Mucha: Stwierdzenia raportu NIK absurdalne. Urząd zamknął oczy na zdrowy rozsądek

06.06.2013 18:30
Minister sportu Joanna Mucha nie zgadza się z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli, która uznała, że jej resort wydał publiczne pieniądze na koncert Madonny niegospodarnie i niezgodnie z ich przeznaczeniem. - NIK zamknął oczy na zdrowy rozsądek. Dlatego nie zgadzam się z tymi zarzutami, z tym, co zostało przedstawione w mediach - podkreśliła.
- Nie wierzę w dogmat nieomylności Najwyższej Izby Kontroli. Wiem, że to instytucja, która ma chronić nasze publiczne pieniądze, i wiem, że robi to z wielkim zaangażowaniem, ale w moim przekonaniu, w tym konkretnym przypadku, zamknęła oczy na zdrowy rozsądek - powiedziała Mucha dziennikarzom.

W środę kolegium NIK uznało, że z budżetowej rezerwy celowej przeznaczonej na zadania związane z turniejem Euro 2012 oraz na upowszechnianie siatkówki wśród dzieci i młodzieży nie można było dofinansować koncertu Madonny. Resort przekazał na to 5,8 mln zł.

Stwierdzenia raportu absurdalne dla Muchy

Kolegium rozpatrywało zastrzeżenia, jakie Ministerstwo Sportu zgłosiło do wcześniejszego raportu NIK. W maju, gdy minister Joanna Mucha odwoływała się od raportu, tłumaczyła, że jej resort miał zgodę Ministerstwa Finansów na wykorzystanie pieniędzy z rezerwy.

- Stwierdzenie, bo de facto do tego się sprowadza ten raport, że po turnieju Euro 2012 Stadion Narodowy powinien był być zamknięty na cztery spusty, że żadna impreza nie powinna była się na nim odbyć, w moim przekonaniu, jest po prostu absurdalny. Dlatego nie zgadzam się z tymi zarzutami, z tym, co zostało przedstawione w mediach, bo na tę chwilę nie otrzymałam żadnego dokumentu ze strony Najwyższej Izby Kontroli, co swoją droga wydaje mi się dość egzotycznym postępowaniem instytucji państwowej - dodała Mucha.

Mucha: Tak duża strata na koncercie była niedopuszczalna

Koncert Madonny 1 sierpnia 2012 r. był pierwszą niesportową imprezą zorganizowaną po mistrzostwach Europy w piłce nożnej na Stadionie Narodowym. Budził kontrowersje m.in. ze względu na termin - 68. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Obejrzało go 35 tys. widzów.

Organizatorzy liczyli na większą frekwencję, a dodatkowo nie znalazł się żaden sponsor imprezy. Przed koncertem Narodowe Centrum Sportu, wierząc w sukces przedsięwzięcia, zwróciło się do Ministerstwa Sportu o pożyczkę, licząc, że pieniądze zwrócą się z nawiązką. Tak się nie stało, a straty musiało pokryć ministerstwo.

- Uważam, że rzeczą absolutnie niedopuszczalną jest to, że na tym koncercie zrealizowaliśmy tak dużą stratę. To nie powinno było się wydarzyć. Błędy zdarzają się, szczególnie dotyczące nowego obiektu, bardzo trudnego obiektu. Trudno sobie wyobrazić, że rok 2012, kiedy ten obiekt zaczął żyć, przebiegłby bez żadnych zakłóceń oraz w sposób absolutnie fantastyczny i wspaniały. Moją rolą jest to, żeby te błędy się więcej nie powtórzyły. Jeśli popatrzymy na to, jak teraz funkcjonuje operator [Stadionu Narodowego - red.] PL.2012+, to ja jestem absolutnie przekonana i pewna, że tego typu błędy się nigdy więcej nie powtórzą, i to jest najważniejsze - argumentowała Mucha.

Mucha: Nie wytłumaczyłabym się z odmowy przekazania pieniędzy na koncert

Minister uważa także, że z zarzutami Najwyższej Izby Kontroli musiałaby się zmagać również wtedy, gdyby nie przekazała pieniędzy na koncert.

- Gdybym podjęła inną decyzję, to dzisiaj NIK również stawiałby mi zarzuty. Dlatego, że inna decyzja w lutym oznaczałaby, że zrezygnowałabym z koncertu, który ma przynieść zysk i fantastyczny bonus promocyjny dla Stadionu Narodowego. Jak miałabym wytłumaczyć taką decyzję? Przypomnę, że był to jedyny koncert Madonny w Europie Środkowowschodniej. Nie wytłumaczyłabym takiej decyzji - powiedziała.

Zobacz także
Komentarze (119)
Zaloguj się
 • swan_ganz

  Oceniono 189 razy 95

  zamilcz kobiet... Po wypierdzieleniu podatniczej kasy na prywatny koncert nie wypada mówić ci o zdrowym rozsądku bo dałaś dowód, ze z rozsądkiem to ty nie masz nic wspólnego... I nawet jesli Donald uważa, ze była to kasa dobrze umoczona to i tak nie zmienia to kategorii tego co zrobiłaś.. Popełniłaś przestępstwo gospodarcze i mam nadzieję, zę prędzej czy później ale za to odpowiesz bo 5 milionów złotych piechotą nie chodzi... To była ciężko zarobiona przez podatników kasa i ani ty ani donald swoim słodkim pierdzeniem tego nei zmienicie..

 • topiramax

  Oceniono 115 razy 61

  Zdrowym rozsądkiem trzeba było się kierować jak Pani zaproponowano to stanowisko.
  Pani nie wie co to znaczy ...dyscyplina finansowa.

 • anty_globalista

  Oceniono 105 razy 55

  "bo de facto do tego się sprowadza ten raport, że po turnieju Euro 2012 Stadion Narodowy powinien był być zamknięty na cztery spusty, że żadna impreza nie powinna była się na nim odbyć, w moim przekonaniu, jest po prostu absurdalny"

  Absurdalna jest tylko taka butna, arogancka wypowiedź z ust ministra - w normalnym kraju byłabyś skończona, tu masz jednak plecy i wylecisz dopiero po następnych wyborach.

 • mteodor

  Oceniono 49 razy 43

  Absurdalne to jest to:
  "...świeża interpretacja warszawskiej Izby Skarbowej. – Sprawa dotyczy ubogiej rodziny, której dzieci dano na wychowanie rodzinie zastępczej (...). Izba uznała, że rodzina biologiczna powinna sobie dopisać do dochodów koszty, które na wychowanie jej dzieci ponosi rodzina zastępcza. I, oczywiście, zapłacić od nich podatek."

  Więcej pod adresem www.polityka.pl/rynek/1543101,2,jak-fiskus-ogoli-lemingi.read#ixzz2VSRvqGmJ

  ...ale widocznie zgodne z prawem. A Polska jest państwem prawa, zaprzeczy pani, pani minister?

 • srututu1989

  Oceniono 61 razy 35

  PILNY komunikat : W związku z krytycznym raportem NIK rzad Tuska podejmie stanowcze działania. Zmieni ustawę o NIK i wymieni całe kierownictwo. Więcej krytycznych raportów NIK nie należy się spodziewać. Rząd rozwiązał kolejny problem.

 • iremus

  Oceniono 59 razy 29

  Jakie to ona ma wykształcenie? Niby ekonomiczne? I nawet ma doktorat? I zielonego pojęcia o dyscyplinie budżetowej? To po ch.uj jej tylu asystentów i doradców? Pewnie też są ekonomistami.
  A zdrowym rozsądkiem to się można kierować wybierając partnera życiowego.

 • satrustequi

  Oceniono 59 razy 29

  Czyli straszny egzotyczny bałagan nawet w obiegu papierów na najwyższym szczeblu państwa?

  PO musi odejść

 • pascvale

  Oceniono 58 razy 28

  Czy ta tzw. ministra, to tak z domu czy jej kazali durnia udawać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX