Ksiądz przywłaszczył lichtarze i próbował je sprzedać w internecie? Są zarzuty

07.06.2013 17:39
Ksiądz

Ksiądz (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

Do pięciu lat więzienia grozi księdzu podejrzanemu o przywłaszczenie dwóch zabytkowych lichtarzy z kościoła oo. paulinów w Wieruszowie w woj. łódzkim. Prokuratura uważa, że duchowny próbował sprzedać lichtarze w internecie. Ksiądz nie przyznaje się do zarzutów.
Księdzu zarzucono, że w październiku 2010 r. - będąc odpowiedzialnym za powierzone mu mienie parafii w Wieruszowie (był wówczas w tamtejszym klasztorze oo. paulinów) - przywłaszczył z kościoła dwie rzeźby sakralne - lichtarze przedstawiające anioły. Ich wartość oszacowano na 20 tys. zł.

17 kwietnia policjanci z Ostrowa Wlkp. zatrzymali w Przygodzicach samochód prowadzony przez księdza M.J. (prokuratura podaje tylko inicjały podejrzanego). Podczas kontroli na tylnych fotelach auta znaleziono dwa worki, w których znajdowały się lichtarze. Jak ustalono, od 18 lutego ksiądz usiłował je sprzedać za pośrednictwem portalu internetowego.

Duchowny do zarzutów się nie przyznaje

Śledztwo w tej sprawie przejęła prokuratura w Wieluniu. Po jego wszczęciu biskup kaliski zwolnił księdza z funkcji proboszcza w parafii w okolicach Ostrowa Wlkp.; M.J. został też zawieszony w sprawowaniu czynności duszpasterskich. Zmienił miejsce zamieszkania.

Śledczy pod koniec maja ustalili miejsce jego pobytu i przedstawili księdzu zarzut. Duchowny nie przyznaje się do zarzutów. Prokurator zdecydował o zabezpieczeniu należącego do księdza samochodu o wartości 50 tys. zł.

- W dalszym etapie postępowania prokurator powoła biegłego z zakresu historii sztuki celem dokonania wyceny przywłaszczonych przedmiotów oraz ustalenia, czy stanowią one dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury - wyjaśnił rzecznik sieradzkiej prokuratury okręgowej Józef Mizerski.

Jeśli po opinii biegłego zostanie zmieniona kwalifikacja prawna na surowszą, księdzu groziłaby kara od roku do 10 lat więzienia.

Zobacz także
Komentarze (83)
Ksiądz przywłaszczył lichtarze i próbował je sprzedać w internecie? Są zarzuty
Zaloguj się
 • topiramax

  0

  Zaraz przywłaszczył...uchronił przed kradzieżą ;)

 • stan-1

  0

  Katolik święcie wierzy, że nic nie dzieje się bez woli Boga. Widać Bóg tak chciał.

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 0

  Nasza prokuratura nie ma zielonego pojęcia o kodeksie kanonicznym,a ksiądz na pewno robił to imię biże.

 • villiers

  Oceniono 6 razy 2

  Precz z przepychem ! No i sprzedał.

 • bombel1967

  Oceniono 2 razy 2

  Podzielona parafia w Raszkowie w sprawie nowego proboszcza - CAŁY TEKST !

  W Raszkowie wrze. Część parafian chce odwołania proboszcza, ks. Marcina Jagiełły, który ich zdaniem kłamie w sprawie swojego przyrodniego brata, który w przeszłości był zamieszany w głośną gejowską aferę w sanktuarium w Licheniu. Za proboszczem jednak stoją inni parafianie, którzy wychwalają jego dokonania i nie wyobrażają sobie, aby odszedł. Sprawa już trafiła do kurii. Z kolei stary proboszcz Bolesław Nowak wyprowadza się z Raszkowa, w którym mieszkał blisko 30 lat. ............

 • bombel1967

  Oceniono 2 razy 2

  TYSIĄCE NAUCZYCIELI NA BRUK...KSIĘŻA W SWOIM MIŁOSIERDZIU WYWALAJĄ KATECHETÓW NA \
  ZBITY PYSK, ZABIERAJĄ GODZINY, PRZY MILCZĄCEJ APROBACIE DYREKTORÓW- BARANÓW BIJĄCYCH POKŁONY...STRACIŁAM PRACĘ W TEN SPOSÓB, WIEM, WIEM..NAPISZECIE, ŻE ZAUFAŁAM, A TEOLOGIA TO NIE STUDIA ROZWIJAJĄCE. MOŻE I RACJA. ZDYCHAĆ Z GŁODU NA ŁASCE PANSKIEJ PRZYJDZIE...

 • ajatollah_rydzyk

  Oceniono 4 razy 2

  Niezłymi furami jeżdżą nawet "szeregowi" księża. 50 tys. to już bryka ze średniej półki, a nie jakieś punto :). Oni potrafią zadbać o swoje "osiołki" ;).

 • sniezka55

  Oceniono 4 razy 2

  Pewnie znał proroctwo Jezusa ,, Nie pozostanie tutaj kamień na kamieniu , który nie byłby zwalony '' a zatem do dzieła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje