"Kwadrans przed odjazdem pociągu stałam z nr. 255 w kolejce po bilet. Działały trzy kasy..."

Kolejki do kas na Dworcu Wschodnim

Kolejki do kas na Dworcu Wschodnim (zdjęcie nadesłane na Alert24)

Klaudia jechała pociągiem z Warszawy do Krakowa. Na dworzec przyszła 40 minut przed odjazdem, by kupić bilet. Działały trzy kasy. O 17.50 wiedziałam, że nie uda mi się kupić biletu w kasie - na ekranie był dopiero numerek 119 - opowiada portalowi Gazeta.pl.
Jak relacjonuje nam Klaudia, na dworcu było wiele osób, które znalazły się w podobnej jak ona sytuacji. Większość była zrezygnowana. - Ludzie chyba nie mieli już siły narzekać, tylko siedzieli przygnębieni. Było kilku obcokrajowców, którzy byli bardzo zszokowani całą sytuacją i narzekali na kolejki. Później widziałam, jak próbowali kupić bilety w automacie ZTM - opowiada.

Przez kolejkę Klaudia i wielu innych pasażerów zapłaciło za bilety drożej - u konduktora. - Nie miałam szans, żeby kupić bilet przed odjazdem pociągu w kasie. Musiałam przez to zapłacić 10 zł więcej za wypisanie biletu przez konduktora w pociągu. To samo musieli zrobić wszyscy w moim przedziale - opowiada.

Kolejka po bilety na Dworcu Wschodnim - zdjęcie przysłane na Alert24

PKP: To wynika z przepływu pasażerów przy kasach

- Do godz. 15.00 mieliśmy otwartych sześć kas. Do godz. 17.00 - pięć, po godz. 17.00 - cztery. Najwyższy szczyt na Dworcu Wschodnim, jaki notujemy w szczytach przewozowych, to jest w godzinach 15.00-17.00. To wynika z przepływu pasażerów przy kasach - mówi Zuzanna Szopowska, rzeczniczka PKP Intercity.

Jak podkreśla, oprócz czterech kas PKP Intercity otwarte były wówczas na Dworcu Wschodnim dwie kasy Przewozów Regionalnych i trzy biletomaty. - Klient zawsze może złożyć reklamację, ale w tym przypadku trudno mi powiedzieć, jaka będzie decyzja odnośnie do jej uznania. Ponadto jest też możliwość - ale tylko dla właścicieli smartfonów - aby kupić bilet przez internet i wtedy wystarczy mieć QR Code, który wyświetla się na ekranie tabletu czy smartfona - dodaje Szopowska.

"Próbujemy rozładować ruch przy kasach"

Rzeczniczka PKP Intercity podkreśla, że firma próbuje rozładować ruch przy kasach na trzy sposoby - Pierwszy to biletomaty - w tej chwili mamy ich ponad 100 na terenie całego kraju. Drugie rozwiązanie to rozwój sieci kas własnych, trzecie to system zarządzania kolejką na Dworcu Centralnym - mówi nam Szopowska. Zachęca też pasażerów, by kupowali bilety przez internet i z wyprzedzeniem - zwłaszcza że są wtedy tańsze.

- Namawiamy też do tego, aby pasażerowie nie kupowali biletów w dniu wyjazdu - a niestety tak kupuje bilet ponad 80 proc. naszych klientów - bo także i my mamy wtedy dużo większy problem z dostawieniem wagonu - dodaje.

Zobacz także
 • Drzwi malucha terenowego "Maluch to część mojego dzieciństwa". Publikujemy wasze zdjęcia i wspomnienia o Fiatach 126p
 • Policja chce przekonać przewoźników, by sprawdzali bilety kibicom Kibole terroryzują pasażerów, a stołeczny ratusz? "Zagrożenie? Jak w codziennym życiu. Nic nie widzę"
Komentarze (154)
"Kwadrans przed odjazdem pociągu stałam z nr. 255 w kolejce po bilet. Działały trzy kasy..."
Zaloguj się
 • robotkuchenny

  Oceniono 1 raz 1

  Są alternatywy do stania w kolejkach. Można kupić przez internet, przez smartfona lub w automacie. Bilet można kupić na prawie każdym dworcu, ja kupowałem często na pociągi Intercity na Dworcu Wileńskim, bez żadnej kolejki alba na Żelaznej w siedzibie IC - tu nigdy nikogo w kolejce nie widziałem. Za zakup do 15 dni przed wyjazdem jest 15% zniżki - to moim zdaniem niezła rekompensata za wcześniejsze zajęcie się zakupem.
  Ale ponieważ dużo ludzi lubi robić wszystko na ostatnią chwilę i boi się automatów biletowych to trzeba wymienić ludzi pracujących w PKP. Ci obecni wyznają zasadę "pasażer - twój wróg". Wydaje mi się, że łatwiej wymienić załogę niż zmienić mentalność dotychczasowej.

 • kretek_bladzi

  Oceniono 5 razy 5

  Rzeczniczka PKP Intercity ... Szopowska. Zachęca też pasażerów, by kupowali bilety przez internet i z wyprzedzeniem - zwłaszcza że są wtedy tańsze.
  - Namawiamy też do tego, aby pasażerowie nie kupowali biletów w dniu wyjazdu - a niestety tak kupuje bilet ponad 80 proc. naszych klientów - bo także i my mamy wtedy dużo większy problem z dostawieniem wagonu - dodaje.

  To ja pani rzecznik coś podpowiem - za darmo, altruistycznie, w trosce o dobro klienta i PKP IC.
  Z chęcią kupię bilet z wyprzedzeniem przez internet dla wygody przewoźnika, który nie potrzebuje wtedy obsługi kasowej i wie jak zestawić skład. Ale niech przewoźnik da coś od siebie.
  Zdarza mi się jeździć z Wrocławia do Krakowa, żeby było jasne - autobusami (Link-Bus, Lajkonik, Romańczuk, Neobus). Tam bilet kosztuje 39-40 PLN, ale jeśli pójdę na rękę przewoźnikowi i kupię go z wyprzedzeniem, to płacę od 19 do 29 PLN. Mogę zaoszczędzić nawet 50% ceny(!), a przewoźnik wie ile podstawić autobusów nierzadko podstawiając więcej niż 1.
  Nie wiem czy wypada kopać leżącego, ale podróż tymi _klimatyzowanymi_ i wygodnymi autobusami trwa 3h10' w porównaniu do 6h pociągiem...

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  W Łodzi nie było wtedy kolejki.
  Tej pani po prostu się nie chciało.

 • 21-romek

  Oceniono 1 raz 1

  PKP robi wszystko aby pozbyć się klienta. "KLIENT NASZ WRÓG"

 • poznaniak42

  Oceniono 1 raz 1

  Z koleja jeszcze nikt w Polsce nie wygral - tak jest od zawsze . A za metne tlumaczenia rzeczniczke kolei nalezalo by wywalic natychmiast , potem pogonic osoby decydujace o obsadzie kas . A przy nastepnym zadaniu podwyzek na kolei poszczuc protestujacych psami.

 • plumgazeta

  0

  Zawsze wiedziałem, że konduktor jest od sprzedawania biletów,
  a od kontrolowania kontroler.

 • kiks4

  Oceniono 1 raz 1

  Słyszałem w radiu wywiad z konduktorem, który po 40-tu latach pracy przechodził na emeryturę.
  Mówił jaka to ciekawa praca, cały czas w ruchu, odwiedzanie nowych ciekawych miejsc. Jedynie o czy marzył przez całe życie - to to, żeby nie było pasażów. Oni mu bardzo zachodzili za skórę. Jestem pewien, że na PKP ten człowiek nie jest odosobniony w swoich marzeniach.
  Zapamiętałem to i od lat z kolei nie korzystam- latam albo jeżdżę samochodem.

 • ludwika2012

  Oceniono 1 raz 1

  Przyglądałam się jak to wygląda w Anglii . Bilet można kupić w kasie , przez internet lub u konduktora w pociągu . Żeby pieniądze wpłacone konduktorowi nie uciekały należy wprowadzić bramki przy których wrzuca się bilety po odbyciu podróży . Czemu nie organizuje się sprzedaży biletów w oparciu o dobre i sprawdzone wzorce? Bo to Polska gdzie kradzież , łapówkarstwo i "lewizna" to element tradycji narodowej. Jak z tym walczyć? Tak jak oni . Zasada ograniczonego zaufania i systemy kontroli . To proste .

 • loker16

  Oceniono 1 raz 1

  Szczerze to dziwię się tej Klaudii - mogła iść na dworzec podmiejski i tam do kas Kolei Mazowieckich kolejka jest zapewne mniejsza. Gdzie ta Pani mieszka? Kolejek do kas biletowych praktycznie nie ma na dworcu Gdańskim. A ze Wschodniej można pojechać np na Stadion - też kolejek nie ma.
  Znając życie biletomatów ASEC, w których można zapłacić za bilet gotówką nikt nie okupował. A w obu halach Warszawy Wschodniej są co najmniej 3.
  Wczoraj miałem podobną sytuację o 13 na Centralnej - do kas w hali głównej ze 20 osób w kolejce, a w galerii wschodniej do dwóch kas na środku galerii 0 (słownie: nikt nie stał przy okienku). Z doświadczenie polecam też kasy przy wyjściu z tramwajów w stronę Żoliborza i Mokotowa.
  _________________
  Obniżmy koszty dystrybucji biletów kolejowych, walczmy z utrudnianiem zakupu biletów - kolejowe-sprawy.pl/viewtopic.php?t=945

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje