Korea Północna i Południowa rozpoczynają pokojowe rozmowy. Pierwsze takie spotkanie od dwóch lat

09.06.2013 08:30
Przedstawiciele Korei Północnej i Południowej podczas spotkania poświęconego poprawie stosunków obu państw.

Przedstawiciele Korei Północnej i Południowej podczas spotkania poświęconego poprawie stosunków obu państw. (Fot. AP)

Oficjalni przedstawiciele Korei Północnej i Południowej rozpoczęli dzisiaj spotkanie robocze, które ma przygotować rozmowy na wyższym szczeblu poświęcone poprawie stosunków obu państw. To pierwsze takie spotkanie od dwóch lat.
Jak poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego, spotkanie odbywa się w Panmundżomie, miejscowości w strefie zdemilitaryzowanej, stanowiącej nieformalną granicę między obu państwami. 27 lipca 1953 r. podpisano tu porozumienie rozejmowe kończące wojnę koreańską, która trwała w latach 1950-1953.

Spotkanie jest pierwszym tego rodzaju między obu państwami od ponad dwóch lat i odbywa się po niedawnym zerwaniu przez Pjongjang wszelkich kontaktów z Koreą Południową, zamknięciu wspólnej strefy ekonomicznej Kaesong i groźbach zaatakowania sąsiada z południa.

"Rozwój stosunków między Koreą Północną i Południową zaczyna się od małych spraw"

Od przebiegu dzisiejszych rozmów zależy, czy odbędzie się zaproponowane przez Seul w ubiegłą środę spotkanie na szczeblu ministerialnym, którego nie było od 2007 r.

Agencja Associated Press zauważa, że tak żywe zainteresowanie mediów w istocie technicznymi rozmowami wskazuje, jak złe są obecnie stosunki między obu państwami koreańskimi. Jakikolwiek dialog będzie i tak poprawą w stosunku do ostatniego okresu, w którym Korea Północna dokonywała prób z bronią nuklearną i pociskami rakietowymi, ostrzeliwała terytorium sąsiada, powodując kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, a w ciągu ubiegłych miesięcy zapowiadała zmasowany atak.

Jak powiedział jeden z przedstawicieli Korei Południowej, Chun Hae Sung, delegacja południowokoreańska będzie stale pamiętać, że "rozwój stosunków między Koreą Północną i Południową zaczyna się od małych spraw i stopniowej budowy zaufania".

Następstwa rozszerzenia międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonej w lutym trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

W kwietniu, w szczytowym okresie napięć na Półwyspie Koreańskim, Korea Północna wycofała 53 tys. swych robotników z ośrodka przemysłowego Kaesong. Ostatni pracownicy południowokoreańscy opuścili strefę miesiąc później. Pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Koreańczyków z Południa do strefy i że jest gotów do rozmów, jeśli kompleks w Kaesongu odwiedzą właściciele działających tam firm południowokoreańskich. Władze w Seulu odrzuciły tę ofertę, domagając się najpierw oficjalnych negocjacji na temat ponownego otwarcia strefy.

Zobacz także
Komentarze (42)
Korea Północna i Południowa rozpoczynają pokojowe rozmowy. Pierwsze takie spotkanie od dwóch lat
Zaloguj się
 • w.o.z.w

  Oceniono 1 raz -1

  no proszę USA powiedziało Chinom nie będziemy u was kupować bubli, jak dalej będziecie mącić w regionie popierając ten bankrutujący odpad głodu i zadupia, to i korea pn rękę nagle wyciągnęła, sojusznik CRL zmienił zdanie. Oj te chiny już dawno powinniśmy bojkot ich produktów wprowadzić.

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  Prawda jest brutalna; ten kto pierwszy wystrzeli atomowy pocisk, zginie jako drugi.

 • henryabor

  Oceniono 7 razy -3

  Gdyby nie ponad 60 letnia okupacja Korei Płd. przez Jankesów, te dwa kraje już dawno by się zjednoczyły w jedno potężne państwo! Co i tak wbrew woli okupanta, nastąpić musi!

 • czesarna

  Oceniono 5 razy 1

  Korea podzielona jest dziwolągiem. Korea faktycznie jest jedna. To jest tylko kwestią czasu, że północni Koreańczycy zrozumieją, mimo ich uporu polegającego na stawianiu na odrębność - brak im tylko jednego przede wszystkim. Tym jednym jest jedność i harmonia. Ciekawe nie jest to, kiedy dojdzie między nimi - Koreanczykami - do pełnej zgody. Ciekawe jest między kim dojdzie wcześniej do zgody, między Koreańczykami czy między Polakami. Stawiam na Polaków! Ale mój wybór jest życzeniowy.

 • supertlumacz

  Oceniono 13 razy -3

  "Agencja Associated Press zauważa, że tak żywe zainteresowanie mediów w istocie technicznymi rozmowami wskazuje, jak złe są obecnie stosunki między obu państwami koreańskimi. Jakikolwiek dialog będzie i tak poprawą w stosunku do ostatniego okresu, w którym Korea Północna dokonywała prób z bronią nuklearną i pociskami rakietowymi, ostrzeliwała terytorium sąsiada, powodując kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, a w ciągu ubiegłych miesięcy zapowiadała zmasowany atak."

  Agencja AP przedstawia zestawienie fałszerstw i konfabulacji.

  Niestety, w języku polskim rzetelne doniesienia to tylko komunikaty ambasady KRLD, ale te zredagowane są w śmiesznym języku kultu jednostki. Niemniej można tam wyłowić unikalne informacje np. dotyczące WAŁU ROZDZIELAJĄCEGO po stronie południowokoreańskiej, widocznego tylko od strony północnokoreańskiej, niesłusznie nazywanego wielkim murem na 38 równoleżniku
  www.krld.pl/krld/zjednoczenie
  Notatka wyjaśnia dlaczego wał widoczny jest tylko od północy.

  Natomiast rzetelne wiadomości na temat Korei w języku angielskim dostępne są na portalach:
  rosyjskim rt.com/on-air/
  tureckim www.hurriyetdailynews.com/
  chińskim www.chinaview.cn/

  Najczęściej oglądam ten pierwszy bo jest na poziomie. Ostatnio znany emerytowany dziennikarz amerykański Larry King zasilił ich szeregi. Sekcję giełdową, gospodarczą , prowadzi Max Keiser, były nowojorski makler. Już obecnie ten portal jest na pierwszym miejscu w świecie pod względem odsłon materiałów na youtube.

  Chociaż obaj są Żydami, ich programy wywołują wściekłość nowojorskiej biedoty żydowskiej która przychodzi tutaj , zwykle bez polskich czcionek, m.in. aby mnie atakować łamaną polszczyzną.

  Również notatka BBC o rozmowach między koreańskich www.bbc.co.uk/news/world-asia-22831285# jest cywilizowana. Z niej pochodzi publikowane tutaj zdjęcie.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 19 razy 13

  Kimownia calkowicie przewidywalna. Szantazu i wyludzen ciag dalszy nastapi.

 • sylenth

  0

  czemu tym dwum zamachowcom torpedujacym rozmowy podlozeniam dwoch bomb nikt nie przeszkadza (4 zdjecie)

 • mageiar

  0

  Taka ciekawostka: jeśli się nie mylę, delegacji KRLD przewodzi kobieta (ma znaczek PPK).

 • diesel_poznan

  Oceniono 25 razy 13

  Ciekawe jaki kit będą teraz wciskać biednemu społeczeństwu. Że Korea Południowa pozazdrościła im potęgi militarnej i wyciągnęła rękę? Bo reszta świata raczej leży i kwiczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje