Kto powiedział dziennikarzom o PRISM? NSA chce śledztwa. "Lekkomyślne ujawnienie"

09.06.2013 07:58
Dzienniki

Dzienniki "Washington Post" oraz brytyjski "Guardian" ujawniły w ub. czwartek dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych (Fot. KELLY GILLIN AP)

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) wystąpiła w sobotę z formalnym wnioskiem o rozpoczęcie śledztwa w celu ustalenia źródeł przecieku do mediów informacji o tajnych programach zbierania danych z serwerów firm internetowych.
Informację taką przekazał rzecznik NSA Shawn Turner, który poinformował, że wniosek został wysłany do Departamentu Sprawiedliwości. Rzecznik departamentu odmówił komentarza.

Zdaniem Reutera prokurator generalny Eric Holder nie będzie miał innego wyjścia, jak zarządzić śledztwo, tym bardziej że jest atakowany za wcześniejszy brak reakcji na przypadki podobnych przecieków. Śledztwo będzie miało na celu ustalenie osoby, która przekazała informacje o tajnych programach dziennikowi "Washington Post" i brytyjskiemu "Guardianowi".

W sobotę szef wywiadu amerykańskiego James Clapper oskarżył oba dzienniki o "lekkomyślne ujawnienie" tajnych informacji ważnych dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Wcześniej Clapper potwierdził, że zbierane są dane dotyczące głównie obcokrajowców z serwerów firm internetowych. Bronił tej praktyki jako legalnego narzędzia pozyskiwania cennych informacji, by chronić kraj przed zagrożeniami.

Dzienniki "Washington Post" oraz brytyjski "Guardian" ujawniły w ubiegły czwartek dokumenty na temat istniejącego od 2007 r. programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych.

Opublikowane przez gazety dokumenty wymieniają dziewięć firm: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Według tych dokumentów agenci służb specjalnych mają dostęp do znajdujących się na serwerach tych firm plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Komentarze (74)
Kto powiedział dziennikarzom o PRISM? NSA chce śledztwa. "Lekkomyślne ujawnienie"
Zaloguj się
 • chrobotek46

  0

  Czy obserwowani i kontrolowani mają zasoby ropy ? jak nie - to spokojnie ! Obrońcy Praw Człowieka nie wkroczą, bo to się nie opłaci !

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 10 razy 6

  Ja mam propozycję dla tych wszystkich, którzy uważają, że bycie szpiegowanym jest spoko i czego się mają obawiać, skoro nie mają nic do ukrycia. Nie będę wam polecał montowania kamery w sypialni ani wrzucania w internet zeznań podatkowych i historii chorób.

  Zróbcie coś sto razy lżejszego - podpiszcie się. Podajcie obok nicka swoje prawdziwe imię i nazwisko, nawet bez adresu. To bodaj najpowszechniejsza informacja, jaką jeden człowiek zdobywa o drugim. No śmiało - czego się boicie? Przecież nie macie niczego do ukrycia, prawda? No to jazda.

  Wpisujcie się w odpowiedziach. Zaraz po tym, jak już postawicie mi minusa. :)

 • poprawna_polszczyzna

  Oceniono 4 razy 4

  ciekawe kiedy do tej bazy włamią się Chińczycy

 • jack20

  Oceniono 1 raz 1

  Tobie ksiezulo na gwalt trza pare wiader zimnej wody na leb wylac bo sie zagotowal z glupot , ktore pierd....

 • honkers

  Oceniono 5 razy -3

  W każdym wolnym kraju żyją wolni ludzie, którzy by chętnie niektórym mądralom piszącym o wolności, oczko wydłubali lub laskę dynamitu w dupsko wsadzili. I jak takich wolnych obywateli ustrzec przed jeszcze wolniejszymi którzy miast akcji indywidualnej na jednym dupsku, bombkę atomówkę w centrum miasta chcieliby odpalić ?

 • yarrrr

  Oceniono 15 razy 11

  Powtórzę kilka faktów na temat USA:
  - 1% Amerykanów posiada 40% bogactwa narodowego. 80% Amerykanów posiada łącznie 7% .
  - dolar nie jest własnością narodu amerykańskiego, a FED - czyli kartelu prywatnych banków: JPMorgan Chase, Citibank, Bank of America, Wells Fargo, które posiadają 4 największe korporacje naftowe: Exxon, Chevron, Shell i BP. Emitując pieniądz odsetkowy pogrążają gospodarkę państwa.
  - Kennedy został zabity zaraz po tym, jak w wystąpieniu powiedział o spisku oraz zaczął wprowadzać dolar prawdziwie amerykański, konstytucyjny, niezależny od FED
  - w 1999r. Pentagon nie mógł doliczyć się 2,3 bilionów (tysięcy miliardów) dolarów.
  - prezydent jest marionetką, a rządzą owe banki i kompleks militarno-przemysłowy (specjalne oddziały wojska, tajne wydziały firm zbrojeniowych i wspierający ich kongresmeni), nad którym nie ma kontroli dziś nawet prezydent ani szef CIA, a przed którym ostrzegał już Eisenhower na mowie pożegnalnej. W bazach, np. S4 (tzw. Area 51) czy Dulce, dokonywane są eksperymenty wyprzedzające oficjalną naukę o dobre kilkadziesiąt lat. Ale oczywiście nie ujawnią swoich wynalazków, bo padłby handel ropą. Niezależni naukowcy są zabijani.
  - wszyscy płacimy na nich haracz (ceny paliwa we wszystkich produktach).

  To naprawdę zmierza w nieciekawym kierunku systemu totalitarnego, pełnej kontroli i zniewolenia, zwanego N.W.O. Trzeba głosić prawdę i mówić o tym TERAZ. Potem będzie już za późno.
  Dlatego też m.in. włazidupstwo polskich władz wobec USA mnie strasznie razi. Jest niebezpieczne.

  Problem tylko taki, że niektórzy zbywają to słowami "spiskowa teoria dziejów". To nie teoria. To praktyka.

  Aaron Russo mówi o swoich rozmowach z Rockefellerem który mówi "zachipujemy ich": www.youtube.com/watch?v=AghufZtRuyc
  Ci "ludzie" patrzą tylko na swój zysk. Ludzkość, planetę mają za nic, za zasoby do wykorzystania i sponiewierania. Póki tacy ludzie istnieją, MY musimy stać twardo po stronie wolności i być nieugięci. Wtedy g.no będą mogli nam zrobić.
  Ja nie głosuję już na miałką i bezkrytycznie proeuropejską Platformę czy Europę +.
  Już prędzej KNP. Mimo że jej lider jest oszołomem w paru kwestiach, to w wielu najważniejszych ma rację.

 • kluskaroman

  Oceniono 8 razy 6

  Mnie zadziwia stopien optymizmu i entuzjazmu z jakim ludzie oraz przedsiebiorstwa /tu ich ludzcy przedstawiciele/ podpierd...ją sami siebie wobec ogołu populacji światowej oraz konkurencji uzywajac tych FB, "chmur" wszelakiej maści, dysków wirtualnych, poczty obcych serwisów. Pozniej przychodzi pan zainteresowany kupnem firmy z oferta nie do odrzucenia - wszystko kwestia czasu.

 • zaskuba

  Oceniono 10 razy 10

  Żadnej tajemnicy żeście nie odkryli. Od lat wiadomo było, że systemy windows xp vista 7 a teraz 8 mają programy szpiegowskie, które bez udziału użytkownika wysyłają do popie....nej jankeskiej bazy danych wszystko to, co mamy w kompach i co na nich robimy i piszemy. Skąd te zamulania procesorów, popieprzone svhosty i inne draństwa, których nie da się nawet zatrzymać ani usunąć. Przecież to jest właśnie to.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje