Mucha: Stwierdzenia raportu NIK absurdalne. Urząd zamknął oczy na zdrowy rozsądek

06.06.2013 18:30
Minister sportu Joanna Mucha nie zgadza się z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli, która uznała, że jej resort wydał publiczne pieniądze na koncert Madonny niegospodarnie i niezgodnie z ich przeznaczeniem. - NIK zamknął oczy na zdrowy rozsądek. Dlatego nie zgadzam się z tymi zarzutami, z tym, co zostało przedstawione w mediach - podkreśliła.
- Nie wierzę w dogmat nieomylności Najwyższej Izby Kontroli. Wiem, że to instytucja, która ma chronić nasze publiczne pieniądze, i wiem, że robi to z wielkim zaangażowaniem, ale w moim przekonaniu, w tym konkretnym przypadku, zamknęła oczy na zdrowy rozsądek - powiedziała Mucha dziennikarzom.

W środę kolegium NIK uznało, że z budżetowej rezerwy celowej przeznaczonej na zadania związane z turniejem Euro 2012 oraz na upowszechnianie siatkówki wśród dzieci i młodzieży nie można było dofinansować koncertu Madonny. Resort przekazał na to 5,8 mln zł.

Stwierdzenia raportu absurdalne dla Muchy

Kolegium rozpatrywało zastrzeżenia, jakie Ministerstwo Sportu zgłosiło do wcześniejszego raportu NIK. W maju, gdy minister Joanna Mucha odwoływała się od raportu, tłumaczyła, że jej resort miał zgodę Ministerstwa Finansów na wykorzystanie pieniędzy z rezerwy.

- Stwierdzenie, bo de facto do tego się sprowadza ten raport, że po turnieju Euro 2012 Stadion Narodowy powinien był być zamknięty na cztery spusty, że żadna impreza nie powinna była się na nim odbyć, w moim przekonaniu, jest po prostu absurdalny. Dlatego nie zgadzam się z tymi zarzutami, z tym, co zostało przedstawione w mediach, bo na tę chwilę nie otrzymałam żadnego dokumentu ze strony Najwyższej Izby Kontroli, co swoją droga wydaje mi się dość egzotycznym postępowaniem instytucji państwowej - dodała Mucha.

Mucha: Tak duża strata na koncercie była niedopuszczalna

Koncert Madonny 1 sierpnia 2012 r. był pierwszą niesportową imprezą zorganizowaną po mistrzostwach Europy w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Budził kontrowersje m.in. ze względu na termin - 68. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Obejrzało go 35 tys. widzów.

Organizatorzy liczyli na większą frekwencję, a dodatkowo nie znalazł się żaden sponsor imprezy. Przed koncertem Narodowe Centrum Sportu, wierząc w sukces przedsięwzięcia, zwróciło się do Ministerstwa Sportu o pożyczkę, licząc, że pieniądze zwrócą się z nawiązką. Tak się nie stało, a straty musiało pokryć ministerstwo.

- Uważam, że rzeczą absolutnie niedopuszczalną jest to, że na tym koncercie zrealizowaliśmy tak dużą stratę. To nie powinno było się wydarzyć. Błędy zdarzają się, szczególnie dotyczące nowego obiektu, bardzo trudnego obiektu. Trudno sobie wyobrazić, że rok 2012, kiedy ten obiekt zaczął żyć, przebiegłby bez żadnych zakłóceń oraz w sposób absolutnie fantastyczny i wspaniały. Moją rolą jest to, żeby te błędy się więcej nie powtórzyły. Jeśli popatrzymy na to, jak teraz funkcjonuje operator [Stadionu Narodowego - red.] PL.2012+, to ja jestem absolutnie przekonana i pewna, że tego typu błędy się nigdy więcej nie powtórzą, i to jest najważniejsze - argumentowała Mucha.

Mucha: Nie wytłumaczyłabym się z odmowy przekazania pieniędzy na koncert

Minister uważa także, że z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli musiałaby się zmagać również wtedy, gdyby nie przekazała pieniędzy na koncert.

- Gdybym podjęła inną decyzję, to dzisiaj NIK również stawiałby mi zarzuty. Dlatego, że inna decyzja w lutym oznaczałaby, że zrezygnowałabym z koncertu, który ma przynieść zysk i fantastyczny bonus promocyjny dla Stadionu Narodowego. Jak miałabym wytłumaczyć taką decyzję? Przypomnę, że był to jedyny koncert Madonny w Europie Środkowowschodniej. Nie wytłumaczyłabym takiej decyzji - powiedziała.

Zobacz także
Komentarze (119)
Mucha: Stwierdzenia raportu NIK absurdalne. Urząd zamknął oczy na zdrowy rozsądek
Zaloguj się
 • js93

  0

  to jest żenujące że minister polskiego rządu wydaje publiczne pieniądze na propagowanie obrazobórczej madonny w astronomicznej kwocie i zachowuje swoja posadkę to tylko w "państwie prawa" jest możliwe jak tak dalej pójdzie to "rozdrapią nas kruki i wrony" jak by młodzi nie wiedzieli to cytat ze Stefana Żeromskiego a nasi sąsiedzi tylko czekają aby nami porządzić już przecież kanclerz Bismarck powiedział Polakom to tylko dać rządzić a sami się wykończą!

 • ciupciuszek171

  0

  Należy zażądać od ministry zarobienia tych pieniędzy na innych imprezach i zwrotu w b.r.
  Już było lepiej przeznaczyć te pieniądze na jakieś premie dla dyrektorów/prezesów Narodowego Centrum Sportu

 • m.arco

  0

  Ale po co zaraz jakiś raport NIK? Po co to jątrzyć i niegospodarności szukać?
  Wystarczy,że Mucha za karę przeleci po raz kolejny wokół stadiony, najlepiej w samych stringach i wszyscy będą zadowoleni...

 • x1x2x34

  0

  Prawda wychodzi na jaw!!!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • piotr110660

  Oceniono 2 razy 2

  Anarchia i rozkład państwa w wykonaniu PO

 • losiu4

  Oceniono 4 razy 2

  Mucha ma racje. Co ten NIK, z byka spadł? To nie wie kto rządzi i komu miało dziać sie lepiej?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • fordysta

  Oceniono 4 razy 4

  Kobieta z poważnie zaburzoną psychiką. Chora. Chory Tusk. Chore PO. Przekleństwo tego Narodu.
  Ręce opadają. I jeszcze Tusk grozi, że ..."nie odda tej Polski. Będzie o nią walczył"... Luuudzie ...

 • x1x2x34

  0

  Nikt wam tego nie powie!
  www.youtube.com/watch?v=VSsDvSYp-Hs

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 3 razy 3

  .
  Muche nalezy wywalic na zbita morde. I to natychmiast.
  Kobieta kobieta ale ta baba zaczyna byc bezczelna.
  Zreszta podobnie jak cala banda rudego.
  .
  Bez znaczenia do czego dochodzi NIK i jak o tym informuje.
  Faktem jest, ze wywalono dobrze ponad 6 milionow panstwowych pieniedzy na amerykanska dziwke i jej trzesaca dupa na pilkarskim stadionie.
  I tylko o tym powinna byc rozmowa.
  .
  Ale jak zwykle - najemniki rudego to mistrzowie swiata w odkrecaniu tematow.
  Przecietny leming to lyka od dobrych kilku lat. Choc wyglada naa to, ze co poniektorzy w koncu zaczynaja trzezwiec.
  .
  Wyslac babsztyla spowrotem do Plonska pielic maliny !
  Bo slubny maz w Lublinie juz jej nie chce. Sam zajmuje sie dzieciakami.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje