Papież: Lepiej wrócić do parafii, niż ośmieszać się w dyplomacji

06.06.2013 18:52
Papież Franciszek

Papież Franciszek

- Lepiej wrócić do parafii, niż ośmieszać się w dyplomacji - powiedział papież Franciszek przyszłym watykańskim dyplomatom. Apelował, by byli wolni od karierowiczostwa, "prywatnych planów" i ambicji, bo one - dodał - wyrządzają szkodę Kościołowi.
W przemówieniu do Papieskiej Akademii Kościelnej, szkolącej kadry dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej - także nuncjuszy - Franciszek mówił o konieczności pewnego "uwolnienia się" w tej pracy również od kultury i mentalności, z której się pochodzi.

- Nie po to, by zapomnieć o niej, a tym bardziej, by się jej wyrzec, lecz by otworzyć się, w miłosierdziu, na zrozumienie innych kultur i na spotkanie z ludźmi należącymi do światów odległych od waszego - podkreślił.

- Karierowiczostwo to trąd, to trąd. Proszę: żadnego karierowiczostwa - powiedział Franciszek. Wzywał przyszłych watykańskich dyplomatów, by na swą misję patrzyli przez pryzmat jedności kościelnej i "duszpasterskiej miłości" oraz by byli obecni tam, gdzie są "największe potrzeby Kościoła i ludzkości". - Przygotowujecie się do pełnienia posługi. Nie do zawodu, ale do posługi - przypomniał papież.

Jan XXIII to wzór

Jako wzór wskazał Jana XXIII, który wiele lat spędził w watykańskiej dyplomacji, i przypomniał jego słowa, że posługę tę pełnił "z prostotą i spokojem", działając na rzecz "prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia". - Posłuchajcie tego dobrze: kiedy w nuncjaturze jest sekretarz albo nuncjusz, który nie podąża drogą świętości i daje się wciągnąć w tyle form światowego życia, ośmiesza się i wszyscy śmieją się z niego - mówił papież.

- Proszę, nie ośmieszajcie się; albo bądźcie święci, albo wróćcie do diecezji, żeby zostać proboszczem, ale nie wystawiajcie się na pośmiewisko w życiu dyplomatycznym, gdzie na księdza czyha tyle niebezpieczeństw dla życia duchowego - wezwał Franciszek.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • sirseb

  Oceniono 296 razy 266

  czy niejaki michalik zdazyl juz pogrozic paluchem i powiedziec, ze znowu "media wykorzystuja F1 do walki z KK"?

 • niktwazny126

  Oceniono 228 razy 206

  Polscy urzędnicy Pana B. na pewno sobie zinterpretują po swojemu slowa papieża. Oni są w tym mistrzami.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 150 razy 116

  Obawiam się, że oglądam martwego człowieka. Tak w dzisiejszym świecie kończą dobrzy.

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 91 razy 87

  Nasze tuczniki z Flaszką na czele ci to dopiero robią karierę , co niektórzy jakimś cudem chociaż nigdy w wojsku nie służyli mają stopień generała a co za tym idzie generalską emeryturę o dworkach u pałacykach szkoda się rozpisywac . Gdzie takiemu zwykłemu plebsowi z emeryturką 800 zł. do jego ekscelencji , eminencji emulsji wysokości alkoholika Głodzia.
  Dno moralne i dwa metry mułu.

 • ochujek

  Oceniono 96 razy 84

  Kowalczyk jako nuncjusz ochronił Paetza. Teraz prymasi, pana rżnie, wyłazi z niego pastuch.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 81 razy 63

  Potrzebujemy takiego papieża. Tylko czy on wie, że po nim przyjdzie znowu Włoch albo nie daj boże Grek.

 • kadykianus

  Oceniono 11 razy 11

  Czy mężczyzna o nazwisku Michalik dobrze zrozumiał przesłanie F1 ? :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje