Turcja: śledztwo ws. nadużycia przemocy przez policjantów. A policja atakuje

08.06.2013 20:19
Policja znów użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom

Policja znów użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom (Fot. Facebook.com/geziparkidirenisi)

Policja na placu Taksim znów zaatakowała protestujących, używając gazu łzawiącego, armatek wodnych i granatów hukowych - informują na Facebooku przedstawiciele demonstrantów. Jeszcze wczoraj nocy służby trzymały się z dala od parku, a prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko policjantom, którzy rzekomo nadużywali przemocy wobec protestujących.
Śledztwo wszczęte przeciwko kilku policjantom, którzy nadużyli przemocy, i zawieszenie paru innych mogą być sygnałem, iż rząd turecki po 9 dniach masowych, coraz bardziej politycznych protestów przeciwko jego autorytarnej władzy zmienia nieco taktykę.

W nocy z piątku na sobotę policja trzymała się po raz pierwszy na znaczną odległość od bastionu tureckich Oburzonych, stambulskiego placu Taksim i przyległego parku Gezi, gdzie pozostały do rana setki demonstrantów, których liczba znów w sobotę doszła do kilkudziesięciu tysięcy.

Tydzień, który zmienił Turcję. Wściekły tłum, brutalna policja, ofiary >>>

Tysiące kobiet dotarły na plac we wspólnym pochodzie, który przeszedł przez miasto. Został zorganizowany na znak protestu przeciwko intencjom ustawodawczym zadeklarowanym przez premiera Recepa Tayyipa Erdogana, który zażądał, aby każda Turczynka rodziła co najmniej troje dzieci.

Kobiety wściekłe na premiera

- Ludzie są wściekli na premiera, ale tureckie kobiety najbardziej. Od dziesięciu lat stanowią główny cel ataków w jego przemówieniach zapowiadających m.in. reformę ustawy aborcyjnej w celu narzucenia społeczeństwu modelu rodziny opartej na tradycyjnej islamskiej koncepcji dominacji mężczyzn - powiedziała dziennikarzom Asli Goymen, sekretarz redakcji jednego z pism kobiecych.

W stolicy kraju Ankarze, gdzie konserwatywno-islamski rząd premiera Erdogana ma większe poparcie, policja udaremniła w sobotę gromadzenie się demonstrantów.

10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o starciach w Turcji >>>

Ruch, który rozpoczął się 31 maja od zwykłego wiecu protestacyjnego w obronie placu Taksim i parku Gezi przed rządowymi planami budowy meczetu i centrum handlowego na ulubionym miejscu spotkań mieszkańców 18-milionowej metropolii, nabrał szybko politycznego charakteru wskutek brutalnej reakcji rządu.

Kibice razem przeciw rządowi

Oprócz Stambułu jego głównymi ośrodkami stały się Izmir i Ankara, a związek zawodowy tureckich pracowników zdrowia poinformował o śmierci dwóch demonstrantów i jednego policjanta, podczas gdy ponad 4700 osób odniosło rany.

Wiadomo, kim jest "kobieta w czerwonej sukience" z placu Taksim >>>

Coś, co wydawało się absolutnie niemożliwe - wspólne wystąpienia antyrządowe kibiców trzech "wrogich" sobie wielkich klubów sportowych: Fenerbahce, Galatasaray i Beskitas - stało się w piątek w Stambule faktem. Na placu Taksim demonstrowały wspólnie przeciwko rządowi zastępy "orłów" z Beskitas w czarno-białych koszulkach swego klubu, "kanarków" z Fenerbahce w niebiesko-żółtych i "lwów" z Galatasaray w czerwono-żółtych.

Duże miasta przeciw islamizacji kraju

Po dziewięciu dniach brutalnie tłumionych protestów, które objęły praktycznie cały kraj, wydaje się, że obecnie są one skierowane głównie przeciwko autorytarnemu sposobowi sprawowania władzy przez premiera i jego planom islamizacji tureckiego społeczeństwa.

Wielkie sukcesy gospodarcze i wzrost poziomu życia w ciągu dekady rządów premiera Erdogana, którego popierało dotąd - według sondaży - 50 proc. społeczeństwa, sprawiły, że przynajmniej mieszkańcy dużych miast, które najbardziej skorzystały na tej koniunkturze, zdają się coraz bardziej niechętni lansowanej przez władze stopniowej islamizacji kraju, do której wstępem mają być częściowe zakazy dotyczące sprzedaży alkoholu.

Pierwsze wystąpienie opozycji

W najbardziej zeuropeizowanych dzielnicach Stambułu styl bycia młodego pokolenia Turków, ich sposób spędzania wolnego czasu nie różni ich właściwie od Europejczyków. To głównie młodzi Turcy i kobiety tureckie widoczne są w pierwszych szeregach demonstrantów - podkreślają agencje. Pojawiły się też barykady. Młodzi Turcy w końcu tygodnia wznosili pierwsze uliczne barykady w Sultangazi, peryferyjnej dzielnicy Stambułu.

"Państwo decyduje nawet o kolorze szminki. Walczymy o wolność". Poruszający list ze Stambułu >>>

Ruch tureckich Oburzonych oceniany jest przez obserwatorów zagranicznych w Stambule jako pierwsze znaczące wystąpienie opozycji - młodzieży, partii laickich i organizacji lewicowych - po dziesięciu latach niemal hegemonicznych rządów partii Erdogana AKP.

Media zmieniają ton

Powoli zmieniają ton uległe zwykle wobec władz tureckie media, które w pierwszych dniach protestów starały się ich nie dostrzegać. Liberalny dziennik "Taraf", który wyróżnił się dziennikarstwem śledczym w sprawach związanych z antyrządową działalnością spiskową w tureckim wojsku, do niedawna ostoi tradycji laickich, nie zawahał się w sobotę przed zatytułowaniem doniesień na pierwszej stronie: "Erdogan podpala Turcję".

Premier Recep Tayyip Erdogan, który w pilnym trybie zwołał w sobotę posiedzenie kierownictwa swej partii - odbyło się ono wyjątkowo w Stambule, a nie w stolicy - oświadczył, że nie ma mowy o przeprowadzeniu wcześniejszych wyborów pod wpływem protestów.

Wybory w 2014 i 2015 roku

Wybory lokalne odbędą się w marcu 2014 r., prezydenckie - w sierpniu 2014 r., a powszechne - w czerwcu 2015 - potwierdził dotychczasowy kalendarz wyborczy turecki rząd. Erdogan, który w swych poprzednich wystąpieniach twierdził, że część uczestników protestów to terroryści, po powrocie z podróży do krajów Maghrebu nadal demonstruje stanowczość wobec opozycji, ale widoczna jest zmiana tonu.

Przemawiając w czwartek wieczorem na lotnisku do dziesięciu tysięcy zwolenników, oświadczył, że gotów jest wysłuchać tych, którzy "domagają się przestrzegania wymogów demokratycznych", a w sprawie parku Gezi tłumaczył, że "chodzi jedynie o wycięcie kilku drzew" i zbudowanie muzeów i innych instytucji kulturalnych.

Zobacz także
Komentarze (31)
Zaloguj się
 • patrzalski

  Oceniono 85 razy 57

  Widać Turcy są o wiele mądrzejsi od Polaczków. Nie chcą już wtrącania się ajatollahów i różnej maści nierobów do polityki. STOP budowie jeszcze jednego miejsca ogłupiania ludzi.
  Ciekaw jestem za ile wieków polaczki zmądrzeją i powiedzą STOP BUDOWIE GŁODZIOWYCH ZACHCIANEK W ŚRODKU OSIEDLA. Żadna władza nie narzuci nam co mamy mieć za oknem. STOP dotowania z naszych podatków budowy nowych katolickich meczetów.
  Polak głupi i ciemny jak tabaka - prędzej dostanie rozwolnienia niż coś takiego powie...
  I dobrze polaczkom... za głupotę się płaci...
  Brawo NARÓD TURECKI!!! Bardziej postępowy niż polaczki

 • agakon1

  Oceniono 23 razy 23

  Dziennikarze! Dzis w nocy to Ankara a nie plac Taksim w Stambule! W Stambule jest spokoj! Policja atakuje protestujacych w stolicy w Ankarze!!!!!

  Pisze ze Stambulu

 • agakon1

  Oceniono 14 razy 14

  Powazny blad w artykule!!! hello?????!!!!!! Policja dzis w nocy atakuje w Ankarze nie w Stambule!!!!

 • kazmierz111

  Oceniono 24 razy 14

  postępowi Turcy się zjednoczyli a matolski ciemnogród się wystraszył

 • spitek-pit

  Oceniono 12 razy 6

  Co za matoły w tej redakcji - Recep Tayyip ERDOGAN, a nie Ergodan!!!

  www.dziennikarzom.pl/obrazek.php?712

 • agakon1

  Oceniono 7 razy 3

  Nawet z angielskiego nie jestescie w stanie przetlumaczyc poprawnie? Nie mowiac o sprawdzeniu informacji?! Zenujace!

 • googleon

  Oceniono 2 razy 2

  Turcja jest bardziej postępowa niż nie jeden kraj w Europie. Gonią islamistów ..i to w tańcu :)
  Myśle że czas na UE, o ile zechcą :)

  www.youtube.com/watch?v=QV0NTUY0Zls

 • marl57

  Oceniono 8 razy 2

  co mieszkaniec Europy musi wiedzieć o islamie ?
  była islamistka o islamie ....
  www.youtube.com/watch?v=tWvW0zseA64
  również: euroislam.pl i ndie.pl

 • andrew621

  0

  Jest nadzieja,że zachwieje to rynkiem a szczególnie GPW i spowoduje przecenę przewartościowanego papiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje