Zbudują kwaterę ofiar stalinizmu na Powązkach

Przenoszenie małych trumien ze szczątkami ofiar stalinizmu z kwatery

Przenoszenie małych trumien ze szczątkami ofiar stalinizmu z kwatery "Ł", tzw. Łączki, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Ponad 80 małych trumien wyjechało wczoraj w karawanach z Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Zakończył się drugi sezon wykopalisk na tzw. Łączce, gdzie w czasach stalinowskich grzebano osoby zabite przez bezpiekę w więzieniu przy Rakowieckiej.
Wykonane z surowych desek trumny z ludzkimi szczątkami pożegnano z honorami, a następnie przetransportowano do miejsca tymczasowego spoczynku - na Cmentarz Północny. Będą tam do czasu, aż na Wojskowych Powązkach urządzona zostanie kwatera.

- Robimy to wszystko z ogromnym opóźnieniem, ale prosimy rodziny ofiar o jeszcze trochę cierpliwości. Wspaniałą kwaterę zbudujemy tu w przyszłym roku - zapowiedział Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W odprowadzeniu szczątków wzięli też udział m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki i prezes IPN Łukasz Kamiński.

- Stoimy przed miejscem, które miało być miejscem hańby, a stało się jednym z najważniejszych miejsc polskiej pamięci. Stoimy nad szczątkami, które już na zawsze miały pozostać anonimowe. Dziś udaje się nam przywracać im tożsamość, imiona i nazwiska - mówił szef IPN.

"Jeszcze tu wrócimy"

Łączka, czyli kwatera "Ł", znajduje się na południowym skraju cmentarza, ponad kilometr od głównej bramy. W latach 1948-56 w bezimiennych grobach pochowano tu kilkaset osób zgładzonych przez UB w więzieniu mokotowskim, m.in. żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, powstańców warszawskich i uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego. Wśród nich najczęściej wymienia się gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", rotmistrza Witolda Pileckiego i majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę". Ich szczątków od zeszłego roku szuka IPN. W wykopaliskach pomagają mu wolontariusze. To studenci archeologii, ale też patriotycznie nastawieni kibice Legii, motocykliści z Rajdu Katyńskiego i znani z przebierania się za powstańców członkowie grupy rekonstrukcyjnej Radosław. W 2012 r. w kwaterze Ł wykopali szczątki 117 osób, zaś od 13 maja do 4 czerwca tego roku - kolejnych 82. Skazańcy leżeli w dołach mieszczących od dwóch do sześciu zwłok. Większość z dziurą po kuli w czaszce, niektórzy z rękami związanymi z tyłu. Najwięcej szczątków leżało pod asfaltową drogą, biegnącą przez środek grzebalnego pola.

- Mam nadzieję, że jeszcze tu wrócimy, żeby szukać dalej - mówił kierujący wykopaliskami prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN.

Prowadzone w Szczecinie i Krakowie badania genetyczne pozwoliły do tej pory zidentyfikować tylko siedem osób. - Czekam na dobre wyniki badań, które pozwolą znaleźć mojego ojca. Mam dla niego miejsce w grobie obok mamy - oznajmiła Zofia Pilecka-Obtułowicz, córka rotmistrza Pileckiego.

Powstaniec warszawski Jerzy Sienkiewicz "Rudy", powojenny więzień polityczny, zwrócił nam uwagę, że razem z bohaterami Podziemia na Łączce byli grzebani straceni przy Rakowieckiej niemieccy zbrodniarze wojenni.

Zobacz także
 • Grupa mieszkańców Sadyby na trawniku, który w niedzielę stanie się miniogrodem. Szpadel trzyma projektantka Katarzyna Molska. Mieszkańcy Sadyby biorą szpadle i sami zakładają skwer
 • Dziś w najbliższym sąsiedztwie Łazienek Królewskich straszy parkan z dykty
Zburzyli stuletnie koszary. Muszą zwrócić miastu działkę
 • Zdewastowany w 2009 r. nagrobek Jerzego Waldorffa Dość niszczenia Powązek! Wszyscy widzą, nikt nie reaguje
Komentarze (7)
Zbudują kwaterę ofiar stalinizmu na Powązkach
Zaloguj się
 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 7 razy -3

  A kto to był "stalinizm"?

  To są ofiary żydokomuny!
  A ich dzieci dalej są na świeczniku.
  Chańba nam!

 • yendrol

  Oceniono 2 razy 2

  Zbrodniarze niemieccy nie sa ofiarami stalinizmu tylko wlasnej zbrodniczej ideologii.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 5 razy -1

  A co z ofiarami katobolszewii i niejakiego popissu.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 1

  Politruki będą bojkotować

 • pandada

  Oceniono 6 razy 2

  "Powstaniec warszawski Jerzy Sienkiewicz "Rudy", powojenny więzień polityczny, zwrócił nam uwagę, że razem z bohaterami Podziemia na Łączce byli grzebani straceni przy Rakowieckiej niemieccy zbrodniarze wojenni. "

  Zbrodniarze czy nie - wszak ofiary stalinizmu.

 • yendrol

  Oceniono 9 razy 1

  Chwala niezlomnym! Pamiec o Was nigdy nie zginie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje