Wiadomości >  Wiadomości dnia

Wrak statku sprzed 164 lat znaleziony niedaleko Jukatanu [ZDJĘCIA]

rik
08.06.2013 12:27
A A A Drukuj
Meksykańscy archeolodzy odkryli wrak brytyjskiego statku z połowy XIX w.

Meksykańscy archeolodzy odkryli wrak brytyjskiego statku z połowy XIX w. (Fot. INAH)

Meksykańscy archeolodzy odnaleźli wrak brytyjskiego statku HMS "Forth" w okolicy półwyspu Jukatan. Jednostka zatonęła w styczniu 1849 r. podczas rejsu na Bermudy - informuje "Huffington Post".
Wrak, a raczej elementy, które po nim pozostały, odkryli naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii. Statek należał do brytyjskiej Royal Mail Steam Packet Company - królewskiego armatora, który przewoził m.in. pocztę między Karaibami, a wschodnimi terytoriami Ameryki Łacińskiej. W XIX w. był to jeden z największych przewoźników, do którego należało 35 statków.

Szefowa zespołu archeologów Helena Barba Meinecke poinformowała, że na dnie odnaleziono wiele metalowych fragmentów statku, takich jak m.in. kotły, części maszynerii i kotwicę.

Wody, na których zatonął statek, znane są jako rafa Alacranes. To właśnie tam tonęły statki w XIX w. Naukowcy mają nadzieję na odnalezienie kilku innych wraków, m.in. HMS "Tweed" (zatonął w 1847 r.), czy belgijskiego "Charlote" (poszedł na dno w 1853 r.).

Tagi:

  • 3
Komentarze (4)
Zaloguj się
  • supertlumacz

    Oceniono 3 razy -1

    @kwiecien45
    Mój wcześniejszy komentarz został usunięty jako nielicujący z powagą doniesień związanych z państwem które jest moralnym przywódcą Zachodu...
    Łudziłem się że nawiązanie do problemu wiz uratuje jego los.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX