Dziś kongres Ruchu Narodowego w Warszawie. Będzie ONR, UPR, Wszechpolacy i węgierski Jobbik

08.06.2013 06:00
11.11.2012, Święto Niepodległości. Marsz Niepodległości na placu Na Rozdrożu w Warszawie

11.11.2012, Święto Niepodległości. Marsz Niepodległości na placu Na Rozdrożu w Warszawie (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja)

Członkowie organizacji prawicowych i narodowo-radykalnych spotkają się dziś na kongresie Ruchu Narodowego w Warszawie. Będą ludzie z Młodzieży Wszechpolskiej, ONR czy Unii Polityki Realnej. - Przedstawimy pięć konkretnych postulatów - zapowiada Robert Winnicki z RN.
- Kongres zgromadzi przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji prawicowych, wchodzących w skład RN lub z nim współpracujących, m.in. Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Unii Polityki Realnej, Ruchu Wolności oraz organizacji lokalnych - mówi przedstawiciel kierującej Ruchem rady decyzyjnej Robert Winnicki.

Wśród gości Węgrzy z Jobbiku i prawicowi publicyści

Wśród zaproszonych gości są prawicowi publicyści oraz przedstawiciele zagranicznych organizacji społecznych i politycznych, m.in. węgierskiej partii Jobbik. Kongres rozpoczną przemówienia liderów RN: Winnickiego, Krzysztofa Bosaka, Artura Zawiszy, oraz szefa ONR Przemysława Holochera i Mariana Kowalskiego z UPR.

- Planujemy zaprezentować się jako federacja wielu organizacji, także lokalnych i kobiecych. Chcemy pokazać swoje idee i postulaty, przedstawić plany - podkreślił Winnicki. Według niego podczas kongresu zostanie też zaprezentowana lista pięciu konkretnych postulatów dotyczących polskiej gospodarki, polityki zagranicznej i tożsamości narodowej.

Uczestnicy kongresu mają też podpisać deklarację ideową, która powstała w końcu marca. Wśród postulatów zawartych w deklaracji jest zachowanie tożsamości narodowej opartej o wartości chrześcijańskie, obrona rodziny pojmowanej jako małżeństwo kobiety i mężczyzny, a także dążenie do zachowania złotego jako waluty narodowej.

"Nie" dla liberalno-lewicowej propagandy

Ruch Narodowy nie zgadza się na "poddawanie młodzieży eksperymentom edukacyjnym, ani na płynącą z mediów i instytucji kultury falę liberalno-lewicowej propagandy". - Podejmujemy walkę z promocją kosmopolityzmu i płytko pojętej nowoczesności, by na powrót uczynić nasz naród dumną i silną wspólnotą - napisano w deklaracji. Celem Ruchu ma być "odzyskanie państwa z rąk realizujących obce interesy skorumpowanych elit, finansowych oligarchów i klik oportunistów i ignorantów".

Działacze Ruchu zamierzają bronić interesów Polski wobec "brukselskiej biurokracji". "Poprzemy budowę Europy niepodległych narodów, opartej na dobrowolnej współpracy gospodarczej" - głosi dokument.

Priorytety RN: obronność, edukacja, rodzina

Organizatorzy kongresu planują też przedstawienie na zaplanowanych panelach wykładów dotyczących obronności, polityki edukacyjnej, przemysłu i energetyki, problemów małych i średnich przedsiębiorstw, a także polityki prorodzinnej. Jak zaznaczył Winnicki, w każdym z paneli wezmą udział przedstawiciele organizacji związanych z Ruchem oraz eksperci, np. o obronności będzie mówił b. wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew.

Winnicki podkreślił, że kongres zostanie zorganizowany za pieniądze działaczy i sympatyków Ruchu, zbieranych za pośrednictwem Facebooka. - Jeszcze nie zebraliśmy planowanych 30 tys. zł, ale jesteśmy dobrej myśli - zaznaczył.

Zobacz także
Komentarze (191)
Zaloguj się
 • z-zimny

  Oceniono 93 razy 47

  "Priorytety RN: obronność, edukacja, rodzina"

  Każdy z nich powinien"
  - obronność - wybrać zawód żołnierza
  - edukacja - szkolić się w wojskowym rzemiośle
  - rodzina - ożenić się/wyjść za mąż i mieć piątkę dzieci

 • papaleone

  Oceniono 83 razy 29

  Zebrać się i jechać do Węgier, pomagać przy powodzi nieroby.
  A nie uprawiać Kato-partyjniactwo.
  Tych to u nas na pęczki.

 • doni72

  Oceniono 18 razy 8

  Co za mezalians "biedni"narodowcy i UPR ktora jest ekstrmalnie libralna jezeli chodzi o ekonomie.Niby walcza o swiadomosc narodowa,a widac sami sa jej pozbawieni.Ale przeciez kabaret takze moze sluzyc jako trampolina do kariery.

 • papaleone

  Oceniono 28 razy 8

  Jeśli chcą wyzwalać narów z pod okupacji Watykanu (bo innej nie ma)
  To chwała im za to.
  Tylko muszą zmienić hasła głoszone.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 21 razy 7

  A ołtarzyk Stalinowi i jego kumplom już postawiliście? Bo to im zawdzięczacie to homogeniczne, narodowe państwo durna i chmurna prawico, którego tak bronicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje