"Forbes": Czas zacząć traktować Polskę jako miłego gościa w USA

07.06.2013 20:36
Fragment tekstu Tada Taube w

Fragment tekstu Tada Taube w "Forbesie" (fot. Forbes.com)

Wolna od sowieckiej dominacji Polska nie jest traktowana fair przez Amerykę, na której się wzoruje. To jedyne państwo UE, którego obywatele potrzebują wiz do USA. Jest okazja - reforma prawa imigracyjnego - czas to zmienić - pisze w "Forbesie" konsul honorowy RP w regionie San Francisco - Tad Taube.
"Uciekłem z Polski jako dziecko przed początkiem II wojny światowej. W latach 80. moja Polska tkwiła w sowieckich kajdanach. Ale teraz to kraj z dynamicznym społeczeństwem obywatelskim i jedna z najlepszych gospodarek Europy" - pisze w "Forbesie" Tad Taube.

Pochodzący z Polski konsul honorowy RP w regionie San Francisco podkreśla, że choć droga do reformy prawa imigracyjnego w USA będzie długa i trudna, to z punktu widzenia Waszyngtonu wprowadzenie ruchu bezwizowego z Polską się opłaca.

"USA opłaca się zniesienie wiz dla Polaków"

"Wiele zmieniło się przez 30 lat, odkąd Kongres ostatni raz regulował to, kto może wjechać i zostać w naszym kraju. Ale wolna Polska nie jest traktowana fair przez Amerykę" - pisze Taube. I podkreśla, że przepychana właśnie przez Kongres reforma mogłaby to zmienić, dając Polakom te same prawa, co pozostałym krajom strefy Schengen. Zaznacza, że choć polska gospodarka rośnie, to Ameryka nie czerpie z tego takich korzyści, jakie by mogła. "Polska pozostaje niewykorzystanym partnerem gospodarczym USA. Bilans obrotów obu krajów w 2011 r. wyniósł tylko 6 mld dolarów" - pisze Taube.

"Przez 20 lat Polska nie wymagała wiz dla Amerykanów. To znak sympatii tego kraju do Ameryki nie tylko na poziomie słów, ale i czynów. Czas, by USA odpowiedziało - otwierając drzwi dla Polaków, by robili więcej interesów w Dolinie Krzemowej, uczestniczyli w chicagowskim festiwalu Polonii lub odwiedzali pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie" - pisze w "Forbesie" Taube.

Ted Taube, prezes Fundacji Koreta, jest konsulem honorowym RP dla regionu San Francisco.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • stanislawwiejak

  Oceniono 199 razy 171

  Może inni w Polsce mają parcie na USA , mnie to zwisa i powiewa! Nie pcham się tam gdzie nie szanują mojego kraju a senat USA traktuje nas gorzej niż tych z 11.09.2001 r.

 • kat-kk

  Oceniono 175 razy 153

  Pewnie dla tego ,że przeciętny Polak zaczyna traktować Amerykę, za nic wartego gospodarza .Długo nas przetrzymywaliście Amerykanie ,aż nam przestało zależeć na raju, jak i watykańskim.

 • zenta1

  Oceniono 148 razy 130

  Jeszcze czekamy na te pie...ne wizy ??? Krew zalewa nba takie traktowanie przez rzekomo najlepszego sojusznika Polski. Ktoś przede mną napisał, że jak chcemy, by nas szanowano musimy szanować się sami. Amerykańskie argumenty o nadmiernym procencie odrzucanych wiz należałoby potraktować jako najzwyczajniejszy wykręt i w trybie natychmiastowym wycofać się z Afganistanu i z innych zapalnych punków, gdzie niepotrzebnie wspieramy globalne interesy USA. Nasze interesy są w Europie. Tu i tylko tu.

 • iremus

  Oceniono 133 razy 113

  A ja pierd.olę Sama i te jego wizy. Dla mnie usa może w ogóle nie istnieć . Jeśli będę chciał zobaczyć bizony do se pojadę do Białowieży.

 • jurlex

  Oceniono 127 razy 103

  byłem w USA zwiedziłem Florydw , Hawaje .... jest tam wiele pieknych miejsc , lecz jest wiele takich , ze syf kiła i mogiła , obok pieknych dzielnic willowych slamsy .... to juz dawno nie jest raj dla Polaków .... Ameryka to już nie jest pepek swiata , marzenie , eldorado, bonanza.... zatrudniam osoby które tam były , pracowały ... w Polsce zarabiaja wiecej jak tam ....
  Jest wiele krajów takze pieknych i bardziej przyjaznych jak USA ... gdzie mozna pojechac bez vizy , Brazylia , Argentyna , Singapur Malezja , taniej i bez Amerykanskiej bufonady ...
  Kiedy stałem po wize w konsulacie ... odmawiano jej udzielenia osoba które wygladały na takie które mogłyby szukac pracy w USA ... zal było mi matki z dzieckiem ... która chciała poleciec odwiedzic rodzine ...
  nie otrzymała wizy bo mogła by tam zostac ... dzis Polak o zdrowych zmysłach nie poleci tam aby pracowac .
  Ameryka traci na tym wiele , Polacy zwiedzaja swiat i juz nie ciagnie ich do Ameryki .... nie pchajmy sie tam gdzie nas nie chca ... jest wiele miejsc gdzie chetnie nasz zapraszaja bez wiz ... i tam zostawiajmy nasze pieniadze .... a Amerykanie niech sie kisza w własnym sosie , obradajac hamburgerami ...

 • jrb11

  Oceniono 108 razy 72

  W kolo i w kolo ta sama rozmowa.
  Od 60 ciu lat Polscy prezydenci kalaja sie o wizy.
  Wstyd.

  Kupuja jakis przestazaly sprzet wojenny za 40 bilionow - wyrzucane pieniaze (ale moga przydac sie gdy uda sie Poolske napuscic na Rosje).

  Czy nie mozna umow miedzynarodowych traktowac na rownych waruskach ?

  Maz bije zone latami ona nazeka i placze - nie przychodzi jej go glowki za ja bije latego ze na to pozwala.

  Wystarczy amerykanom wprowqzic wizy, wyrzucic poare amerykanskich biznesow, skasowac kontrakty zakupu broni, ac koncesje Chinczykom i zniesc dla nich wizy itp.

  Dac Rosjanom bezwizowe wjazy i beda sie amerykanie prosili.

  .

 • tutkarz

  Oceniono 91 razy 71

  Teraz to my im będziemy wizy wprowadzać jak zaczną uciekać ze swojego policyjno-komunistycznego państwa.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 50 razy 36

  Szanowna Ameryko!
  Dyndają mi wasze wizy. Jesteście dziadami skoro za przyjazd do waszego kraju żądacie opłat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje