Kto powiedział dziennikarzom o PRISM? NSA chce śledztwa. "Lekkomyślne ujawnienie"

09.06.2013 07:58
Dzienniki

Dzienniki "Washington Post" oraz brytyjski "Guardian" ujawniły w ub. czwartek dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych (Fot. KELLY GILLIN AP)

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) wystąpiła w sobotę z formalnym wnioskiem o rozpoczęcie śledztwa w celu ustalenia źródeł przecieku do mediów informacji o tajnych programach zbierania danych z serwerów firm internetowych.
Informację taką przekazał rzecznik NSA Shawn Turner, który poinformował, że wniosek został wysłany do Departamentu Sprawiedliwości. Rzecznik departamentu odmówił komentarza.

Zdaniem Reutera prokurator generalny Eric Holder nie będzie miał innego wyjścia, jak zarządzić śledztwo, tym bardziej że jest atakowany za wcześniejszy brak reakcji na przypadki podobnych przecieków. Śledztwo będzie miało na celu ustalenie osoby, która przekazała informacje o tajnych programach dziennikowi "Washington Post" i brytyjskiemu "Guardianowi".

W sobotę szef wywiadu amerykańskiego James Clapper oskarżył oba dzienniki o "lekkomyślne ujawnienie" tajnych informacji ważnych dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Wcześniej Clapper potwierdził, że zbierane są dane dotyczące głównie obcokrajowców z serwerów firm internetowych. Bronił tej praktyki jako legalnego narzędzia pozyskiwania cennych informacji, by chronić kraj przed zagrożeniami.

Dzienniki "Washington Post" oraz brytyjski "Guardian" ujawniły w ubiegły czwartek dokumenty na temat istniejącego od 2007 r. programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych.

Opublikowane przez gazety dokumenty wymieniają dziewięć firm: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Według tych dokumentów agenci służb specjalnych mają dostęp do znajdujących się na serwerach tych firm plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Komentarze (74)
Zaloguj się
 • fast_sraka

  Oceniono 185 razy 159

  Jankesi już są tak poukładani, że mają to gdzieś. Tam większość już samodzielnie nie myśli. Osiągnęli prawie zakładany przez rządzących ideał. Szara masa wołojadów i elita. Każdy interesuje się tylko forsą. Obecnie próbuje się to samo zrobić w Europie. Z całkiem pozytywnym skutkiem. Łapa w górę kto nie ma konta na fejsie!
  Ten system się stacza. Koniec jest nieuchronny. Niewiadoma jest jedna, czy upadek odbędzie się pokojowo.

 • dupus_salatus

  Oceniono 113 razy 105

  Trzeba to teraz powiązać z nachalnością, z jaką Microsoft próbuje zniechęcić użytkowników do Windows XP. Na szczęście jest wielu klientów biznesowych, dla których zmiana systemu w tysiącach komputerów to duży problem. Dlatego nadal możemy używać XP.

  Tego problemu nie było w Windows Mobile. Praktycznie z dnia na dzień wyłączono support, zamieniając system na całkowicie z nim niezgodny system Windows Phone. Nawet przestała się aktualizować pogoda na ekranie głównym.

  Można by zapytać czemu moduły szpiegujące nie zostały zainstalowane razem z jakimś uaktualnieniem systemu. Otóż struktura systemów WinXP, WinMobile i starszych pozwala na łatwe napisanie antywirusa. Czyli sprawa by się szybko rypła.

  W nowych systemach mamy zmienione jądro, a pełen dostęp do zasobów systemowych otrzymują wybrane firmy po podpisaniu umowy z Microsoftem. Można się domyślić że np. antywirus firmy X nie będzie informował o działalności programu np. prism.exe.

  Powoduje to pewne niekompatybilności ze starszymi programami, ale łatwo to można wytłumaczyć nowym systemem operacyjnym.

  W przypadku Windows Phone jest jeszcze gorzej. Jednocześnie może pracować tylko jeden program użytkownika, a nie kilka jak w Windows Mobile.Czyli np. w tle nie może pracować monitor systemu ani antywirus. Praktycznie nie wiemy co system robi i dlaczego tak szybko zużywa akumulator gdy go nie używamy.

  Microsoft kupiło też Skype, łatwiej podsłuchiwać na serwerach niż na telefonach.

  Przy okazji nieudanej promocji Windows Phone, Microsoft zniszczył swój dobry system Windows Mobile (potrzebny byłby lifting wyglądu), oraz Nokię z Symbianem. Przyczynił się do tego również obecny szef Nokii, a były pracownik Microsoftu Stephen Elop. Nie udało się wstawić szpiega do Symbiana ?

  W przypadku iOS jest podobnie, przy czym tam nigdy nie było otwartego systemu. Android też ma opinię dziurawego.

  Może Tizen oparty na Linuxie coś zmieni. Tizen jest promowany przez Samsung, który ma wielu przeciwników, ale jest firmą spoza USA i Europy.

  Stuprocentową pewność braku podsłuchu daje wyjęcie akumulatora. Dlatego iPhone oraz Lumia mają akumulator niewyjmowalny.

 • blue911

  Oceniono 89 razy 77

  NSA: No Such Agency. Ja tez dla nich pracuje z tym,ze nie wiem,ze jestem tam zatrudniony, dla zachowania tajemnicy w ogole mi nie placa, jak rowniez nigdy nie stawiam sie w biurze,ani nie wiem kto jest moim szefem ,ani jakie sa moje zadania. A poza tym to swietna praca. Polecam! Nienormowany czas pracy tez. Mam tez niewidoczny samochod sluzbowy.

 • wiesenblum

  Oceniono 74 razy 60

  Jakieś takie mam wrażenie, że społeczeństwu USA to wcale aż tak bardzo przeszkadzać nie będzie.
  Europa jest bardziej uczulona na takie pomysły rządów ze względu na swoją historię i okresy totalitaryzmów które przeszła (komunizm, narodowy socjalizm, kościelny katolicyzm, EU-cjonalizm) - w USA wierzą, że nic takiego u nich nigdy nie miało / nie ma miejsca. A przecież tam też jest cały czas kontrola nad społeczeństwem i co raz gwałtowniejsze próby przejęcia absolutnej kontroli nad nim, tyle że nie na sposób europejski.

 • ecofresh

  Oceniono 59 razy 55

  Państwo policyjne - cokolwiek Amerykanie by o sobie nie mówili

 • mieetek

  Oceniono 57 razy 51

  Trzeba sprawdzić podsłuchane rozmowy i się dowiedzą gdzie był przeciek.

 • jezierskiadam

  Oceniono 30 razy 26

  WikiLeaks wiedzą wszystko, czego tylko zapragną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje