Rosja. Zatrzymano domniemanego szefa islamistów planujących zamachy w Moskwie

mil, PAP
06.06.2013 17:59
Rosyjska policja zatrzymała domniemanego szefa rozbitej już grupy islamistów, którzy planowali serię zamachów w Moskwie

Rosyjska policja zatrzymała domniemanego szefa rozbitej już grupy islamistów, którzy planowali serię zamachów w Moskwie (Fot. HANDOUT REUTERS)

Rosyjska policja zatrzymała domniemanego szefa rozbitej już grupy islamistów, którzy planowali serię zamachów w Moskwie - poinformował dzisiaj Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK). Jułaj Dawletbajew został aresztowany przez sąd na półtora miesiąca.
Dawletbajewa zatrzymano dzisiaj rano w podmoskiewskim rejonie mytiszczinskim pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego w Moskwie; osadzono go w areszcie więzienia Lefortowo.

NAK przypomniał, że w maju unieszkodliwiono wspólników Dawletbajewa; 20 maja w wyniku operacji w miejscowości Oriechowo-Zujewo, 90 km na wschód od Moskwy, specjalne oddziały Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zabiły dwóch domniemanych terrorystów, a trzeciego o nazwisku Amierchanow zatrzymały.

Zatrzymany Robert Amierchanow zeznał, jak pisze agencja ITAR-TASS, że grupa otrzymała od przywódców terrorystycznej organizacji Islamska Partia Turkiestanu zlecenie przeprowadzenia serii aktów terroru w Moskwie i ukrycia się w Afganistanie. Oznajmił też, że do pokierowania przygotowaniami wyznaczono Dawletbajewa urodzonego w roku 1970.

Praca taksówkarza pomagała mu w przygotowaniach do zamachu

Władze rosyjskie utrzymują, że grupa Dawletbajewa przeszła szkolenie w dziedzinie materiałów wybuchowych na granicy pakistańsko-afganistańskiej i walczyła z siłami NATO w Afganistanie.

Zatrzymany Dawletbajew znalazł w Moskwie pracę taksówkarza, co, jak twierdzi NAK, pozwalało mu swobodnie jeździć po Moskwie i bez budzenia podejrzeń wybierać miejsca, w których przeprowadzenie zamachu miałoby najtragiczniejsze następstwa.

Agencja Reuters podkreśla, że prezydent Rosji Władimir Putin zarządził wzmożenie działań w dziedzinie bezpieczeństwa przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które odbędą się w lutym 2014 roku w Soczi; Kreml obawia się, że północnokaukascy islamiści mogą zagrozić olimpiadzie.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • szeptun919

  Oceniono 83 razy 71

  Ciekawa sprawa - gdy np. w Afganistanie polscy czy amerykańscy żołnierze zatrzymają jakiegoś bandziora - zawsze to jest "szef terrorystów", "lokalny watażka" itd. - bez elementu wątpliwości czy przypuszczenia. Gdy zatrzymają jakiegoś bandziora Rosjanie - to choćby ten ktoś został złapany na gorącym uczynku - nasze media zawsze obdarzają go przymiotnikami typu "domniemany", "przypuszczalny" czy "prawdopodobny". Widocznie nawet w takich informacjach obowiązują dziennikarzy odgórne dyrektywy.

 • bezlitosny.453

  Oceniono 43 razy 27

  Jaka powinna spotkać go kara? Powinno się takich wyznawców islamu i dżihadu zakopywać żywcem z krzyzykiem i biblią w ustach ,wtedy nie trafią napewno do tego ich raju

 • pismaki_klamia

  Oceniono 34 razy 24

  Brawo Rosja! Boston and the CIA ‘Snafu’ Part II

  Tak trzymać! Graham Fuller, Uncle Ruslan, the CIA and the Boston Bombings | Part I

 • supertlumacz

  Oceniono 33 razy 15

  Przewaga Federacji Rosyjskiej nad USA w walce z MUZULMAŃSKIMI TERRORYSTAMI polega na różnicy w poparciu krajowej społeczności muzułmańskiej dla organów władzy państwa. FSB nie potrzebuje Guantanamo aby torturować przesłuchiwanych dla wydobycia zeznań. Nie musi organizować seryjnych samobójstw jak w Polsce…

  Wystarczy wspomnieć że zostaną przekazani w prezencie Kadyrowowi, prezydentowi Czeczenii, jako zabawki dla jego synów… Żaden meczet na terenie FR nie udzieli im wsparcia.

  Widać że Władimir Władimirowicz Putin czytał książki Aleksandra Sołżenicyna zez zrozumieniem. W Archipelagu Gułag AS podzielił WSZYSTKIE NARODY ŚWIATA na 2 grupy: Czeczeni i reszta. Czeczeni jako jedyni nie poddawali się SOWIETYZACJI. Dlatego nie można ich żywych pokonać – można ich tylko albo unicestwić albo przeciągnąć na swoją stronę. Mądry WWP wybrał to drugie, a ci odpłacają mu lansując go na kalifa… Jeśli Rosja pokona USA, to tylko dzięki muzułmanom.

  W czasie wojny gruzińskiej po stronie FR był pododdział czeczeński, chyba nawet nie batalion… W walkach prawie nie uczestniczył, bo już widok tych nabożnych brodaczy wywoływał panikę całych pułków przeciwnika mimo ograniczonego wyszkolenia – poddawać się nie potrafią, brania jeńców nie znają, nieogoleni jak starożytni barbarzyńcy… Częste przerwy na modlitwę w intencji honorowej śmierci która zapewni szczęście wieczne wśród hurys….Z próbami korupcji kierowali żydów do imama bo w meczecie pieniądze się zawsze przydadzą, bo to tylko świat doczesny…

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 2

  Polskie rusofoby mysla ze Czeczency ich kochaja . Durne katole obudza sie z poderznietymi gardlami .

 • pismaki_klamia

  Oceniono 10 razy 2

  A na Florydzie nieuzbrojonego kolegę Czarnajewów z Bostonu w lokalu FBI agenci zastrzelili 7 strzałami, w tym ostatnim z bliskiej odległości w głowę w stylu egzekucji, tuż po tym jak "był na granicy przyznania się", ponieważ "zaatakował" agentów.

  Tutaj zatrzymany ma przynajmniej szansę na proces i prawo do obrony....

  Jakoś bardziej odpowiada mi styl działania antyterrorystów rosyjskich....

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  ....Rosja. Zatrzymano domniemanego szefa islamistów planujących zamachy w Moskwie....
  No właśnie, gdyby to było w usa napisano by : "Ujęto bezwzględnego terrorystę ściganego przez wszystkie najtajniejsze służby"

 • stanimager

  Oceniono 1 raz 1

  Twarzy nie zakryli ! Aaa, to nie Polska gdzie bandziorow sie chroni.

 • mops1111

  0

  Teraz wyda wspolnikow tych prawdziwych i tych zmyslonych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX