Wiadomo, kim jest "kobieta w czerwonej sukience" z placu Taksim

To zdjęcie stało się symbolem protestów w Turcji

To zdjęcie stało się symbolem protestów w Turcji (Fot. Reuters)

Wiadomo, kim jest kobieta w czerwonej sukience ze zdjęcia, które stało się symbolem tureckich protestów. To Ceyda Sungur zatrudniona na stambulskim uniwersytecie technicznym - pisze "Guardian".
Zdjęcie Ceydy, na którym odwraca ona twarz przed rozpylanym przez policjanta gazem łzawiącym, obiegło świat. - To zdjęcie oddaje istotę protestu, pokazuje przemoc policji wobec pokojowych demonstrantów. Tak wygląda nasza demokracja - mówi uczestnik manifestacji.

"Walczyliśmy o swoje prawa"

Ceyda znalazła się w oku zamieszek po wyjściu z uniwersytetu technicznego, który znajduje się zaledwie dwie minuty spacerem od placu Taksim. Tam właśnie rozpoczęły się protesty przeciwko rządowym planom przekształcenia miejsca w centrum handlowe. Jej obecność na tym skrawku zieleni nie była przypadkowa. Na co dzień kobieta pracuje bowiem na wydziale planowania uniwersytetu. Popularność zdjęcia nieco ją onieśmiela. - Mnóstwo ludzi nieróżniących się ode mnie udało się na plac w obronie parku, walcząc o swoje prawa, broniąc demokracji. Oni także zostali zaatakowani gazem łzawiącym - powiedziała w tureckiej telewizji.

- Kiedy dotarliśmy na plac, Ceyda leżała na ławce, próbując usunąć soczewki kontaktowe z oczu - mówi cytowany przez "Guardian" jej kolega w wydziału Eren Kürkcüoglu. - Nasze oczy zaczynały płonąć. Chciało się krzyczeć, ale trudno było wydobyć głos, bo paliło w płucach - dodaje dr Aliye Ahu Akgün.

"Nie akceptujemy tych zmian"

Wydział, w którym pracują stambulscy naukowcy, aktywnie zajmuje się zmianami przestrzeni publicznej w mieście. Akademicy nie akceptują zabudowywania nielicznych stref zieleni na różnego rodzaju betonowe budowle. "Te decyzje, niebiorące pod uwagę miejskich zasad planowania, nie są przyjazne mieszkańcom. Nie akceptujemy ich" - napisali w petycji do władz miasta. - Park jest jednym z ostatnich zielonych fragmentów metropolii - mówi dr Akgün.

Fotografia Ceyda Sungur stała się symbolem także dlatego, że ofiarą przemocy była nowocześnie ubrana kobieta. Jej czerwona, krótka sukienka to wyrazisty kontrast dla coraz częściej promowanych w Turcji chust i strojów zasłaniających ciało. Coraz więcej Turczynek obawia się, że postępująca islamizacja kraju będzie oznaczała dla nich poważne ograniczenie ich praw.

Starcia w obronie demokracji

Starcia w Turcji trwają już od kilku dni. Zaczęło się w ubiegły piątek w Stambule, gdy demonstranci zebrali się w parku, rozbili namioty i rozpoczęli okupację, sprzeciwiając się wycince ponadstuletnich drzew. Pokojowa manifestacja została rozbita przez policję, która zaatakowała gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Za tą demonstracją poszło kilkadziesiąt kolejnych w ciągu następnych dni. Tylko z niedzieli na poniedziałek służby zatrzymały 500 osób podczas protestów w Ankarze i kolejnych 300 w Izmirze, trzecim największym tureckim mieście. W sumie podczas coraz gwałtowniejszych i coraz brutalniej pacyfikowanych protestów w 67 miastach Turcji zatrzymano już ponad 2 tys. osób, kilkaset zostało rannych, są doniesienia o ofiarach śmiertelnych.Zobacz także
 • Turcy zebrali pieniądze na całostronicową reklamę w 'NYT' Turcy zebrali pieniądze na reklamę w "NYT". "Stoimy zjednoczeni z powodu naszej troski o Turcję"
 • To zdjęcie stało się symbolem protestów w Turcji Kobieta w czerwonej sukience ucieka przed gazem łzawiącym. To symbol protestów w Turcji
 • Tysiące protestujących na placu Taksim 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o starciach w Turcji
Komentarze (86)
Wiadomo, kim jest "kobieta w czerwonej sukience" z placu Taksim
Zaloguj się
 • plorg

  Oceniono 1 raz 1

  "Wiadomo, kim jest kobieta w czerwonej sukience ze zdjęcia"

  A czy wiadomo kim jest sukinsyn ze sprejem ze zdjęcia?

 • juesej

  Oceniono 4 razy 0

  Wygląda na to, że - przekładając tę sytuacje na warunki polskie - to ci protestujący to tacy "europejczycy", zwolennicy PO i lemingi, a rząd popierają mohery, wierzący i zwolennicy PiS.

 • czterdziestyiczwarty

  Oceniono 5 razy 3

  do tirinti: Jesli protest przeciw stopniowej islamizacji Turcji nazywasz blokowaniem postepu to sam jestes szumowina i sympatykiem lub wyznawca islamu, pseudoreligii, ktorej prorokiem byl pospolity bandyta i pedofil.

 • abdulgdur

  Oceniono 5 razy -1

  Lepiej mieć muzułmańską Turcję w UE, niż islamistyczną w najbliższym sąsiedztwie, Turcja stara się wejść do UE od ponad 30 lat, w tzw międzyczasie z powodów czysto politycznych przyjmowane są inne które nie spełniają wymogów w 100 % no ale to prawie 80 mln ludzi, dużo głosów, duży wpływ, a w Europie ciasno. Dodatkowo Erdogan w mariażu z Radą Rewolucyjną Iranu

 • jan_sobczak1

  Oceniono 5 razy -1

  Henia Krzywonos pędzi do tramwaju.

 • ninkajg

  Oceniono 20 razy 20

  Oglądam wiadomości....a tam NIC O TURCJI!!! Dlaczego nie ma tego wszystkiego w TV? Dlaczego nie wolno o tym mówić?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • jkredman

  Oceniono 7 razy -3

  *więc kim jest ta Ceyda Sungu, na wcześniejszym zdjęciu jest coś co wygląda na jej agresję słowną w kierunku policjantów

 • jkredman

  Oceniono 8 razy -4

  więc kim jest ta Ceyda Sungu, na wcześniejszym zdjęciu jest coś co wygląda na jej agresję słowną w kierunku policjantów

 • kazik2500

  Oceniono 2 razy -2

  Kolejna pie... na pierwsza strone. Ah, Adas, jestes taki shfiatowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje