Minister po obrzuceniu sędzi tortem: Takie incydenty prowadzą do końca naszej cywilizacji

06.06.2013 13:01
5.06.2013. Sędzia Sądu Okręgowego zaatakowana tortem w przerwie rozprawy

5.06.2013. Sędzia Sądu Okręgowego zaatakowana tortem w przerwie rozprawy (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Po wczorajszym incydencie w warszawskim sądzie okręgowym mają zwiększyć się środki bezpieczeństwa.- Nikt nie przewidział, że osoba, która wnosi na teren sądu, jedzenie może później wykorzystać to do rzucenia w sędziego - tłumaczy rzecznik sędzia Agnieszka Domańska. Dzisiaj minister sprawiedliwości mówił, że takie incydenty prowadzą do "końca naszej cywilizacji".
Wczoraj tortem została zaatakowana sędzia, która bada, czy z powodu złego stanu zdrowia zawiesić proces byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka za przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników kopalni "Wujek" w 1981 r. W Sądzie Okręgowym w Warszawie miało dojść do przesłuchania dwojga psychiatrów, którzy uznali, że zdrowie 88-letniego Kiszczaka nie pozwala na sądzenie go po raz piąty w tej sprawie.

"Zwiększenie bezpieczeństwa w sądzie"

Zdaniem rzeczniczki warszawskiego sądu Agnieszki Domańskiej to był pierwszy taki przypadek w historii. - Zgodnie z przepisami nie można wnosić do sądu broni, amunicji, materiałów wybuchowych i innych substancji niebezpiecznych. Biorąc pod uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat, a wydaje się, że nigdy wcześniej, nie miało miejsca takie zdarzenie, nikt nie przewidział, że osoba, która wnosi na teren sądu jedzenie, może później wykorzystać to do rzucenia w sędziego - tłumaczy w rozmowie z portalem Gazeta.pl sędzia Domańska.

Sędzia zapowiada wyciągnięcie wniosków ze zdarzenia i wzrost środków bezpieczeństwa. - Po tym incydencie prowadzone są czynności, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w jeszcze większym stopniu - mówi.

Czy strażnicy, którzy sprawdzają wszystkich przy wejściu do budynku, widzieli, a ten nie wzbudził ich zainteresowania? - Nie mogę takich informacji przekazać. Ustalenia są prowadzone - dodaje.

"Reprezentują najwyższy majestat w państwie"

- Tego typu incydent w ogóle nie powinien mieć miejsca. Nie wolno w żadnym wypadku tak zachowywać się w stosunku do sędziów, którzy reprezentują najwyższy majestat w państwie - ubolewał w TVN 24 minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Jeszcze nie wiadomo, jak sprawa skończy się dla osoby, która rzuciła tortem. Może dostać grzywnę, a nawet areszt. - Ukaranie tego człowieka to byłaby w jakiś sposób farsa. Ale godność sędziego nigdy nie powinna być naruszana, nawet jeśli się nie zgadzamy z werdyktem sędziego - podkreślił.

"Jak to wejdzie do sądu, to koniec z naszą cywilizacją"

- Jeżeli eskalacja brutalnej gry politycznej będzie przechodziła z mediów, będzie wchodziła na salony polityczne, trafi do sądu, to będzie koniec z naszą cywilizacją i państwem. Poprawiajmy sądy, ale nigdy nie atakujmy sędziów - powiedział Biernacki.

Wczoraj, gdy sędzia Anna Wielgolewska ogłosiła, że przesłuchanie biegłych odbędzie się przy drzwiach zamkniętych, obecna w sali jako publiczność grupa przybyła z Adamem Słomką zaprotestowała, głośno wyrażając niepochlebne dla sądu opinie. Wtedy sędzia ogłosiła przerwę w posiedzeniu. Gdy wychodziła z sali, jeden z mężczyzn zaatakował ją tortem z bitą śmietaną. Sędzia dostała tortem w głowę; bita śmietana ochlapała też jedną z dziennikarek.

Zobacz także
Komentarze (245)
Minister po obrzuceniu sędzi tortem: Takie incydenty prowadzą do końca naszej cywilizacji
Zaloguj się
 • jonkasta

  Oceniono 2 razy 2

  co za państwo..... naszej policji nawet nie chciało się zatrzymać faceta , który rzucił tort w sędzinę. Wyszedł sobie nie niepokojony. To koniec cywilizacji. Ale tak jest wszędzie ... biją na ulicy i policja nie reaguje, katują, i nie przyjeżdż, albo sama skopie bezbronnego. Strach się bać. Nie ma państwa.

 • madogz

  Oceniono 1 raz 1

  "Reprezentują najwyższy majestat w państwie"??????? Oceniając pracę tego 'majestatu' to jakaś żenada. Tort na twarzy pani sędzi to wynik frustracji społecznej, tutaj poprawa bezpieczeństwa nie pomoże tylko lepsza praca dla społeczeństwa!

 • adambiernacki69

  Oceniono 1 raz 1

  Zupełnie co innego prowadzi do końca naszej cywilizacji o ile ona jest nasza:-)

 • kot2ka

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiej cywilizacji ??? Braki cywilizacji wykazują właśnie różni skorumpowani sędziowie i cały ten zas.... wymiar niesprawiedliwości !!!! Chodzę na różne sprawy w charakterze publiczności i widzę co wielu z tych tzw. sędziów wyprawia na salach sądowych. Wiele przypadków woła o pomstę do nieba, ale te święte krowy są przecież nietykalne a sądy podobno niezawisłe. HA,ha,ha , koń by się uśmiał z wielu tych kpiarzy. A gdzie lustracja, żeby wielu z tych twardogłowych ważniaków wywalić z sądów na zbitą mordę ?????

 • kula5211

  Oceniono 1 raz 1

  Małe ale ....... często Sędziowi wydają karygodne wyroki, niech się nie dziwią desperacji ludzi ( np. sprawa Madzi morderczyni , woła o pomstę do nieba........)

 • aagaj

  Oceniono 1 raz 1

  całe szczęście że to tylko tort, Pani babcia Pawlakowa granaty synowi dawała, który do sądu jechał

 • unterhose

  Oceniono 1 raz 1

  Dokładnie Panie Biernacki, tylko na odwrót. Upadkiem cywilizacji jest to, co ze zwykłym obywatelem wyprawia ta trzecia władza. Godność sędziowska sprowadzona do poziomu synekury. Ubranej w aurę tajemniczości, jakieś togi, łańcuszki, specyficzny slang. Władza ta oderwana od rzeczywistości, żyjąca w hermetyczynym świecie. Rozmnażająca się we własnym zamkniętym środowisku, Co niesie zapewne obciążenia genetyczne. Brak świeżych genów, prowadzi do degeneracji. Mniemanie o swej wyższości bo zostało się namaszczonym? Kpina. Urzędnicy zapominają kto jest płatnikiem ich poborów.

 • mawohe

  Oceniono 1 raz 1

  Władza sądownicza (sędziowie) to jedyna władza, która nie podlega okresowej weryfikacji i ocenie społecznej stąd też pełno wśród sędziów nawiedzonych głupków, których tupet i chęć jeszcze większej władzy jest nienasycony.

 • brunschwick

  Oceniono 2 razy 2

  Mam nadzieję, że cywilizacja bezkarności sędziów niedługo się skończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje