama powiedział wprost swemu gościowi, że ataki chińskich hakerów mają na celu wykradzenie amerykańskich tajemnic przemysłowych. Dodał, że Obama sprecyzował dokładnie problemy, jakie niepokoją Stany Zjednoczone w kwestii kradzieży w sieci, i powiedział, że jeśli nie zostaną rozwiązane, to "będzie to bardzo trudny problem w dwustronnych stosunkach gospodarczych".

Natomiast Yang Jiechi podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa w sieci Pekin chce raczej współpracy niż tarć ze Stanami Zjednoczonymi. Poinformował, że Xi Jinping opowiedział się przeciwko wszelkim formom kradzieży i szpiegostwa w sieci i wskazał, że Chiny również padają ofiarą takich praktyk.

- Cyberbezpieczeństwo nie powinno być podstawowym powodem wzajemnych podejrzeń i tarć, a raczej nowym polem naszej współpracy - powiedział Yang.

Zobacz także
Komentarze (29)
USA i Chiny jednym głosem: Korea Płn. musi zrezygnować z broni nuklearnej
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -1

  :))))
  Jednym głosem bo żydowskie media publikują tylko co usłyszał i jak streścił w sobotę doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Tom Donilon
  W mediach chińskich już tego jednego głosu nie ma...
  W chińskich mediach na temat uzgodnień dotyczących Korei jest mało, news.xinhuanet.com/english/china/2013-06/09/c_132443683.htm
  natomiast są one RZETELNE bo nacisk jest położony na natychmiastowy powrót do rozmów co obie Koree już uczyniły.

  Czy obrzezanie nie pogarsza zrozumienia (ang. reading and listening comprehension) ?

  Obszerna relacja z wizyty na chińskim portalu
  www.xinhuanet.com/english/special/xjp201305/index.htm
  Mnie spodobał się krótki filmik z oryginalnym kazaniem XI i odpowiedź BHO świadcząca ze rozumie potrzebę składania bezpośrednich natychmiastowych raportów wojskowych przez amerykańskich dowódców wojskowych swoim chińskim odpowiednikom.
  news.xinhuanet.com/english/video/2013-06/08/c_132442288.htm

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 6 razy 0

  Ale wy się pawianki dajecie roochać, brak słów. No i stoją obok siebie - wielcy antagoniści. I nawet nie widzicie, że wszystkie te konflikty to tylko dekoracja, że gdy przychodzi do prawdziwego geszeftu - kontroli ludzi - to oni się świetnie dogadują, z uśmiechami i po bratersku.

  Taki sam dysonans poznawczy miałem, gdy zobaczyłem wigilię w naszym sejmiku. Jeszcze wczoraj jeden drugiego do sądu chciał podać, od wrogów Polski wyzywał - a dzisiaj? Opłateczek, życzonka, uśmiechy, wódeczka.

  A owieczki idą na rzeź... :)

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 7 razy 1

  Ja i mój szwagier jednym głosem - Chiny i USA do denuklearyzacji. Mniej więcej tyle samo warty głos. :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 16 razy 8

  @pies_na_czerwony_i_czarny
  jest temat o usa. można pohajterzyc!. nie zawiedźcie mnie czerwono-różowi, kochający inaczej, popieracze otwartych zwieraczy. popłuczyny po ub, sb, mo, zomo, ormo, wsi.pokazcie to co wam wychodzi najlepiej. głupota i nienawiść.
  ------
  Dziecko, a Ty wiesz, co to UB, SB, MO, ZOMO i ORMO? Bo tak te skrótowce klepiesz bez ładu i składu, że z tego "hajterowania" nawet do ulubionej składnicy wiedzy, Wikipedii, nie zajrzałeś. Siła rozpędu...

 • placebo99

  Oceniono 10 razy 0

  A co w sprawie ataków amerykańskiech hakerów na Facebook, Skype, Google, Apple, Microsoft itd. w ramach akcji hakerskiej PRISM?

 • pies_na_czerwony_i_czarny

  Oceniono 27 razy 1

  jest temat o usa. można pohajterzyc!. nie zawiedźcie mnie czerwono-różowi, kochający inaczej, popieracze otwartych zwieraczy. popłuczyny po ub, sb, mo, zomo, ormo, wsi.pokazcie to co wam wychodzi najlepiej. głupota i nienawiść.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 15 razy -7

  A israel ?

  "Widzisz młody - było sobie kiedyś takie państewko Izrael, zresztą cholera wie, może nadal jest, a najciekawsze w nim było to że praktycznie non stop trwała tam wojna..."

 • tenare

  Oceniono 33 razy 5

  Obama inwigiluje na masową skalę własnych obywateli (PRISM) jak u Orwella i jeszcze próbuje dyktować, co mają robić, a czego nie inne niepodległe narody.
  Śmieszny czarny nazista.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje