Minister po obrzuceniu sędzi tortem: Takie incydenty prowadzą do końca naszej cywilizacji

06.06.2013 13:01
5.06.2013. Sędzia Sądu Okręgowego zaatakowana tortem w przerwie rozprawy

5.06.2013. Sędzia Sądu Okręgowego zaatakowana tortem w przerwie rozprawy (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Po wczorajszym incydencie w warszawskim sądzie okręgowym mają zwiększyć się środki bezpieczeństwa.- Nikt nie przewidział, że osoba, która wnosi na teren sądu, jedzenie może później wykorzystać to do rzucenia w sędziego - tłumaczy rzecznik sędzia Agnieszka Domańska. Dzisiaj minister sprawiedliwości mówił, że takie incydenty prowadzą do "końca naszej cywilizacji".
Wczoraj tortem została zaatakowana sędzia, która bada, czy z powodu złego stanu zdrowia zawiesić proces byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka za przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników kopalni "Wujek" w 1981 r. W Sądzie Okręgowym w Warszawie miało dojść do przesłuchania dwojga psychiatrów, którzy uznali, że zdrowie 88-letniego Kiszczaka nie pozwala na sądzenie go po raz piąty w tej sprawie.

"Zwiększenie bezpieczeństwa w sądzie"

Zdaniem rzeczniczki warszawskiego sądu Agnieszki Domańskiej to był pierwszy taki przypadek w historii. - Zgodnie z przepisami nie można wnosić do sądu broni, amunicji, materiałów wybuchowych i innych substancji niebezpiecznych. Biorąc pod uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat, a wydaje się, że nigdy wcześniej, nie miało miejsca takie zdarzenie, nikt nie przewidział, że osoba, która wnosi na teren sądu jedzenie, może później wykorzystać to do rzucenia w sędziego - tłumaczy w rozmowie z portalem Gazeta.pl sędzia Domańska.

Sędzia zapowiada wyciągnięcie wniosków ze zdarzenia i wzrost środków bezpieczeństwa. - Po tym incydencie prowadzone są czynności, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w jeszcze większym stopniu - mówi.

Czy strażnicy, którzy sprawdzają wszystkich przy wejściu do budynku, widzieli, a ten nie wzbudził ich zainteresowania? - Nie mogę takich informacji przekazać. Ustalenia są prowadzone - dodaje.

"Reprezentują najwyższy majestat w państwie"

- Tego typu incydent w ogóle nie powinien mieć miejsca. Nie wolno w żadnym wypadku tak zachowywać się w stosunku do sędziów, którzy reprezentują najwyższy majestat w państwie - ubolewał w TVN 24 minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Jeszcze nie wiadomo, jak sprawa skończy się dla osoby, która rzuciła tortem. Może dostać grzywnę, a nawet areszt. - Ukaranie tego człowieka to byłaby w jakiś sposób farsa. Ale godność sędziego nigdy nie powinna być naruszana, nawet jeśli się nie zgadzamy z werdyktem sędziego - podkreślił.

"Jak to wejdzie do sądu, to koniec z naszą cywilizacją"

- Jeżeli eskalacja brutalnej gry politycznej będzie przechodziła z mediów, będzie wchodziła na salony polityczne, trafi do sądu, to będzie koniec z naszą cywilizacją i państwem. Poprawiajmy sądy, ale nigdy nie atakujmy sędziów - powiedział Biernacki.

Wczoraj, gdy sędzia Anna Wielgolewska ogłosiła, że przesłuchanie biegłych odbędzie się przy drzwiach zamkniętych, obecna w sali jako publiczność grupa przybyła z Adamem Słomką zaprotestowała, głośno wyrażając niepochlebne dla sądu opinie. Wtedy sędzia ogłosiła przerwę w posiedzeniu. Gdy wychodziła z sali, jeden z mężczyzn zaatakował ją tortem z bitą śmietaną. Sędzia dostała tortem w głowę; bita śmietana ochlapała też jedną z dziennikarek.

Zobacz także
Komentarze (245)
Zaloguj się
 • kibolbandyta

  Oceniono 847 razy 367

  Upadek cywilizacji? To kpina jest. Upadkiem naszej cywilizacji jest to, że takie persony jak Kiszczak nie zostały do dziś skazane! To jest kompromitacja naszego wymiaru sprawiedliwości i całego kraju.

 • wielki_czarownik

  Oceniono 419 razy 315

  Panie kochany! Nasza cywilizacja już od dawna dąży do samozagłady. Rzucenie tortem nic tu nie zmienia, bo to wy - politycy doprowadziliście do tego, że kres jest blisko. Miejsca pracy uciekły do Chin, bogaci nie płacą podatków, na ulicach w rytm wrzasków "Allach akbar" ucina się ludziom głowy, tudzież wysadza w powietrze bomby, muzułmanów przybywa, białych ubywa, bezrobocie szaleje, rozwarstwienie majątkowe sięga zenitu a wy zamiast się tym zająć to deliberujecie, czy dwóch panów może zawrzeć związek małżeński i histeryzujecie nad rzuconym tortem.

 • gti35

  Oceniono 330 razy 258

  Upadkiem cywilizacji jest fakt, że polskie sądy prowadzą sprawy tak długo, że strony prędzej wymrą, niż doczekają się wyroku. Panie Biernacki, zrób Pan porzadek z tymi nierobami w togach, bo wstyd na całą Europę !

 • derp973

  Oceniono 307 razy 233

  Do wsadzenia samotnej matki do pierdla za 2 tyś "długu", to szybko. Do wypuszczenia mafii pruszkowskiej, również szybciutko. Do osądzenia zbrodniarza komunistycznego, albo morderców czy to Przemyka czy to Popiełuszki, to ku... 20 lat nie potrafią "niezawisłe sądy" się ku... zebrać. "Koniec cywilizacji"? "Atak tortem"? Dziennikarzyny podłe, jak społeczeństwo się obudzi, jak w Turcji, to będziecie spie...ć przed jego gniewem, razem ze swoimi mocodawcami z tego przegniłego korpo-demokratycznego systemu oszustwa i upodlenia jednostki.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 299 razy 203

  Upadek cywilizacji to jest fakt, że wszyscy komunistyczni oprawcy żyją dzisiaj jak pączki w maśle. Brak elementarnej sprawiedliwości. To jest upadek cywilizacji.

 • jamj

  Oceniono 232 razy 162

  "Reprezentują najwyższy majestat w państwie"
  ====================================
  Jajcarz z tego Marka Biernackiego...

 • godbac51

  Oceniono 253 razy 155

  "Nie wolno w żadnym wypadku tak zachowywać się w stosunku do sędziów, którzy reprezentują najwyższy majestat w państwie "

  Buhahahahahahaha majestat buhahahahaha

  Sedziowie to zwykle sprzedawczyki ktore znaja prawo jedynie po to by wiedziec jak je ominac...kto mial kiedys stycznosc z sadem w Polsce to wie doskonale o czym ja mowie...

 • his_dudeness

  Oceniono 151 razy 95

  Niektórzy to już całkiem oszaleli, obrzucanie tortem traktować jako upadek cywilizacji.
  W Anglii tez tortami rzucali i to kilka lat temu:
  www.youtube.com/watch?v=g_p8AZzVmWI
  I to w twarz!
  Nikt nie trąbił o upadku cywilizacji.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 71 razy 55

  Szybciej do "upadku cywilizacji" i zaniku norm społecznych doprowadzi wzajemne krycie się kast policyjnej,prokuratorskiej, sędziowskiej czy tez komorniczej niż działania obywateli. Niegodne zachowania członków prawniczych klanów bardziej wpływają na rozkład norm niż rzut tortem. Bo chociaż sam incydent jest naganny to pokazuje, że w sytuacji kiedy osoby odpowiadajace za prawo w danym kraju są od obywateli odgrodzeni murem lub wręcz za punkt honoru stawiają sobie zgnojenie obywatela to obywatele muszą posuwać się do niekonwencjonalnych metod by rozpocząć dyskusję nad jakaś sprawą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje