Turcja. Tysiące demonstrantów wracają na plac Taksim w Stambule

06.06.2013 22:57
Tysiące demonstrantów zgromadziły się ponownie na największym placu Stambułu, Taksim.

Tysiące demonstrantów zgromadziły się ponownie na największym placu Stambułu, Taksim. (Fot. Kostas Tsironis AP)

Tysiące demonstrantów zgromadziły się ponownie dzisiaj wieczorem na największym placu Stambułu, Taksim, aby protestować przeciwko przemocy wobec opozycji i polityce islamizacji Turcji. Według protestujących są to metody i cele działania rządu konserwatystów.
Powtarzające się od 28 maja demonstracje na wielkim stambulskim placu Taksim, które początkowo były tylko protestem tureckiej młodzieży przeciwko rządowym planom zabudowy placu i sąsiedniego parku (ma tam powstać meczet i centrum handlowe), przekształciły się w ruch polityczny.

Pod wpływem przemocy policyjnej zastosowanej wobec demonstrantów przez rząd konserwatywnego premiera Recepa Tayyipa Erdogana wystąpienia te nabrały politycznego charakteru.

W odpowiedzi na dzisiejsze oświadczenie Erdogana, że nie zrezygnuje z budowy meczetu, oraz jego słowa, według których wśród demonstrantów są terroryści, niszczyciele i podpalacze, uczestnicy demonstracji na placu Taksim domagają się dymisji premiera.

Prawie 1,5 tys. osób rannych

- Głosowałam na Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana, który dokonał w Turcji wielkich reform, ale dziś zostaje on sam wobec demokratycznej jutrzenki, którą zapowiadają młodzi Turcy, wyrażając swe niezadowolenie - powiedziała dziennikarzom Zeynep Banu Dalaman, 43-letnia wykładowczyni socjologii Uniwersytetu Aydin w Stambule. Przyszła na demonstrację ze swymi studentami.

Turecki minister spraw wewnętrznych Muammer Guler ogłosił dzisiaj, że w toku demonstracji antyrządowych w całym kraju zostało rannych 1 431 osób i są wśród nich także policjanci. Osiem osób hospitalizowano, w tym cztery są w ciężkim stanie.

Według ministra od pierwszej "okupacji" placu Taksim zanotowano 746 akcji protestacyjnych w 78 z 81 tureckich prowincji.

Zobacz także
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 18 razy 10

  Naród, który nie rozumie, że władza chce tylko jego dobra, należy wyplenić do ostatniej sadzonki. Każda władza wie lepiej (nawet w Wolskiej).

 • blogfiles

  Oceniono 4 razy 4

  U nas też tak będzie jak wygra PiS. Dominiku T. POprowadź nas na barykady!

 • nailo.pm

  Oceniono 4 razy 4

  Gazeta widzę pro-AKP =))

  "Pod wpływem przemocy policyjnej zastosowanej wobec demonstrantów przez rząd konserwatywnego premiera Recepa Tayyipa Erdogana wystąpienia te nabrały politycznego charakteru."
  - Do tego dyktatorskie zapędy Erdogana i rządu
  - Pomówienia
  - "Capuling"
  - Zakłamywanie rzeczywistości

  "Turecki minister spraw wewnętrznych Muammer Guler ogłosił dzisiaj, że w toku demonstracji antyrządowych w całym kraju zostało rannych 1 431 osób i są wśród nich także policjanci. Osiem osób hospitalizowano, w tym cztery są w ciężkim stanie."
  - Dane z towarzystwa lekarskiego na dzień 04.06.2013 godzina 21:00
  4177 ludzi ranych
  3 osoby nie żyją
  43 osoby mają poważne rany
  6 osób z zagrożeniem życia
  15 osób rozbite czaszki
  10 osób straciło oczy

 • jaka9845

  Oceniono 3 razy 3

  Proč Turci demonstrují - video (české titulky) - www.youtube.com/watch?v=VI0kJsNdw6o&feature=share&noredirect=1

 • mops1111

  Oceniono 2 razy 2

  Erdogan idzie w slady klasykow: "Wladzy zdobytej raz nie oddamy nigdy!"

 • jaka9845

  Oceniono 4 razy 2

  Erdoganovi končí třetí premiérské období, kdy už do této funkce nebude moci být dosazen. Je prý umírněný islamista, ale vzhledem k tomu, že potřebuje podporu pro referendum o ústavě, kdy chce mimo jiné měnit jejich systém za prezidentský, islamským požadavkům pomalu, postupně, ale jistě, vychází vstříc. Nakolik to sám chce, nebo především jen ustupuje ve prospěch změny ústavy, nevím. Ale každopádně chce být prezidentem, bude kandidovat.

 • kozaczek3

  Oceniono 7 razy 1

  Reprezentujący allaha rozprawią się z bluźniercami tak samo jak w Iranie!!!

 • krzysztofpandel

  0

  A ja wybieram się tam na praktyki wakacyjne na chirurgi plastycznej :)!
  Mocno dopinguje Turków w walce o swoje prawa i wierzę że będzie to bezpieczny pwyjazd. Pomóżcie proszę w moim wyjeździe oddając głos na moja prezentacje w walce o stypendium na ten wyjazd: stypendiumzwyboru.absolvent.pl/aplikacja/chirurgia-pomiedzy-europa-i-azja
  Liczę Waszą pomoc, pozdrawiam i gorąco z góry dziękuje!

 • beretzantenka

  Oceniono 2 razy -2

  Wyglada na to , ze wszystko rozejdzie sie po kosciach bo przy lotnisku w Ankarze zgromadzono tlumy
  wielbicieli z flagami i tak wyglada powitanie bohatera .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje