"Nikt nie podsłuchuje waszych rozmów". Obama broni programu zbierania danych

07.06.2013 21:41
Barack Obama

Barack Obama (Fot. Carolyn Kaster AP)

Prezydent USA Barack Obama zdecydowanie broni praktyki zbierania danych z serwerów firm internetowych, tłumacząc, że program ten nie prowadzi do nadużyć i jest legalną metodą zbierania informacji, które pozwalają chronić Amerykanów przed atakami terrorystów.
- Nikt nie podsłuchuje waszych rozmów telefonicznych. To nie o to chodzi w tym programie - powiedział prezydent dziennikarzom podczas wizyty w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Obama podkreślił, że program zbierania danych zachowuje właściwe proporcje między gwarantowaniem Amerykanom bezpieczeństwa i chronieniem ich przed atakami terrorystów a poszanowaniem ich prywatności.

Według Obamy konieczny jest kompromis między potrzebą bezpieczeństwa a wolą chronienia własnego życia prywatnego. Prezydent przypomniał, że w swym przemówieniu na temat strategii antyterrorystycznej USA, wygłoszonym dwa tygodnie wcześniej, powiedział, że trzeba podjąć debatę dotyczącą konieczności chronienia Amerykanów w erze zagrożeń terrorystycznych, co wymaga pewnych ustępstw w kwestii poszanowania prywatności.

PRISM: rząd zbiera dane o rozmowach telefonicznych

Wczoraj "Washington Post" i brytyjski "Guardian" ujawniły dokumenty na temat istniejącego od 2007 roku programu PRISM, w ramach którego amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach czołowych firm internetowych. Dokumenty opublikowane przez gazety wymieniają dziewięć firm: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Agenci służb specjalnych mają dostęp do znajdujących się na serwerach tych firm plików audio i wideo, maili, czatów czy przesyłanych fotografii i dokumentów.

Google w oświadczeniu zaprzeczył takim praktykom. - Google dba o ochronę i bezpieczeństwo danych swoich użytkowników. Udostępniamy rządowi dane tylko zgodnie z literą prawa, a każde takie żądanie jest wnikliwie analizowane. Od czasu do czasu pojawiają się doniesienia, że rzekomo stworzyliśmy dla rządu "tylne drzwi" do naszych systemów, ale w Google nie ma żadnych "tylnych drzwi", które dawałyby rządowi dostęp do prywatnych danych użytkowników - podkreśla internetowy gigant.

Program antyterrorystyczny

PRISM powstał na bazie zlikwidowanego tajnego programu monitorowania danych bez nakazów sądowych, który uruchomiono za prezydentury George'a W. Busha. Po ujawnieniu jego istnienia przez media i wyroku sądowym władze musiały go zmienić i uzyskać aprobatę sądu.

Prezydent powtórzył też wczorajsze zapewnienia jego administracji, że nie są podsłuchiwane rozmowy telefoniczne; zbierane są tylko dane dotyczące tego, między jakimi numerami rozmowa się odbyła, kiedy, gdzie i jak długo trwała.

Zobacz także
Komentarze (54)
"Nikt nie podsłuchuje waszych rozmów". Obama broni programu zbierania danych
Zaloguj się
 • sikura

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczyłoby czarny człowieku nie tworzyć terrorystów jako przykrywkę dla terroru państwowego.

 • karol_7

  Oceniono 1 raz 1

  Ściema ściemą ale burak nie zaprzeczył istnienia programu.
  Uzasadnienie i zakres funkcjonowania to oczywista ściema bo największym i najgroźniejszym terrorystą na świecie jest rzad usa i jego agendy.
  Ale fajnie teraz wyglądają zapewnienia firm uczestniczących, że nie uczestniczą.
  Prezio po prostu ich wkopał.
  Dobrego samopoczucia googlom, microsoftom i innym życzę

 • mieetek

  0

  No to możemy spać spokojnie.

 • 31337b

  Oceniono 2 razy 2

  Car jest dobry.

 • ado43

  Oceniono 2 razy 2

  WIERZYMY! NAPRAWDĘ!

 • olekgw

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby wybory w krajach demokratycznych coś zmieniały to by ich zabroniono. Ostatnie wybory które coś zmieniły to były te w 33 w pewnym dużym państwie europejskim

 • lifetripper

  Oceniono 3 razy 3

  A co Hussein Obama powie o sieci Echelon?

 • kreciarobota59

  Oceniono 2 razy 2

  Na ten temat.www.youtube.com/watch?v=AghufZtRuyc

 • kreciarobota59

  Oceniono 4 razy 4

  Czas wrócić do Świeczki ,osobistych spotkań w intymnych miejscach.A czy jesteście pewni co macie zamontowane w telefonach,Telewizorach?Po mistyfikacji z 11/9 września ruszyła totalna inwigilacja wrogów Światowego Porządku NWO,Banksterów.Ostatecznym celem tych zwyrodnialców jest ZACZIPOWANIE gatunku Ludzkiego, wówczas każdy będzie zarejestrowany w systemie,skończy sie wszelka wolność jednostki ,ow wszystkim będzie decydował Wielki BRAT,osobniki buntujące sie będa mieli zablokowany dostęp do swych pieniędzy,będą mogli z twego konta potrącać każda kwote pieniędzy za jakieś podatki.UE jest poligonem doświadczalnym,do Rządu Światowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje