Wiadomo, kim jest "kobieta w czerwonej sukience" z placu Taksim

07.06.2013 14:29
To zdjęcie stało się symbolem protestów w Turcji

To zdjęcie stało się symbolem protestów w Turcji (Fot. Reuters)

Wiadomo, kim jest kobieta w czerwonej sukience ze zdjęcia, które stało się symbolem tureckich protestów. To Ceyda Sungur zatrudniona na stambulskim uniwersytecie technicznym - pisze "Guardian".
Zdjęcie Ceydy, na którym odwraca ona twarz przed rozpylanym przez policjanta gazem łzawiącym, obiegło świat. - To zdjęcie oddaje istotę protestu, pokazuje przemoc policji wobec pokojowych demonstrantów. Tak wygląda nasza demokracja - mówi uczestnik manifestacji.

"Walczyliśmy o swoje prawa"

Ceyda znalazła się w oku zamieszek po wyjściu z uniwersytetu technicznego, który znajduje się zaledwie dwie minuty spacerem od placu Taksim. Tam właśnie rozpoczęły się protesty przeciwko rządowym planom przekształcenia miejsca w centrum handlowe. Jej obecność na tym skrawku zieleni nie była przypadkowa. Na co dzień kobieta pracuje bowiem na wydziale planowania uniwersytetu. Popularność zdjęcia nieco ją onieśmiela. - Mnóstwo ludzi nieróżniących się ode mnie udało się na plac w obronie parku, walcząc o swoje prawa, broniąc demokracji. Oni także zostali zaatakowani gazem łzawiącym - powiedziała w tureckiej telewizji.

- Kiedy dotarliśmy na plac, Ceyda leżała na ławce, próbując usunąć soczewki kontaktowe z oczu - mówi cytowany przez "Guardian" jej kolega w wydziału Eren Kürkcüoglu. - Nasze oczy zaczynały płonąć. Chciało się krzyczeć, ale trudno było wydobyć głos, bo paliło w płucach - dodaje dr Aliye Ahu Akgün.

"Nie akceptujemy tych zmian"

Wydział, w którym pracują stambulscy naukowcy, aktywnie zajmuje się zmianami przestrzeni publicznej w mieście. Akademicy nie akceptują zabudowywania nielicznych stref zieleni na różnego rodzaju betonowe budowle. "Te decyzje, niebiorące pod uwagę miejskich zasad planowania, nie są przyjazne mieszkańcom. Nie akceptujemy ich" - napisali w petycji do władz miasta. - Park jest jednym z ostatnich zielonych fragmentów metropolii - mówi dr Akgün.

Fotografia Ceyda Sungur stała się symbolem także dlatego, że ofiarą przemocy była nowocześnie ubrana kobieta. Jej czerwona, krótka sukienka to wyrazisty kontrast dla coraz częściej promowanych w Turcji chust i strojów zasłaniających ciało. Coraz więcej Turczynek obawia się, że postępująca islamizacja kraju będzie oznaczała dla nich poważne ograniczenie ich praw.

Starcia w obronie demokracji

Starcia w Turcji trwają już od kilku dni. Zaczęło się w ubiegły piątek w Stambule, gdy demonstranci zebrali się w parku, rozbili namioty i rozpoczęli okupację, sprzeciwiając się wycince ponadstuletnich drzew. Pokojowa manifestacja została rozbita przez policję, która zaatakowała gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Za tą demonstracją poszło kilkadziesiąt kolejnych w ciągu następnych dni. Tylko z niedzieli na poniedziałek służby zatrzymały 500 osób podczas protestów w Ankarze i kolejnych 300 w Izmirze, trzecim największym tureckim mieście. W sumie podczas coraz gwałtowniejszych i coraz brutalniej pacyfikowanych protestów w 67 miastach Turcji zatrzymano już ponad 2 tys. osób, kilkaset zostało rannych, są doniesienia o ofiarach śmiertelnych.Zobacz także
Komentarze (86)
Zaloguj się
 • prof.miauczur

  Oceniono 246 razy 222

  Turcy, brońcie praw swoich kobiet! islamizacja to koniec wolności, wszyscy to wiemy...

 • piterpolander

  Oceniono 284 razy 146

  Brawo Turcy! Kiedy my się zbuntujemy przeciwko naszym fundamentalistom w czarnych sukienkach, co chcą nas cofnąć do średniowiecza?

 • chateau

  Oceniono 58 razy 42

  Nie rozumiesz, że Turcja nie jest krajem muzułmańskim.
  Protest pokazuje, że jest tam więcej Europejczyków niż nam się do tej pory wydawało.

  Erdogan przyszedł i odejdzie. A Turcja zostanie.

  PS. To jest w ogóle niepojęte, że Europa wpuszcza do siebie tysiące ludzi, którzy nie mają ani zamiaru, ani nawet możliwości się zintegrować, a trzyma z daleka Turcję, która po prostu potrzebuje wsparcia. Atatürk może nie wystarczyć na dłuższą metę.

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 89 razy 41

  Pisze Guardian. Podaje The Independent, w sprawie zabójstwa Francuza. Wszystkiego się można zatem dowiedzieć, nie czytając tego co publikuje Gazeta. Macie jakieś informacje, do których sami dotarliście, lub może ktoś was za granicą cytuje?

 • annaprus

  Oceniono 57 razy 27

  Bierne zachowania, a nawet niechęć Unii Europejskiej do Turcji to ciężki błąd, który na pewno się zemści. Niezależnie od obecnego kryzysu w Europie trzeba dbać o politykę zewnętrzną wielopłaszczyznowo i przewidywać niektóre wydarzanie. Te wydarzenia były do przewidzenia .... a jeśli Unia nie podejmie pewnych kroków wypadnie z gry ...

 • ninkajg

  Oceniono 20 razy 20

  Oglądam wiadomości....a tam NIC O TURCJI!!! Dlaczego nie ma tego wszystkiego w TV? Dlaczego nie wolno o tym mówić?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • pismaki_klamia

  Oceniono 22 razy 20

  Nie chce mi się sprawdzać - czy "polskie" media podały, że to centrum handlowe jest w gestii (chyba jest właścicielem) kuzyna Erdogana?

 • cholonek

  Oceniono 41 razy 11

  ale jakim cudem nie jest to Joanna Mucha to nie wiem...

 • a.k.traper

  Oceniono 76 razy 6

  No i co z tego wynika, że wiemy jak się ta kobieta nazywa, zmienia to coś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane