Chiny. Surowy wyrok dla szwagra noblisty. Rodzina: To zemsta władz

09.06.2013 09:52
Liu Xia uważa, że wyrok na jej bracie to zemsta władz

Liu Xia uważa, że wyrok na jej bracie to zemsta władz (Fot. Alexander F. Yuan AP)

Chiński sąd skazał dzisiaj Liu Hui, szwagra dysydenta uwięzionego w 2009 roku i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, na karę 11 lat więzienia za defraudację. Rodzina Liu uważa wyrok za zemstę na rodzinie noblisty. Kara jest wyjątkowo surowa, nawet jak na chińskie standardy, gdyż za defraudację grozi najwyżej 10-letnie więzienie.
Liu Xia, siostra skazanego i żona Liu Xiaobo, która przebywa w areszcie domowym, powiedziała po wyjściu z sądu, że nie widzi w kraju poprawy w kwestiach praw człowieka pod rządami nowego prezydenta Xi Jinpinga, pomimo nadziei na polityczne reformy.

- Biorąc pod uwagę to, co się stało mojej rodzinie i tryb życia, jaki prowadzę przez ostatnie dwa lata, nie mogę powiedzieć, aby nastąpiła jakaś poprawa. Nie widzę żadnej nadziei - oznajmiła.

Agencje piszą, że chińskie władze często naciskają na krewnych i przyjaciół krytyków rządu, żeby uważali, co mówią i jak się zachowują. Prawnicy i członkowie rodziny uważają, że zarzuty przeciwko bratu Liu Xia wydają się być odwetem władz za odwiedzanie jej w domu przez działaczy praw człowieka, pomimo aresztu.

Wyjątkowo surowy wyrok

11-letni wyrok na brata Liu Xii, który jest biznesmenem i działa w branży nieruchomości, jest wyjątkowo surowy, nawet jak na chińskie standardy, gdyż defraudacja jest karana najwyżej 10-letnim więzieniem.

Liu Xiaobo to dysydent i uczestnik prodemokratycznych protestów w Chinach w 1989 r. W 2009 r. został uwięziony i skazany na 11 lat pozbawienia wolności za działalność opozycyjną. Obecnie przebywa w areszcie domowym. Chińskie władze uważają, że Liu jest przestępcą i tak powinien być traktowany. Odrzucają krytykę postępowania wobec niego jako ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju.

Zobacz także
Komentarze (10)
Chiny. Surowy wyrok dla szwagra noblisty. Rodzina: To zemsta władz
Zaloguj się
 • laluni22

  Oceniono 1 raz 1

  DEMOKRACJA PO CHINSKU....

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy -2

  Racja stanu Izraela i Nowego Jorku wymaga aby polskie goje wyraziły jakieś negatywne opinie pod adresem Chin tak aby zniechęcić to supermocarstwo gospodarcze które ma problemy z nadwyżką dewizową do inwestycji w Polsce.

  Zwłaszcza podczas wizyty głowy Chin w państwie największego dłużnika który to dłużnik ma opinię największego ludobójcy i ma największą liczbę więźniów na świecie, kilkakrotnie większą niż dużo liczebniejsze Chiny.

  Zarzuty łamania praw jakiegoś więźnia w Chinach mogą odwieść Prezydenta Chin o zapytanie o los setek tysięcy więźniów w USA!

 • kalebas

  Oceniono 3 razy 1

  Na całe szczęście mój szwagier nie ma wielkich widoków na Nobla.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 5 razy -1

  Szwagier noblisty?.A co to takiego?..

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 7 razy 3

  Strasznie was muszą Chiny obchodzić, skoro ostatnio jak samobójca podpalił tam autobus i zginęło 47 osób, to informacja nie wyszła poza dział z depeszami. I chyba wszystkie polskie serwisy o tym informowały. Poza Gazetą.
  wyborcza.pl/1,91446,14062398,Chiny__47_ofiar_podpalenia_autobusu_przez_samobojce.html

 • gr_ub_y

  Oceniono 19 razy 1

  Synowi noblisty Bolęsy, to mają klawe życie przy Hui-u!

 • 1pytanie

  Oceniono 20 razy -4

  A "bojowniczka" o demokrację Pani Kopacz wraz z rządem polskim przebywali właśnie na wycieczce w Chinach by "podpisać" umowy handlowe.........:))))))))

 • poljack

  Oceniono 23 razy 15

  No to trzeba było nie kraść .

 • xdt

  Oceniono 30 razy 18

  Jak patrzę na to G.. to przekonuje mnie, że żyjemy w oazie szczęśliwości. Potem się budzę i widzę nasz podwórkowy syf i kiłę. I wszędzie panoszący się brutalny kapitalizm pod maską demokracji, z kolei socjalizm to też syfek. Świat to g i dziwi mnie, że ludzie wciskają dzieciom jakieś moralne prawdy, nie lepiej od razu zabrać im cukierka, niech ryczą to będą twardsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje