2/3 polskich mężczyzn nigdy nie badało prostaty. A rak tego narządu zabija

08.06.2013 09:04
Rak prostaty to druga po raku płuc przyczyna śmierci osób chorujących na nowotwory

Rak prostaty to druga po raku płuc przyczyna śmierci osób chorujących na nowotwory (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Dwie trzecie mężczyzn po 40. roku życia nigdy nie wykonało badania profilaktycznego w kierunku raka prostaty - wynika z sondażu przeprowadzonego w ramach kampanii "Prostata na lata". Ponad 27 proc. ankietowanych w ogóle nie widzi nawet takiej potrzeby.
Badanie przeprowadził PBS w dniach 10-12 maja 2013. Wzięło w nim udział 246 mężczyzn w wieku co najmniej 40 lat. Wynika z niego, że mężczyźni zaczynają się badać dopiero wtedy, gdy przekroczą 60. rok życia. W tej grupie połowa mężczyzn przynajmniej raz wykonała badania profilaktyczne.

Wśród mężczyzn w wieku 40-59 lat badania profilaktyczne wykonywało jedynie 12,6 proc. osób, a zaledwie 2,2 proc. bada się raz w roku lub raz na dwa-trzy lata.

Dr n. med. Iwona Skoneczna z Warszawy, ekspert kampanii "Prostata na lata", podkreśla, że rak prostaty dość długo może rozwijać się bezobjawowo, dlatego regularnie należy poddawać się badaniom gruczołu krokowego oraz pomiarom poziomu PSA we krwi. - Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę na wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie - dodaje dr Skoneczna.

Tego rodzaju badania kontrolne zalecane są mężczyznom po 50. roku życia, a także tym w młodszym wieku, jeśli odczuwają zaburzenia w oddawaniu moczu lub wiedzą, że na raka stercza zachorowali w młodym wieku ich krewni, szczególnie ojciec i brat.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest drugim po raku płuca najczęściej występującym nowotworem. Jest też drugą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych.

W ramach kampanii "Prostata na lata" 23 czerwca, w Dniu Ojca, obchodzony będzie również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.

Zobacz także
Komentarze (53)
2/3 polskich mężczyzn nigdy nie badało prostaty. A rak tego narządu zabija
Zaloguj się
 • gnago

  Oceniono 1 raz -1

  co jakiś czas kuracja preparatem z "włosów kukurydzy i citrogrept co rok

 • leser.1

  Oceniono 2 razy 0

  Wszystkim prześmiewcom polecam stronę " Dum Spiro Spero".
  Tam jest wiele przykładów na to, że wiecznie zdrowi też czasem wpadają w tarapaty.
  Bez wyjścia.

 • leser.1

  Oceniono 2 razy 2

  A weź się człowieku dostań na badania w kierunku prostaty, kiedy sikasz pod niebo i nic Cię nie boli !
  Kłopot przychodzi wtedy, kiedy już nie możesz, a Pan Minister ogranicza Ci prawo do badań.
  Bo drogie.

 • nepwk

  Oceniono 2 razy 0

  a w dupie mam to ;]

 • iku1

  Oceniono 2 razy -2

  Polecam badanie poziomu witaminy D.Niedobór a ma go 90 % populacji to główna przyczyna raka prostaty,jelita grubego,raka piersi i innych nowotworów.Znam problem z własnego doświadczenia

 • zal.p.l

  Oceniono 8 razy 8

  Kogos to wogole dziwi ? Skoro zachorowalnosc na raka prostaty jest DOKLADNIE taka sama jak na raka piersiu u kobiet a podzial srodkow finansowych 600:1 to o czym my wogole rozmawiamy ? Zachorowalnsoc 1:1, podzial finansow 600:1 smiech na sali ! Skoro jestesmy biedni to nalezy zabrac czesc sordkow kobeit i przekazac na mezczyzn przeciez mamy rownouprawnienie prawda ? A moze to tylko sciema zeby nabic sobie kabze urlopikami, gwarancjami pracy, medycyną, posadkami a potem sie wypiac i korzystac z przywilejow. I ten histeryczny placz w gazetach ...Teraz juz wiemy skad tak krotkie zycie mezczyzn.

 • tyberium1111

  Oceniono 6 razy 2

  Polscy panowie nie badają stercza bo pedalstwa nie lubią, a pan dochtór palucha do odbytu ładuje. Lepiej umrzeć jako dziewica niż dać się spedalić panu dochtorowi.

 • zdanidis

  Oceniono 5 razy 1

  no bo "prawdziwy polak'' raczej umrze niz pozwoli sobie wsadzic palec do dupy przez badajacego lekarza..... jest to niestety smutna prawda.......

 • fred_die

  Oceniono 10 razy 0

  Nie wasz zasrany interes co ludzie robią ze swoim ciałem i życiem. Co niektórym szajba odbija, to człowiek decyduje jak ma żyć a nie lekarz, lekarz może dać wskazówki ale nie jest od podejmowania decyzji za pacjenta.
  Czas skończyć z terrorem lekarzy a co za tym idzie również farmaceutów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje