Ksiądz przywłaszczył lichtarze i próbował je sprzedać w internecie? Są zarzuty

07.06.2013 17:39
Ksiądz

Ksiądz (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

Do pięciu lat więzienia grozi księdzu podejrzanemu o przywłaszczenie dwóch zabytkowych lichtarzy z kościoła oo. paulinów w Wieruszowie w woj. łódzkim. Prokuratura uważa, że duchowny próbował sprzedać lichtarze w internecie. Ksiądz nie przyznaje się do zarzutów.
Księdzu zarzucono, że w październiku 2010 r. - będąc odpowiedzialnym za powierzone mu mienie parafii w Wieruszowie (był wówczas w tamtejszym klasztorze oo. paulinów) - przywłaszczył z kościoła dwie rzeźby sakralne - lichtarze przedstawiające anioły. Ich wartość oszacowano na 20 tys. zł.

17 kwietnia policjanci z Ostrowa Wlkp. zatrzymali w Przygodzicach samochód prowadzony przez księdza M.J. (prokuratura podaje tylko inicjały podejrzanego). Podczas kontroli na tylnych fotelach auta znaleziono dwa worki, w których znajdowały się lichtarze. Jak ustalono, od 18 lutego ksiądz usiłował je sprzedać za pośrednictwem portalu internetowego.

Duchowny do zarzutów się nie przyznaje

Śledztwo w tej sprawie przejęła prokuratura w Wieluniu. Po jego wszczęciu biskup kaliski zwolnił księdza z funkcji proboszcza w parafii w okolicach Ostrowa Wlkp.; M.J. został też zawieszony w sprawowaniu czynności duszpasterskich. Zmienił miejsce zamieszkania.

Śledczy pod koniec maja ustalili miejsce jego pobytu i przedstawili księdzu zarzut. Duchowny nie przyznaje się do zarzutów. Prokurator zdecydował o zabezpieczeniu należącego do księdza samochodu o wartości 50 tys. zł.

- W dalszym etapie postępowania prokurator powoła biegłego z zakresu historii sztuki celem dokonania wyceny przywłaszczonych przedmiotów oraz ustalenia, czy stanowią one dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury - wyjaśnił rzecznik sieradzkiej prokuratury okręgowej Józef Mizerski.

Jeśli po opinii biegłego zostanie zmieniona kwalifikacja prawna na surowszą, księdzu groziłaby kara od roku do 10 lat więzienia.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 87 razy 77

  To wina parafian.
  Za mało dawali na tacę i księdzu zabrakło na trunki i partnerki lub partnerów do tych trunków.

 • wolfgang61

  Oceniono 88 razy 72

  Pijaństwo,narkotyki,etc. to są normalni ludzie tylko lepiej od nas zarabiający ( na bogatych parafiach).
  Hulaj dusza ,piekła nie ma.
  Jak kiedyś podawali na dobrej parafii proboszcz wyciąga miesięcznie ok. 12 tys zł.
  Już papież Leon X mówił ,że to wszystko bajki o tym zmartwychwstaniu ale robią dużo dobrego dla kasy kościoła. Święta prawda. Młodzi Polacy tyrają za 1200zł miesięcznie a ksiądz za ślub czy pogrzeb tyle bierze.
  Po co jeden z papieży wymyślił czyściec - dla ratowania kasy upadającego kościoła.
  Widać w XXI wieku to już nie pomaga na zachodzie ludzie już zmądrzeli i nie dają czarnym kasy dlatego
  kościoły się tam zamyka. Nie ma kasy nie ma modłów. Ot wiara , ale chyba w mamonę.

 • 3jw60

  Oceniono 68 razy 60

  Ale szybko działali, we współpracy Kosciół i Policja. I w internecie śledzili, potem samochód namierzyli, fanty na siedzeniu znaleźli, Kuria szybko zawiesiła - bardzo sprawnie. A gdyby "tylko" pedofilił. Kuria by go schowała, na innym stanowisku obsadziła np. na Ukrainie do wychowywania młodzieży "na tylnym siedzeniu" mógłby bezpiecznie wozić chłopaczków czy dziewczynki. Nawet jakby zamknął rodzącą i dla czystego sumienie, żeby nie słyszeć jęków, słuchał głośnej muzyki byłby rozgrzeszony. Hipokryzja tych co instruują w sprawach sumienia i Państwa co daje się wodzić na pasku czarnym.

 • hans_close

  Oceniono 70 razy 60

  Pisałem to już setkę razy i napiszę kolejną setkę.
  ZGNILIZNA MORALNA

 • popijajac_piwo

  Oceniono 66 razy 56

  Przyszedł czas, żeby zacząć watykańskim agentom kościoły odbierać. Bo jak nie to rozkradną nam zabytki...

 • kingstonny

  Oceniono 56 razy 48

  A gdzie nazwisko I buzia wielebnego? Tajne? Nawet o ile bedzie skazany, i wyrok bedzie tzw prawomocny, to wielebny i tak pozostanie anonimowy. ZADEN demokratyczny kraj na swiecie, od Norwegii do Nowej Zelandii, nie troszczy sie tak o ukrycie tozsamosci swoich przestepcow – w tym nawet straszliwych bandytow - jak Polska. No ale, moze to i racja. Wszak mogli by sie obrazic za pokazanie buzi jednego czy drugiego i zrobic komus kuku – to raz. A dwa, to przeciez mozna sie komus waznemu strasznie narazic publikujac zdjecie i nazwisko jego syna, brata czy pociotka. Nalezy pamietac, ze nigdy nie wiadomo jakie ”uklady” i powiazania moze miec przestepca. Czyli, sluchaj Kowalski: jezeli sie zapytasz dlaczego polski system troskliwego ukrywania tozsamosci nawet skazanych juz prawomocnie bandytow jest tak sumiennie przestrzegany, to ci odpowiem – wlasnie dlatego. A jak sie zapytasz dlaczego takiego tajnego systemu nie ma zaden demokratyczny kraj na swiecie, to ci odpowiem – oni po prostu nie wiedza, ze to jest idealny system dla kogos kto sie dochrapal jakiegos stolka i nie chce aby mu byle pismak czy reporter szperal po rodzinie i znajomych. Jasne? Najwazniejszym jednak, Kowalski, jest to: masz swiecie wierzyc, ze to wszystko jest dla TWOJEGO dobra. Dlaczego? A no dlatego, ze moze ty sie kiedys tez stolka dochrapiesz. Jasne?

 • ubranynaczarno

  Oceniono 36 razy 34

  ach to jeden poznał moc sieci i go poniosło:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX