Papież: Mieszkam w Domu św. Marty dla higieny psychicznej. Nie mogę żyć sam

07.06.2013 16:08
Papież Franciszek

Papież Franciszek (AP/Reuters)

Papież Franciszek wyjaśnił, że postanowił mieszkać w Domu św. Marty, a nie w apartamencie w Pałacu Apostolskim dla "higieny psychicznej". - Bo taką mam osobowość. Ja nie mogę żyć sam - powiedział podczas spotkania w Watykanie z uczniami szkół jezuickich.
Kulminacyjnym punktem piątkowej audiencji dla kilku tysięcy uczniów i absolwentów szkół jezuickich z całych Włoch i Albanii w watykańskiej Auli Pawła VI była rozmowa dzieci i młodzieży z papieżem, który odpowiadał na pytania. Papież odłożył przygotowane przemówienie liczące pięć stron i postanowił rozmawiać z uczniami.

Zapytany o to, dlaczego zamieszkał w watykańskim hotelu zamiast w papieskim apartamencie, Franciszek odparł: - Dla mnie to nie ma tylko związku z bogactwem. Dla mnie to kwestia osobowości. Odczuwam potrzebę, by żyć wśród ludzi. Gdybym żył sam, trochę odizolowany od innych, nie czułbym się dobrze.

Papież Franciszek: Ja nie mogę żyć sam

- O to samo zapytał mnie profesor, dlaczego nie zamieszkam tam, na górze - dodał Franciszek, mając na myśli apartament w Pałacu Apostolskim. - A ja mu odpowiedziałem: "Panie profesorze, dla higieny psychicznej". Ten apartament nie jest nawet taki luksusowy, ale ja nie mogę żyć sam - oświadczył.

Wyznał również, że nie chciał zostać papieżem.

Franciszek wiele miejsca poświęcił sprawie ubóstwa na świecie. - To jest skandal - podkreślał wielokrotnie. - Mamy tyle bogactwa na świecie, tyle zasobów, by dać wszystkim jedzenie. Nie można zrozumieć, jak to możliwe, że jest tyle głodnych dzieci, tyle dzieci bez dostępu do edukacji, tylu biednych. Ubóstwo to dzisiaj wołanie. Wszyscy musimy pomyśleć o tym, czy możemy stać się trochę biedniejsi. To musimy zrobić wszyscy - powiedział Franciszek.

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • minipolak

  Oceniono 294 razy 270

  Nasze koscielne spasibrzuchy czuja sie nieswoja po takich wypowiedziach papieza.

 • miron.lipski

  Oceniono 244 razy 232

  Dobre, dobre... niech to powie naszym panom biskupom...
  Jezus co prawda podobno jeździł na osiołku, ale to był jakiś antyczny żydowski kaznodzieja- gdzie mu tam do panów biskupów, co to "Wczoraj w Betlejem, dzisiaj Bentleyem"... ;))

 • apache5

  Oceniono 173 razy 159

  Drogi Franciszku, w Gdańsku pewien biskup był tak pobożny że wybudował tylko dla siebie ogromny Pałac Biskupi, za długi diecezji odpowiesz pewnie TY.

 • marac

  Oceniono 163 razy 137

  "Papież Franciszek wyjaśnił, że postanowił mieszkać w Domu św. Marty, a nie w apartamencie w Pałacu Apostolskim dla "higieny psychicznej"."

  Dla higieny może i tak. Posiłki u św. Marty na pewno bardziej higienicznie przyrządzane i trudniej o zatrucie pokarmowe. No ale przecież nie powie szczerze, że się boi, że mieszkanie w Pałacu mogłoby być szkodliwe dla zdrowia.

  "Wszyscy musimy pomyśleć o tym, czy możemy stać się trochę biedniejsi. To musimy zrobić wszyscy - powiedział Franciszek. "

  A ten znowu swoje, heretyk jeden. Czy nikt mu nie powiedział, że polskim hierarchom kończy się cierpliwość? Można sobie zażartować raz i drugi, ale ciągnięcie tego w nieskończoność przestaje być śmieszne. Służący zaczynają już szeptać po kątach

 • aleksy_zorba

  Oceniono 153 razy 133

  bardzo madry czlowiek
  wie na czym polega powolanie,nie licza sie dla niego pieniadze

 • smok61

  Oceniono 137 razy 129

  A wiesz Franek , że ja Ci wierzę...:)

 • stary.marian

  Oceniono 65 razy 55

  Świat cywilizowany nie musi jakoś szczególnie biednieć aby mieszkańcy Afryki czy biedniejszych rejonów Azji mieli co jeść. Wystarczy skuteczna kampania K.K. przeciwko niszczeniu co roku milionów ton żywności.

 • vomitorium1

  Oceniono 69 razy 49

  "Odczuwam potrzebę, by żyć wśród ludzi. "
  w ogóle żyć
  bo nasz franio
  nie jest kiep
  i zna przygody jp1 i jp2
  (krótko mówiąc
  ma pietra
  przed opus dei)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje