2/3 polskich mężczyzn nigdy nie badało prostaty. A rak tego narządu zabija

08.06.2013 09:04
Rak prostaty to druga po raku płuc przyczyna śmierci osób chorujących na nowotwory

Rak prostaty to druga po raku płuc przyczyna śmierci osób chorujących na nowotwory (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Dwie trzecie mężczyzn po 40. roku życia nigdy nie wykonało badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty - wynika z sondażu przeprowadzonego w ramach kampanii "Prostata na lata". Ponad 27 proc. ankietowanych w ogóle nie widzi nawet takiej potrzeby.
Badanie przeprowadził PBS w dniach 10-12 maja 2013. Wzięło w nim udział 246 mężczyzn w wieku co najmniej 40 lat. Wynika z niego, że mężczyźni zaczynają się badać dopiero wtedy, gdy przekroczą 60. rok życia. W tej grupie połowa mężczyzn przynajmniej raz wykonała badania profilaktyczne.

Wśród mężczyzn w wieku 40-59 lat badania profilaktyczne wykonywało jedynie 12,6 proc. osób, a zaledwie 2,2 proc. bada się raz w roku lub raz na dwa-trzy lata.

Dr n. med. Iwona Skoneczna z Warszawy, ekspert kampanii "Prostata na lata", podkreśla, że rak prostaty dość długo może rozwijać się bezobjawowo, dlatego regularnie należy poddawać się badaniom gruczołu krokowego oraz pomiarom poziomu PSA we krwi. - Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę na wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie - dodaje dr Skoneczna.

Tego rodzaju badania kontrolne zalecane są mężczyznom po 50. roku życia, a także tym w młodszym wieku, jeśli odczuwają zaburzenia w oddawaniu moczu lub wiedzą, że na raka stercza zachorowali w młodym wieku ich krewni, szczególnie ojciec i brat.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest drugim po raku płuca najczęściej występującym nowotworem. Jest też drugą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych.

W ramach kampanii "Prostata na lata" 23 czerwca, w Dniu Ojca, obchodzony będzie również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • topiramax

  Oceniono 97 razy 91

  Mąż (50 lat) ma w rodzinie ojca z chorą prostatą od 10 lat. Poszedł do lekarza się upomnieć o badania ewentualne skierowanie do specjalisty na badanie prostaty, bo może być obciążony tą chorobą....Lekarz go wyśmiał i powiedział, ze nie widzi Żadnych wskazań....A ja znów dziś oglądam reklamę, w której się apeluje aby kobiety wywierały presję na swoich partnerów aby się w kierunku chorób prostaty badali.....szkoda gadać.

 • micawber7

  Oceniono 60 razy 34

  Ale to chyba dobrze? Zbyt dlugo zyjacy Polak obciaza system emerytalny, zdrowotny, wymaga pracy
  urzednikow.... Tak samo dzieci zabieraja checi do pracy i wyniszczaja rodzicow

  Ja jestem za obozami koncentracyjnymi dla slabych, chorych i biednych. Trzeba wreszcie stanowczo skonczyc
  z patologia!

 • e-komentarz

  Oceniono 25 razy 17

  Prostata - czym jest badanie PSA?

  Stężenie PSA (Prostate Specyfic Antigen) jest dobrym wskaźnikiem chorób prostaty, w tym najgroźniejszej z nich – raka prostaty. Badanie PSA zleca lekarz, gdy jest podejrzenie choroby prostaty.

  To jest badanie krwi, nie ma się czego obawiać. Warto poprosić lekarza np. przy okazji badań okresowych by dopisał to badanie do zwykłej "morfologii" krwi. Jedno kłucie które i tak musiało być, a spokój na kilka lat...

 • malostkowy

  Oceniono 16 razy 14

  inna sprawa, że w Polsce leczenie prostaty jest na poziomie szkolnym - mówię o zapaleniach, nie o raku, ale mimo wszystko. Najczęściej urolodzy walą ostry antybiotyk, wygrzewanie i uważają sprawe za załatwioną. Potem nawrót i kolejna runda, bo przecież "to normalne, bo to się cięzko leczy".
  Polscy lekarze zdają się nie zwracać uwagi na trend mówiący o bardzo dużym związku kondycji prostaty ze stresem czy też kondycją układu nerwowego (bóle i skurcze mięśni) gdyż umiejscowienie tego gruczołu robi go bardzo podatnym na wszelkie skurcze mięśni odbytu, lędźwi itp. W praktyce wygląda to tak, iż na zachodzie elementem leczenia problemów z prostatą są różne metody relaksacji nawet joga (!), masaż mięśni mogących rozluźnić dno miednicy etc.

  ale tak jest chyba w wielu specjalnościach, że nasi fachowcy lecza na zasadzie zasypywania dołu.

 • turpin

  Oceniono 19 razy 13

  Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niźli ją w tym artykuliku przedstawiono (nie badać się- be, badać się - cacy). Otóż jak na razie nie ma żadnych przekonywujących dowodów na to, że badania przesiewowe w kierunku raka prostaty przynoszą więcej pożytku niż szkód.

  Ciężko w to uwierzyć? Nie dziwię się, że ciężko, bo jest to stwierdzenie przeczące intuicji, wedle której 'wczesne wykrycie' i jak najwcześniejsze leczenia raka do cel, do którego medycyna powinna usilnie dążyć.
  Nie wie o tym nawet wielu lekarzy, w tym urologów (ale wszak ok. połowa lekarzy jest poniżej średniej).

  Badania przesiewowe uratowały życie wielu ludziom, ale i wielu to życie spaskudziły, lub wręcz przyprawiły o jego utratę. Z jednej strony leczenie raka prostaty grozi mnóstwem powikłań, z których najczęstszym jest nietrzymanie moczu i nawracające infekcje dróg moczowych z wszelkimi następstwami. Z drugiej strony, wśród raków prostaty wiele jest takich, które będą się zachowywać nieomal łagodnie, rosnąc sobie powoli (lub zgoła nie rosnąc) przez długie lata bez przerzutów. Cała 'gra' z badaniem przesiewowym polega więc na bilansie strat i zysków. Dane które obecnie mamy dla raka prostaty wskazują na przewagę strat nad zyskami.

  Podobnie jest w wypadku badań przesiewowych w odniesieniu do raka piersi (tak!), nerki, płuca i nowotworów jąder. Jedyny program badań przesiewowych o bardzo dobrze udokumentowanej wartości to cytologia szyjki macicy.

 • fuchsgs

  Oceniono 15 razy 9

  Szanowna Pani niestety żyjemy w takim a nie innym kraju(złodziejskim) gdzie są pieniądze na stadiony na sejmy,senaty i inne 1000 niepotrzebnych rzeczy ale niestety nie dla nas śmiertelników mój ojciec robił systematyczne badania oczywiście płatne i nasi "specjaliści "nie stwierdzili żadnej choroby chociaż również miał raka prostaty który zaatakował kości i inne organy zmarł w ogromnych bólach oto jest Polska!!

 • rozbojnick

  Oceniono 29 razy 9

  Pajace, przede wszystkim zacznijcie szukać przyczyn tak nagłego skoku zachowań na raka prostaty, ponieważ radykalne leczenie o którym wspomniano w artykule, to prawie kastracja. Po co szukać przyczyn - prawda? Lepiej próbować leczyć by przemysł farmaceutyczny się nachapał, a przy okazji również lekarze, bo bez tzw "zadośćuczynienia" można zapomnieć o szybkiej operacji.

 • zal.p.l

  Oceniono 8 razy 8

  Kogos to wogole dziwi ? Skoro zachorowalnosc na raka prostaty jest DOKLADNIE taka sama jak na raka piersiu u kobiet a podzial srodkow finansowych 600:1 to o czym my wogole rozmawiamy ? Zachorowalnsoc 1:1, podzial finansow 600:1 smiech na sali ! Skoro jestesmy biedni to nalezy zabrac czesc sordkow kobeit i przekazac na mezczyzn przeciez mamy rownouprawnienie prawda ? A moze to tylko sciema zeby nabic sobie kabze urlopikami, gwarancjami pracy, medycyną, posadkami a potem sie wypiac i korzystac z przywilejow. I ten histeryczny placz w gazetach ...Teraz juz wiemy skad tak krotkie zycie mezczyzn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje