"NYT" atakuje Obamę za śledzenie Amerykanów. "Krytykował Busha, sam robi to samo"

07.06.2013 19:00
Barack Obama

Barack Obama (Fot. Susan Walsh AP)

- Na podstawie tajnego nakazu można zbierać dane i wydać rozkaz, aby zabić Amerykanina podejrzanego o terroryzm - pisze amerykański "New York Times". Dziennik mocno krytykuje prezydenta Baracka Obamę za aferę podsłuchową.
- Administracja prezydenta straciła wiarygodność - pisze w komentarzu "Sieć Baracka Obamy" grupa najważniejszych dziennikarzy i ekspertów pisma. Przypomnijmy, brytyjski dziennik "Guardian" ujawnił tajny nakaz sądowy, który zobowiązuje operatora sieci komórkowej Verizon Communications do przekazywania Agencji Bezpieczeństwa Narodowego NSA danych o rozmowach wszystkich swoich klientów: numerów rozmów, czasu ich trwania i miejsca. Dodatkowo Verizon nie miał prawa informować, że takie dane przekazuje. Media spekulują, że podobne nakazy sądowe mogły otrzymać sieci T&T, T-Mobile i Sprint.

Robi to samo, co zarzucał Bushowi

- Gdy do tej pory Obamę łapano na czymś podobnym, mówił banały w stylu "terroryści to prawdziwe zagrożenie i należy nam po prostu zaufać. Mamy wewnętrzne mechanizmy (o których ci nie powiemy), ale nie naruszamy twoich praw" - piszą komentatorzy dziennika.

Twierdzą, że to mało przekonujące pocieszenie. "NYT" przypomina, że w 2007 r. Obama sam opowiedział się przeciw polityce w zakresie nadzoru administracji George'a W. Busha. - To fałszywy wybór między swobodami, które cenimy, i bezpieczeństwem, które oferujemy - mówił.

- Na podstawie tajnego nakazu można zbierać dane i wydać rozkaz, aby zabić Amerykanina podejrzanego o terroryzm. I dzieje się to za przyzwoleniem prezydenta, który już raz obiecał przejrzystość i odpowiedzialność - podkreślają dziennikarze.

Wskazują także na zachowanie Obamy w sprawie podsłuchów i zabójstwa Anwara al-Awlakiego, obywatela USA, który miał być odpowiedzialny za przygotowanie nieudanego zamachu bombowego w Detroit. Obama poinformował o jego zabójstwie we wrześniu 2011 r., jednak dopiero w maju 2013 r. ujawnił, że al-Awlaki zginął w wyniku ataku dronów. Podczas niego zginęły przypadkowo trzy osoby, które nie były celem ataku.

Podsłuchy milionów ludzi? To nieamerykańskie!

- Obama wyraźnie nie miał zamiaru ujawniać podsłuchów, tak samo jak nie przyznałby się do metod zabicia al-Awlakiego, dopóki nie ujawniono tego w prasie. Nawet wtedy zajęło mu to więcej niż półtora roku. Protokół z podjęcia w tej sprawie decyzji nadal jest tajny - atakuje "New York Times".

Amerykański dziennik przytacza także wypowiedź Jima Sensenbrennera, republikanina z Wisconsin, który w 2001 r. współtworzył "Patriot Act" - kontrowersyjną ustawę antyterrorystyczną, wprowadzoną po ataku z września 2001 r. Polityk stwierdził, że NSA znacznie przekroczyła granicę przez tajne kolekcjonowanie rozmów telefonicznych milionów Amerykanów. - Jako autor Patriot Act jestem bardzo zaniepokojony jego interpretacją przez FBI. Gromadzenie rozmów milionów niewinnych ludzi jest nadużyciem i jest nieamerykańskie - mówi.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • dyrdy.mal

  Oceniono 134 razy 130

  A mine ciekawi czy polski rząd zareaguje na naruszanie prywatności polskich obywateli (tak - NSA miała pełny dostęp do danych Google, yahoo itp i - jak same USA przyznały śledzili obywateli innych państw).
  Wielka Brytania i Niemcy już od Amerykanów zadają wyjaśnień - zakładam ze Polska zrobi to samo (wiem - prędzej ogień piekielny pochłonie ziemie niż Polska zacznie bronić swoich obywateli przed wielkim bratem).

 • anthrax_2

  Oceniono 199 razy 121

  Dokładnie tak samo jak w Polsce
  Tusk krytykował Kaczyńskiego za służby i podsłuchy a sam robi to samo
  Nawet więcej

 • vomitorium1

  Oceniono 77 razy 75

  "Dziennik mocno krytykuje prezydenta Baracka Obamę za aferę podsłuchową."
  bo dzienni nie rozumie
  że teraz obama
  chce dostać nobla
  z informatyki

 • centurionblackcard

  Oceniono 127 razy 55

  Dokładnie taki sam myk wykonał Tusk z PO!
  Darł się do telewizora że PIS podsłuchuje (a tak naprawdę sprawdzali bilingi) a sam zaczął podsłuchiwać na niesamowitą skalę o wiele większą niż PIS. Różnica miedzy tymi dwoma lewakami jest taka że Obama mimo że szkodzi USA nie robi tego w takim tempie i skali jak Tusk w stosunku do Polski i Polaków!

 • heller74

  Oceniono 65 razy 33

  Przecież on jest kukiełką światowego spisku przeciw nam wolnym ludziom nawet jego kolor miał nas zmylić lub jak kto woli zamydlić oczy za sznurki pociągają ci sami ludzie .
  Ci sami co zabili JFK , szukali broni masowej zagłady w Iraku , niewidzialnych ludzi w jaskiniach Afganistanu, czy też wysadzili WTC .
  Rewolucji trzeba Rewolucji

 • talking_head

  Oceniono 78 razy 26

  Tusk to taki polski Obama. Tak samo kłamał o swym przeciwniku, zarzucał mu Bóg wie jakie zbrodnie, minęło 6 lat i nie dość, że żadna z tych "zbrodni" nie ujrzała światła dziennego, nie dość że wszystkie doniesienia zostały przez sądy odrzucone jako niedorzeczne to jeszcze inwigilacja i podsłuchiwanie Polaków jest największe w Unii ! Tusk to taki sam krętacz i to jeszcze, w przeciwieństwie do Obamy, mały krętacz. Przy murzynie to przecież kurdupel.

 • jezierskiadam

  Oceniono 40 razy 18

  IT'S TOO LATE.

  Cwaniaczkowie z NYT. It,too late.
  *************************************

  Imperium amerykańskiego uratować się nie da. Świat jednobiegunowy ma się ku końcowi. Imperia upadały i upadać będą. W samym XX wieku upadło kilka. Na czele z największym imperium brytyjskim, w którym „nigdy nie zachodziło słońce”.

  Osobiście jestem zaskoczony, że imperium amerykańskie okazuje się tak rachityczne. Myślałem, że przetrwa znacznie dłużej.

  Czy można stworzyć jakiś plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu i dla całego globu? Wszak żyjemy w erze globalizacji i już wkrótce nie będzie lokalnych izolowanych konfliktów i hasła - „Jak chcą się bić, to niech się biją. Proszę bardzo.”, a my będziemy wyjmowali co smaczniejsze kasztany z ogniska. Każda wojna będzie dotyczyć wszystkich. Nikt nie będzie mógł powiedzieć „Moja chata skraja”.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/45zj/czy-pokoj-na-bliskim-wschodzie-jest-mozliwy#ixzz2VYQA49rx

 • lop_0

  Oceniono 14 razy 8

  Czyli antysemityzm atakuje nawet Obame.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje