Samolot linii Wizz Air lądował awaryjnie w Rzymie. "Nie wysunęło się podwozie"

08.06.2013 16:13
Samolot musiał lądować awaryjnie po tym, jak nie wysunęło się podwozie

Samolot musiał lądować awaryjnie po tym, jak nie wysunęło się podwozie (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Airbus320 tanich linii lotniczych Wizz Air lecący z Bukaresztu do Rzymu awaryjnie lądował na lotnisku Fiumicino pod Rzymem. Trzy osoby zostały odwiezione do szpitala z powodu stresu. W samolocie nie wysunęło się tylne lewe podwozie, pilot lądował na jednym kole.
Samolotem leciało 165 pasażerów i 6 członków załogi. Pilot poprosił o możliwość lądowania w Fiumicino, zamiast na lotnisku Ciampino, gdyż lotnisko pod Rzymem ma dłuższy pas startowy. W wyniku awaryjnego lądowania 3 osoby, w tym stewardesa, zostały odwiezione do szpitala. Trafiła tam również kobieta w zaawansowanej ciąży. Pozostałym pasażerom udzielono pomocy na lotnisku, część z nich miała atak paniki.

Kapitan Gianluca Rabitti Martini musiał wylądować tylko na jednym podwoziu, ponieważ drugie nie wysunęło się. Według relacji pasażerów lądowanie mimo tych trudnych warunków przebiegło dość łagodnie. Pasażerowie opuścili pokład Airbusa 320 po nadmuchiwanych zjeżdżalniach.

"Brawurowy manewr"

- Kapitan wykonał ten manewr po mistrzowsku - ocenili świadkowie. To był brawurowy manewr, wykonany z wielką maestrią - powiedział z kolei po zakończeniu akcji komendant posterunku policji na Fiumicino Z informacji "La Repubblica" wynika, że samolot lądował też z tylko jednym włączonym silnikiem. Wizz Air jednak nie wspomina o tym w komunikacie.

- Airbus A320 lata od 13 miesięcy, a ostatni przegląd robiony był przez Lufthansa Technik w maju tego roku. Załoga pochodzi z Bukaresztu, kapitan wylatał ponad 12 tysięcy godzin - informuje Wizz Air w komunikacie. Firma podkreśla, że współpracuje z władzami, by wyjaśnić powody awarii.

Zobacz także
Komentarze (71)
Samolot linii Wizz Air lądował awaryjnie w Rzymie. "Nie wysunęło się podwozie"
Zaloguj się
 • kajajgzzz

  0

  A trzeba było sprawdzić bezpiecznik.

 • trum4n

  Oceniono 2 razy -2

  To te Airbusy przeklęte, od jakiegoś czasu jak słyszy się o tego typu wypadkach to zawsze jest to Airbus. Leciałem niedawno Wizzem...Boeingiem, samolot piękny, jak nowy, zarówno w środku jak i na zewnątrz. Start, lądowanie i lot bardzo komfortowe. A piloci? Piloci to są jednak ludzie dla których mam ogromny szacunek, poderwać taką maszynę z ponad setką ludzi na pokładzie, kierować nią na wys 12tysięcy metrów i bezpiecznie, miękko wylądować mimo awarii to naprawdę trzeba potrafić... RESPECT DLA PILOTA!

 • potp

  Oceniono 3 razy 1

  a na głównej napisali: "na jednym kole, z jednym silnikiem" - czy w GW wiedzą ile samolot ma kół? na ilu silnikach mieli lądować?

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie zdjecia z tego wydarzenia????? Co to za amatorka???? Jakies glupie fotki z albumu reklamowego czytelnikowi pokazujecie.

 • kropka123

  Oceniono 2 razy 2

  po co czytacie wiadomości na gazeta.pl skoro wszyscy redaktorzy to "gimbaza" co nie umie się wysłowić? Jest masa innych portali gdzie można wiadomości przeczytać niedenerwująć się :)

 • emasele

  Oceniono 2 razy 0

  a Tupolewa rozbiła w drobny mak sosna smoleńska i to był wypadek?! nie sądzę !!!1
  a, nie przepraszam to był 'zamach'

 • whitetooth

  Oceniono 3 razy 3

  Co za badziew. Dlaczego podano zdjęcia samolotów tej firmy, których większość zna, a nie zdjęcia tego konkretnego samolotu? Nie chciało się dziennikarzom? leniuchy

 • felekstankiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  GRATULACJIE i BRAWA dla pilotow.

 • jaro1999

  Oceniono 1 raz 1

  ITD!!! do dzieła!!! Na jednym kole!!! Proponuje zabrac uprawnienia!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje