Brzeziński: Rosja myśli, że będzie jednym z trzech czołowych państw na świecie

06.06.2013 21:46
Prof. Zbigniew Brzeziński

Prof. Zbigniew Brzeziński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Obecny reżim w Rosji idzie w kierunku nacjonalistycznym i nostalgicznym - powiedział prof. Zbigniew Brzeziński. Jak wyjaśnił, dostrzega myślenie o Rosji jako o państwie, które będzie "jednym z trzech czołowych państw na świecie". - Ta perspektywa prawdopodobnie się nie zmieni - dodał.
Dzisiejsze spotkanie z prof. Zbigniewem Brzezińskim w Pałacu Prezydenckim zostało zorganizowane w ramach obchodów Święta Wolności, które przypada 4 czerwca w rocznicę wyborów 1989 r., a także w ramach cyklu debat "Idee Nowego Wieku".

Zdaniem Brzezińskiego wiek XX był najprawdopodobniej ostatnim wiekiem, w którym hegemonia państw była ustalana poprzez starcie zbrojne. - Nie przewiduję w najbliższych dekadach tego rodzaju konfliktu. Szczególnie że w międzyczasie doszło do powstania głębokich powiązań pomiędzy głównymi kandydatami do tego rodzaju starcia. Mam na myśli ten wyjątkowo skomplikowany stosunek pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi - powiedział.

Ewentualny konflikt Chiny - USA zbyt destrukcyjny dla obu stron

Jak mówił Brzeziński, Chiny i USA zdają sobie sprawę, że konflikt byłby dla obu stron destrukcyjny, a także mają świadomość, że gospodarcze zależności między nimi są na tyle silne, że ostateczny zwycięzca tego typu starcia miałby bardzo duże trudności z odbudową, jeśli w ogóle byłby w stanie tego dokonać.

- Dlatego tego typu rozwiązania (zbrojne) są już obecnie wykluczone, mimo że zbrojenia w celu uniknięcia przewagi jednej strony nad drugą są konieczne - powiedział Brzeziński.

Jego zdaniem obecnie głównym zagadnieniem w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego są różnego rodzaju nieprzewidziane rozruchy i niepokoje związane z "politycznym przebudzeniem" społeczeństw w różnych częściach świata. Również w tym kontekście - podkreślił - szalenie ważne jest utrzymanie równowagi i rozwagi w stosunkach amerykańsko-chińskich.

Według niego opanowanie "niepewności światowej, chaosu światowego będzie wymagać równowagi i poważnego traktowania stosunków amerykańsko-chińskich przez obie strony na podstawie partnerstwa, ale opartego nie na ideologii, ale na historycznej konieczności".

- To jest coś nowego i obie strony zdają sobie z tego sprawę i w tym kierunku zmierzają - dodał. Jak zaznaczył, Chiny są dla USA rywalem, ale nie są wrogiem ideologicznym, tak jak to miało miejsce w przypadku ZSRR. - Nie są wrogiem fanatycznie przekonanym o tym, że oni zwyciężą, a nas wykończą - powiedział.

Powiązanie USA z UE trudne, ale możliwe

Brzeziński przekonywał ponadto, że koncepcja prezydenta USA Baracka Obamy stworzenia głębokich powiązań handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a UE ma nie tylko charakter gospodarczy, ale i strategiczny.

- To jest w zasadzie koncepcja strategiczna, by powiązać Stany Zjednoczone z Europą w taki sposób, by utrzymanie równowagi światowej - z Chinami przede wszystkim, ale też ogólnie z Azją - było możliwe, a przewaga była w rękach Zachodu przez następne kilkadziesiąt lat - powiedział.

Według Brzezińskiego zbudowanie tego rodzaju powiązań pomiędzy USA a UE będzie procesem trudnym, długotrwałym, wymagającym licznych konsultacji, ale jest zadaniem możliwym do wykonania, a z historycznego punktu widzenia także koniecznym.

Brzeziński zaznaczył, że jest zwolennikiem tworzenia koncepcji Europy Środkowo-Północnej, co oznaczałoby bliższą współpracę Polski i Niemiec, a także krajów bałtyckich i skandynawskich.

Rosja "jednym z trzech czołowych państw na świecie"

Brzeziński mówił też o potrzebie stworzenia wizji historyczno-politycznej Europy. - Nie ma poczucia europejskości. Przekonania, że jest coś większego niż naród. Ten proces, jeśli pójdzie w dobrym kierunku, będzie prawdopodobnie bardzo powolny - ocenił.

Jak dodał, Unia Europejska nie jest odpowiednikiem Stanów Zjednoczonych, bo między krajami Europy występują różnice językowe, kulturowe i historyczne. Jego zdaniem we wszystkich krajach UE widać "brak wizji politycznej", czego efektem jest brak krzewienia poczucia europejskości wśród obywateli tych krajów.

Brzeziński odniósł się też do sytuacji w Rosji, oceniając, że "obecny reżim idzie w kierunku nacjonalistycznym i nostalgicznym". Jak wyjaśnił, dostrzega myślenie o Rosji jako o państwie, które będzie "jednym z trzech czołowych państw na świecie". - Ta perspektywa prawdopodobnie się nie zmieni - dodał.

Zaznaczył równocześnie, że w Rosji powstaje nowa rzeczywistość społeczno-polityczna i wytwarza się nowa klasa średnia, która czuje się "bardziej integralnie powiązana ze światem" i "podchodzi do władzy z pewnym dystansem".

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (188)
Zaloguj się
 • piglowacki

  Oceniono 87 razy 35

  .
  Zbig: …”Jego zdaniem obecnie głównym zagadnieniem w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego są różnego rodzaju nieprzewidziane rozruchy i niepokoje związane z "politycznym przebudzeniem" społeczeństw w różnych częściach świata.”…

  NIEPOKOJĄCO brzmią te słowo w ustach tego, delikatnie mówiąc, JASTRZĘBIA polskiego pochodzenia …

  … ojca chrzestnego Talibów, Pol Pota & Czerwonych Khmerów o czym nawet poczciwa Wiki informuje:
  pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Brzezi%C5%84ski_%28politolog%29

  Ale Wiki nie informuje, że ‘Zbig’ w 1978 r. Reza Pahlawiemu (zamordysta, przy którym czasy stalinowskie w PRL to mały pikuś (dziesiątki tys. ofiar), postawiony na czele Iranu przez CIA) KAZAŁ PRZETRZEBIĆ ZBUNTOWANY NARÓD:
  pl.wikipedia.org/wiki/Iran

  Najprawdopodobniej ‘Zbig’ maczał też łapki w przekazani Saddamowi Husajnowi (IRAK po rewolucji Chomeiniego był SOJUSZNIKIEM ‘Wielkiego Brata’) technologii produkcji broni chemicznej SIC! ... i multum innych q. ...

 • borsuk969

  Oceniono 107 razy 25

  A FED nadal dokonuje "luzowania ilościowego" dolara. Pan Brzeziński albo kłamie albo jest ignorantem w kwestiach historycznych - imperia przemijają

 • cezar85

  Oceniono 82 razy 24

  skarpety wyprasowane na spotkanie grupy bilderberga?

  którą nację tym razem poświęcicie?

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 65 razy 21

  @anthrax_2
  To może tak dla równowagi przeczytaj sobie artykuł o dość długim, ale wszystko mówiącym tytule - "Amerykańscy eksperci: Rosja to jedyny kraj, który mógłby wymazać USA z mapy w 30 minut ".

  Czasem naprawdę warto nieco zdywersyfikować źródła swojej wiedzy.

 • shamickgaworski

  Oceniono 65 razy 19

  Z poszanowaniem Panie Brzezinski bo wiem iz doszedl pan do wielu rzeczy w USA i ogolnie pana szanuje.
  Ale, niech sie pan obudzi troszeczke i zrzuci Polska czy USA konserwatywna szate na oczach ... Rosja nie "bedzie" a jest juz dzisiaj ... Po USA i Chinach ...
  Zaprzeczanie temu nie ma sensu bo wystarczy zobaczyc ich zasoby mineralne i armie i pomimo gdzie indziej panujacej biedy, jako sila ekonomiczna i szczegolnie militarna, a takze jak duzo sily politycznej ma Putin, Rosja JEST nie chce byc ... To my moze male panstewko przez wieki zagubione w Europie dobre tylko praktycznie do powstan, to my moze chcielibysmy byc ... no ale jak na razie to bedziemy szczesliwi jak USA zniesie wizy .. :-)

 • nie-tak

  Oceniono 24 razy 12

  Nie tylko Brzeziski to stwierdza, juz w roku 2008 eksperci powiedzieli ze Rosja, Chiny i jedno z panstw europejskich beda potegami swiata. Rosja zarowno Chiny realizuja swoje plany i sa na najlepszej drodze do tego, dla wielu jest to sola w oku. Przy takiej wladzy, przy takim prezydencie jak i MSZ, premierze ogolnie biorac politykach jakich Rosja w obecnej chwili posiada nie jest to zaskoczeniem tylko rzeczywistoscia.
  No coz wielu Polakom nie przechodzi to przez gardlo, a co mowic o przyjeciu faktow jak i rzeczywistosci do ich swiadomosci.
  Widac ze za malo interesujecie sie gospodarka, postepem, innowacja Rosji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje