Korea Płn. znów ustępuje. Chce reaktywacji gorącej linii

07.06.2013 06:56
Kim Dzong Un

Kim Dzong Un (Fot. KCNA REUTERS)

Władze Korei Północnej zapowiedziały, że ponownie uruchomią gorącą linię telefoniczną z Południem. Połączenie to Pjongjang zerwał w marcu, w czasie eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.
Zapowiedź przywrócenia tego połączenia przekazała oficjalna agencja Korei Północnej - KCNA. Wczoraj oba państwa koreańskie zgodziły się na podjęcie rozmów w sprawie ponownego otwarcia strefy przemysłowej Kaesong. Władze Korei Północnej zaproponowały dziś, by rozmowy te rozpocząć od spotkania roboczego, które miałoby się odbyć już w niedzielę w Kaesong.

Wzrost napięcia w Korei

Położona w Korei Północnej strefa Kaesong, wspólnie administrowana przez dwa państwa koreańskie, została zamknięta przez Pjongjang na początku kwietnia w szczytowym okresie napięcia między obiema Koreami. Po tej decyzji strefę opuściło ponad 53 tys. północnokoreańskich robotników, jak również Koreańczycy z Południa. Jeszcze na początku maja Korea Płn. odrzucała wszystkie propozycje rozmów na temat wznowienia działalności strefy.

Następnie jednak, pod koniec maja Pjongjang ogłosił, że zgadza się na powrót Południowych Koreańczyków do strefy i że jest gotów do rozmów, jeśli kompleks w Kaesong odwiedzą właściciele działających tam firm południowokoreańskich. Władze w Seulu odrzuciły tę ofertę, domagając się najpierw oficjalnych negocjacji na temat ponownego otwarcia strefy.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonego w lutym trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Północna ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • pozor_vlak

  Oceniono 15 razy 13

  Kim miał zespół napięcia przedmiesiączkowego, bo tak naprawdę jest kobietą. Teraz mu puściło. Ot i tajemnica cała.

 • wmc-33

  Oceniono 13 razy 11

  Korea Północna ma lepszą służbę zdrowia, niż my. Potrafią zaleczyć i przywrócić do pionu nawet największego świra. Zobaczymy, na jak długo.

 • jes-ter

  Oceniono 10 razy 10

  Stało się tak, jak miało się stać. Kim potwierdził swoją władzę nad 3 mln armią północnokoreańską i teraz ma znów spokój i stablilizację. I teraz wracamy do stanu wyjściowego.

 • ireneuszdziura

  Oceniono 11 razy 9

  Jadnak szczaw i mirabelki skończyły się przed sezonem.....ehhhhhh......a mogło być tak pięknie.......juesej, dżapan i te przebrzydłe najedzone spaślaki z południa na kolanach a tu trzeba znowu kabelki do telefonu podłączać.......:D

 • siekier35

  Oceniono 11 razy 9

  pewnie dla kima konsola się zepsuła i czas zakupić nowszy model...

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 7 razy 7

  za zerwanie umowy z operatorem i ponowne podłączenie linii należy zapłacić karę umowną, $250 i można ponownie wydzwaniać z prośbami o pomoc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje