Papież: Mieszkam w Domu św. Marty dla higieny psychicznej. Nie mogę żyć sam

07.06.2013 16:08
Papież Franciszek

Papież Franciszek (AP/Reuters)

Papież Franciszek wyjaśnił, że postanowił mieszkać w Domu św. Marty, a nie w apartamencie w Pałacu Apostolskim dla "higieny psychicznej". - Bo taką mam osobowość. Ja nie mogę żyć sam - powiedział podczas spotkania w Watykanie z uczniami szkół jezuickich.
Kulminacyjnym punktem piątkowej audiencji dla kilku tysięcy uczniów i absolwentów szkół jezuickich z całych Włoch i Albanii w watykańskiej Auli Pawła VI była rozmowa dzieci i młodzieży z papieżem, który odpowiadał na pytania. Papież odłożył przygotowane przemówienie liczące pięć stron i postanowił rozmawiać z uczniami.

Zapytany o to, dlaczego zamieszkał w watykańskim hotelu zamiast w papieskim apartamencie, Franciszek odparł: - Dla mnie to nie ma tylko związku z bogactwem. Dla mnie to kwestia osobowości. Odczuwam potrzebę, by żyć wśród ludzi. Gdybym żył sam, trochę odizolowany od innych, nie czułbym się dobrze.

Papież Franciszek: Ja nie mogę żyć sam

- O to samo zapytał mnie profesor, dlaczego nie zamieszkam tam, na górze - dodał Franciszek, mając na myśli apartament w Pałacu Apostolskim. - A ja mu odpowiedziałem: "Panie profesorze, dla higieny psychicznej". Ten apartament nie jest nawet taki luksusowy, ale ja nie mogę żyć sam - oświadczył.

Wyznał również, że nie chciał zostać papieżem.

Franciszek wiele miejsca poświęcił sprawie ubóstwa na świecie. - To jest skandal - podkreślał wielokrotnie. - Mamy tyle bogactwa na świecie, tyle zasobów, by dać wszystkim jedzenie. Nie można zrozumieć, jak to możliwe, że jest tyle głodnych dzieci, tyle dzieci bez dostępu do edukacji, tylu biednych. Ubóstwo to dzisiaj wołanie. Wszyscy musimy pomyśleć o tym, czy możemy stać się trochę biedniejsi. To musimy zrobić wszyscy - powiedział Franciszek.

Zobacz także
Komentarze (75)
Papież: Mieszkam w Domu św. Marty dla higieny psychicznej. Nie mogę żyć sam
Zaloguj się
 • wtyka82

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyny człowiek , który dostrzega biedę mówi o niej i piętnuje bogactwo w tym bogactwo w kościele !
  Dzisiaj milionerzy i multimilionerzy odgradzają się od społeczeństwa szczelnymi murami .
  A społeczeństwo chcą zepchnąć na wysypiska ŚMIECI .
  Rządy i parlamenty nie robią NIC BO SĄ NA GARNUSZKU BOGATYCH KORPORACJI !
  A żywność jest produkowana z nafaszerowaniem chemii mało tego z dodatkiem różnych odpadów poprodukcyjnych jak pokazują od czasu do czasu ujawnione skandale . TO JEST OBRAZ DOBROBYTU GARSTKI LUDZI I NĘDZY WIĘKSZOŚCI na świecie ...

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 3

  Oj, ilu kardynałów sobie teraz pluje w brodę;)

 • setpio

  0

  świetny PR owiec tylko efektów nie widać

 • daavid

  Oceniono 4 razy 4

  Może czuje strach przed klechami z Polski. Oni mogą się mścić, bo niepodoba się im że Papież walczy z pedofilią, tak powszechną w polskim kościele oraz z obrzydliwym bogactwem coponiektórych księży w Polsce.

 • exlaik

  Oceniono 3 razy 3

  Czy od watykańskiego polityka można oczekiwać podjęcia konkretnych działań a nie tylko deklaracji ?

 • jack20

  Oceniono 2 razy 0

  Faktycznie wybrali absztyfikanta , ktory zniszczy KK !!!

 • daavid

  Oceniono 1 raz 1

  Może czuje strach przed klechami z Polski. Oni mogą się mścić, bo niepodoba się im że Papież walczy z pedofilią, tak powszechną w polskim kościele oraz z obrzydliwym bogactwem coponiektórych księży w Polsce.

 • sztaba2

  Oceniono 4 razy 0

  Nie rozumiem: nie chcial zostac papiezem a zostal? Przeciez po wyborze zwyczajowo pyta sie nowowybranego czy przyjmuje urzad.. Jesli nie chcialby wystarczylo odpowiedziec nie - glosowanie rozpoczeto by pewnie na nowo juz z pominieciem jego kandydatury. A tak mamy od 2 miesiecy umizgi, mizdrzenie sie. Szkoda narazac sie caly czas na ta smiesznosc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje