Ks. Lemański o zakazie wypowiedzi. Nie zgadzam się, napiszę do papieża. I krytykuje Kościół za milczenie o pedofilii

- Kościół nie mówi o pedofilii, bo to jest strasznie wstydliwe, a za chwileczkę może okazać się niezwykle kosztowne. Jeśli przyznamy się do jednego czy drugiego przypadku, to on zostanie rozbudowany o inne i za chwilę będziemy mieli proces o odszkodowanie - powiedział w Radiu Zet ks. Wojciech Lemański, który od 24 maja dostał zakaz publicznych wypowiedzi.
Lemański mówił dziś w Radiu Zet o odpowiedzialności księży. - To przedstawiciele Kościoła. Jeżeli ksiądz trafił do parafii, w której molestował dziecko, to nie dlatego, że spodobało mu się to dziecko, ale dlatego, że był tam proboszczem, wikariuszem, katechetą, organistą itd. Dlatego Kościół powinien brać współodpowiedzialność. Odpowiedzialność bierze ten człowiek, to on pójdzie siedzieć - powiedział.

"Żeby sprawy nie nagłaśniać"

Ks. Lemański podał przykład, gdy zgłosiła się kobieta, która po wizycie w kurii diecezjalnej opowiedziała o przypadku napastowania przez księdza. - Ksiądz kanclerz naszej kurii Wojciech Lipka powiedział jej, że rozmawiał z tym księdzem i że on się już poprawi, że już nie będzie. A ponieważ ona zgłosiła się po raz kolejny, to ks. kanclerz powiedział jej, żeby tej sprawy nie nagłaśniała, bo to będzie atak na Kościół. W taki sposób tych spraw się nie załatwia! - mówił Wojciech Lemański.

I podkreślił: - To była dorosła kobieta, a dziecko nie pójdzie do kurii. A jeżeli pójdzie do kurii z rodzicami i usłyszy takie dictum, to nie tylko z kurii odejdzie, ale również z Kościoła - ocenił.

Ks. Wojciech Lipka, kanclerz kurii warszawsko-praskiej to ten sam duchowny, który na pytania Radia TOK FM m. in. o liczbę przypadków molestowania dzieci odpisał " TO NIE WASZA SPRAWA!" (pisownia oryginalna).

"Niektórych hierarchów krew zalewa"

Ksiądz Lemański odniósł się też do słów arcybiskupa Michalika, który skrytykował media za nagłaśnianie słów papieża stygmatyzujących wystawny sposób życia ludzi Kościoła. - I Bogu niech będą dzięki! Gdy to mówi papież Franciszek, to naszych niektórych hierarchów krew zalewa, że coś będzie trzeba zmienić. To już się zmieni, bo ci biskupi, którzy przyjeżdżają wystawnymi furami pod sekretariat episkopatu, raz, drugi i trzeci sfotografowani zastanawiają się, jak ten samochód sprzedać - mówił Lemański.

24 maja ks. Wojciech Lemański, po dwóch upomnieniach kanonicznych otrzymał zakaz wypowiadania się w mediach. Jednak Lemański złożył w kurii odwołanie, więc zakaz nie może obowiązywać do czasu jego rozpatrzenia. Od tego czasu wypowiadał się w "Tygodniku Powszechnym" i dzisiaj w Radiu Zet.

"Zakaz wypowiedzi? Napiszę do papieża"

- Nie zgadzam się z uzasadnieniem tej sankcji. Czy będę musiał pościć, czy będę w jakimś klasztorze, czy będę w jakiejś małej parafii, czy w ogóle pozbawiony parafii, to nie jest wielki problem. Natomiast jeżeli się uzasadnia sankcję przestępstwami, których nie popełniłem, to ja się na to nie mogę zgodzić. Zawsze piszę, że podporządkuję się prawomocnemu orzeczeniu w mojej sprawie. Pojawiła się jeszcze jedna furtka: jak już całą tę drogę przejdę, to napiszę do papieża, bo nie zrobiłem nic takiego, co by zasługiwało na sankcje - mówił.

Więcej o:
Komentarze (186)
Ks. Lemański o zakazie wypowiedzi. Nie zgadzam się, napiszę do papieża. I krytykuje Kościół za milczenie o pedofilii
Zaloguj się
 • barbaramm

  0

  Libesram,
  może nie zadziobią go wrony, może wszyscy sprawiedliwi do papieża Franciszka rzeczowe listy w jego obronie?

 • barbaramm

  0

  Prawie wszyscy budzimy się z letargu po 50 - ce i zaczynamy widzieć rzeczy tak jak się one mają w rzeczywistości.
  Widzimy niezbyt czyste autorytety, tak,że w polityce i Kościele. Jezusowy Kościół jest święty i niezniszczalny, z kościołem hierarchów jest różnie.
  Dlatego Boże błogosław Lemańskiego i wszystkich uczciwych księży, Tacy są nam niezwykle potrzebni!

 • xxy_yzz

  Oceniono 1 raz 1

  Homosek­su­al­izm zostaje sklasy­fikowany jako socjopaty­czne zaburze­nie osobowości w pier­wszym wyda­niu DSM.
  klasyfikuje homoseksualizm jako dewiację seksualną.Putin prowadzi politykę imperialną więc taka ustawa w wyludniajacej się Rosji to naturalne przedłużenie tej polityki. Co innego narody skazane na wymarcie jak Polacy tutaj odwrotnie prowadzi się politykę antyrodzinną promuje się bezproduktywne dewiacje żeby powstrzymać a nawet cofnąć rozwój tego narodu. Polacy zajmują zbyt cenne ziemię żeby pozwolić im na prowadzenie niezależnego państwa.
  Odbyty służą do wydalania resztek pokarmu a nie obcowania płciowego wśród "mężczyzn".Macie w tym jakąś przyjemność babrać się 'zboczency' leczyć się łapanki na was ?
  W zdrowym społeczeństwie mniejszość nie może narzucać praw większości tak jak jest to próbowane robić w Polsce za pomocą jakiś kolorowych marszów.
  DZIŚ - homoseksualiści JUTRO - pedofile ?
  Masoński ustrój GANDER proponuje wam dawanie imion jak łaciatej w chlewie,bijcie brawo NOWOCZESNOŚĆ nareszcie jesteście w europie !

 • geminix

  Oceniono 1 raz -1

  "Ksiądz kanclerz naszej kurii Wojciech Lipka powiedział jej, że rozmawiał z tym księdzem i że on się już poprawi, że już nie będzie. A ponieważ ona zgłosiła się po raz kolejny, to ks. kanclerz powiedział jej, żeby tej sprawy nie nagłaśniała, bo to będzie atak na Kościół."

  Rozumiem, idę do kościoła, podprowadzam złote lichtarze i co tam jeszcze (np. samochód proboszcza - pewnie nie jeździ skodą :)) i następnie spowiadam się, proszę o nienagłaśnianie sprawy i mówię że więcej nie będę i sprawa załatwiona?

 • szpak01

  0

  Bertrand Russell
  "Religia zapobiega temu żeby nasze dzieci miały racjonalne kształcenie; religia nie dopuszcza do usunięcia podstawowych przyczyn wojny, religia nie pozwala nam na nauczanie etyki naukowego współdziałania zastępując to starymi dzikimi doktrynami grzechu i kary. Możliwe, że ludzkość stoi na progu złotego wieku, ale jeśli tak jest, niezbędne będzie naprzód uśmiercić smoka, który strzeże drzwi, a tym smokiem jest religia".

 • szpak01

  0

  Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że ona wniosła pewien wkład do cywilizacji. Ona pomogła we wczesnych czasach ustalić kalendarz i spowodowała, że kapłani egipscy tak starannie rejestrowali zaćmienia, że byli w stanie je przewidywać. Te dwie zasługi jestem gotów uznać, ale nie wiem nic o żadnych innych. Bertrand Russell
  Był to mądry człowiek - Laureat Nagrody Nobla - i nic tu nie mówi o zasługach religii współczesnych, chrześcijańskiej też !!!!!!!!!!!

 • szczuras99

  Oceniono 1 raz 1

  A juz myslalem ze oprocz Tishnera i Bonieckiego w kosciolku katolickim same szumowiny a tu taka mila niespodzianka . 3mam paluszki za pana ksiedza Lemanskiego .

 • wilbik.a

  Oceniono 1 raz 1

  A o proboszczu Wojciechu Gilu z Dominikany jakoś ucichło.
  www.polskatimes.pl/artykul/910974,skandal-z-udzialem-polskiego-ksiedza-pracujacy-na,id,t.html
  tygodnik "Niedziela" pisał :
  "Parafia pw. św. Jana Ewangelisty i Apostoła na jeleniogórskim Zabobrzu gościła niedawno ks. Wojciecha Gila ze Zgromadzenia Księży Michalitów. Pochodzący spod Krakowa młody kapłan cztery lata spędził na misji na Dominikanie, a do kraju przyjechał z dwoma ciemnowłosymi, czarnookimi ministrantami ze swojej odległej parafii Juncali, położonej na wysokości 1100 m npm. Dwaj nastoletni Dominikańczycy wspierali starania swojego księdza w pozyskiwaniu funduszy na potrzeby misji....."
  www.niedziela.pl/artykul/57315/nd/Cierpliwe-czekanie-na-Pana-Boga

  Właśnie taką wycieczką do Europy zwabiał ksiądz Gil chłopców z biednej prowincji i z biednych rodzin

 • marcin1978p

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo dla księdza Lemańskiego za odwagę i konsekwencję! Dzięki takim ludziom kościół w ogóle się cokolwiek zmienił. Gdyby nie tacy ludzie jak ks. Lemański to nadal by żądziła Świeat Inkwizycja i płonęłyby stosy z niewinnymi ludźmi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX