Niemcy. Przełom dla związków partnerskich. Mogą się wspólnie rozliczać

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków musi się również odnosić do osób żyjących w zarejestrowanych związkach - orzekł niemiecki Trybunał Konstytucyjny

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków musi się również odnosić do osób żyjących w zarejestrowanych związkach - orzekł niemiecki Trybunał Konstytucyjny (Fot. Christof Stache AP)

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków musi się również odnosić do osób żyjących w zarejestrowanych związkach. Odmówienie im tego prawa jest niezgodne z konstytucją - ogłosił dzisiaj w werdykcie Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe w Niemczech.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe przepisy dotyczące zrównania w prawie podatkowym zarejestrowanych związków partnerskich z małżeństwami mają być znowelizowane wstecz od 1 sierpnia 2001 roku. Obecne regulacje dotyczące wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków miałyby przejściowo, do uchwalenia nowych przepisów, obejmować również zarejestrowane związki partnerskie.

Przy wspólnym rozliczeniu podatkowym dochody małżonków rozłożone są równomiernie na mężczyznę i kobietę, co przy dużych różnicach w dochodach może przynieść pewne oszczędności.

Dzieci włączone do wspólnego opodatkowania?

W Niemczech toczy się dyskusja na temat włączenia dzieci do wspólnego opodatkowania. Większość polityków CDU chciałaby zasadę wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków zmienić we wspólne rozliczenie podatkowe rodzin. Zrównanie w prawie podatkowym zarejestrowanych związków partnerskich chadecja odrzuciła na mocy uchwały partii. Ostateczną decyzję w tej sprawie CDU świadomie pozostawiła Federalnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu.

SPD: Obalić faworyzowanie w prawie podatkowym małżeństw

Tymczasem FDP nie myśli o generalnym zniesieniu zasady wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków, ale ewentualnie o dalszych świadczeniach uzupełniających dla dzieci. Liberałowie uważają, że zarejestrowane związki partnerskie powinny zostać w ustawie o podatku dochodowym zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi. Tymczasem SPD chce obalić faworyzowanie w prawie podatkowym małżeństw albo przynajmniej ograniczyć i przekształcić w nową "taryfę partnerską" zakładającą indywidualne opodatkowanie małżonków.

Z kolei Zieloni chcieliby zasadę wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków pomału zastąpić "rozliczeniem indywidualnym z prawem przeniesienia na partnera minimum socjalnego" - z pełnym uwzględnieniem związków partnerskich tej samej płci. Natomiast partia Die Linke chciałaby znieść zasadę wspólnego rozliczenia podatkowego małżonków.

W związku z dzisiejszym, przełomowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, spekuluje się, że następnym krokiem w niemieckim prawie będzie umożliwienie parom homoseksualnym możliwości adopcji dzieci.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Pawłowicz proponuje: Zamiast dyskutować o związkach partnerskich, leczmy gejów Pawłowicz proponuje: Zamiast dyskutować o związkach partnerskich, leczmy gejów
Komentarze (55)
Niemcy. Przełom dla związków partnerskich. Mogą się wspólnie rozliczać
Zaloguj się
 • losiu4

  Oceniono 5 razy -3

  cóż, to że ktoś głupote robi wcale nie znaczy ze my mamy głupote naśladować.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • aghrra

  Oceniono 13 razy -3

  NIE ZWIĄZKOM PARTNERSKIM SODOMITÓW
  NIE MAŁŻEŃSTWOM SODOMITÓW
  NIE ADOPCJI DZIECI PRZEZ SODOMITÓW

  SODOMITOM 3XNIE !!!

 • kermit.dolomit

  Oceniono 8 razy -4

  Kiedy związki pedofilskie ? To podobno też prześladowana mniejszość seksualna

 • kazik2500

  Oceniono 11 razy -7

  "Norma" promowana przez GW: Wynagradzanie ekonomiczne zboczencow. Zboczency rowniez popieraja sie w pracy -- normalnych ludzi utracaja.

 • topiramax

  Oceniono 4 razy 0

  Też mi przywilej.
  Tam gdzie jest wspólnota. Tam gdzie ludzie prowadza wspólnie gospodarstwo ...powinno być wspólne rozliczanie i tyle.

 • europejczyk_prawdziwy

  Oceniono 19 razy 5

  Brawo ja i mój partner nie musimy już niczego robić, bo ślub wzielismy w Europie!!Ale katoland mnie przeraża!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 0

  Równość tak. Ale jest to równość? Prawnie ulgi podatkowe otrzymały dotychczas rodziny-co tu ukrywać z dziećmi. No i w prowadzono ewenement europejski. Równość dla wszystkich. Że jakiś kraj chce być wzorem równouprawnienia jest ładnym gestem. Ale okazuje się, że dziś rodziny z dziećmi nie są istotniejsze. Czy tak ma wyglądać równouprawnienie? Wątpliwe.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 14 razy -4

  Jest tylko jedna opcja możliwa. Żadnych ulg i żadnych praw. Małżeństwo i stadło sodomitów nigdy nie będą równoważne. Są nieporównywalne i na przeciwnych biegunach skali wartości, tak jak ziemia żyzna, urodzajna i ziemia piaszczysta, martwa.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 12 razy -6

  Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków jest zrozumiałe. Tam gdzie obowiązki, korzyści dla społeczeństwa tam i prawa do ulg. Jakie obowiązki mamy w przypadku pary sodomitów stanowiących dodatkowo potencjalnie realnie ogromne zagrożenie zdrowotne dla pozostałej części społeczeństwa? Jakie korzyści z faktu takiego związku płyną dla społeczeństwa? Odpowiedź jest oczywista. Dlaczego więc przywileje? Tu żadnego znaku równości być nie może.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje