Ks. Lemański o zakazie wypowiedzi. Nie zgadzam się, napiszę do papieża. I krytykuje Kościół za milczenie o pedofilii

06.06.2013 09:50
Ks. Wojciech Lemański

Ks. Wojciech Lemański (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta)

- Kościół nie mówi o pedofilii, bo to jest strasznie wstydliwe, a za chwileczkę może okazać się niezwykle kosztowne. Jeśli przyznamy się do jednego czy drugiego przypadku, to on zostanie rozbudowany o inne i za chwilę będziemy mieli proces o odszkodowanie - powiedział w Radiu Zet ks. Wojciech Lemański, który od 24 maja dostał zakaz publicznych wypowiedzi.
Lemański mówił dziś w Radiu Zet o odpowiedzialności księży. - To przedstawiciele Kościoła. Jeżeli ksiądz trafił do parafii, w której molestował dziecko, to nie dlatego, że spodobało mu się to dziecko, ale dlatego, że był tam proboszczem, wikariuszem, katechetą, organistą itd. Dlatego Kościół powinien brać współodpowiedzialność. Odpowiedzialność bierze ten człowiek, to on pójdzie siedzieć - powiedział.

"Żeby sprawy nie nagłaśniać"

Ks. Lemański podał przykład, gdy zgłosiła się kobieta, która po wizycie w kurii diecezjalnej opowiedziała o przypadku napastowania przez księdza. - Ksiądz kanclerz naszej kurii Wojciech Lipka powiedział jej, że rozmawiał z tym księdzem i że on się już poprawi, że już nie będzie. A ponieważ ona zgłosiła się po raz kolejny, to ks. kanclerz powiedział jej, żeby tej sprawy nie nagłaśniała, bo to będzie atak na Kościół. W taki sposób tych spraw się nie załatwia! - mówił Wojciech Lemański.

I podkreślił: - To była dorosła kobieta, a dziecko nie pójdzie do kurii. A jeżeli pójdzie do kurii z rodzicami i usłyszy takie dictum, to nie tylko z kurii odejdzie, ale również z Kościoła - ocenił.

Ks. Wojciech Lipka, kanclerz kurii warszawsko-praskiej to ten sam duchowny, który na pytania Radia TOK FM m. in. o liczbę przypadków molestowania dzieci odpisał "TO NIE WASZA SPRAWA!" (pisownia oryginalna).

"Niektórych hierarchów krew zalewa"

Ksiądz Lemański odniósł się też do słów arcybiskupa Michalika, który skrytykował media za nagłaśnianie słów papieża stygmatyzujących wystawny sposób życia ludzi Kościoła. - I Bogu niech będą dzięki! Gdy to mówi papież Franciszek, to naszych niektórych hierarchów krew zalewa, że coś będzie trzeba zmienić. To już się zmieni, bo ci biskupi, którzy przyjeżdżają wystawnymi furami pod sekretariat episkopatu, raz, drugi i trzeci sfotografowani zastanawiają się, jak ten samochód sprzedać - mówił Lemański.

24 maja ks. Wojciech Lemański, po dwóch upomnieniach kanonicznych otrzymał zakaz wypowiadania się w mediach. Jednak Lemański złożył w kurii odwołanie, więc zakaz nie może obowiązywać do czasu jego rozpatrzenia. Od tego czasu wypowiadał się w "Tygodniku Powszechnym" i dzisiaj w Radiu Zet.

"Zakaz wypowiedzi? Napiszę do papieża"

- Nie zgadzam się z uzasadnieniem tej sankcji. Czy będę musiał pościć, czy będę w jakimś klasztorze, czy będę w jakiejś małej parafii, czy w ogóle pozbawiony parafii, to nie jest wielki problem. Natomiast jeżeli się uzasadnia sankcję przestępstwami, których nie popełniłem, to ja się na to nie mogę zgodzić. Zawsze piszę, że podporządkuję się prawomocnemu orzeczeniu w mojej sprawie. Pojawiła się jeszcze jedna furtka: jak już całą tę drogę przejdę, to napiszę do papieża, bo nie zrobiłem nic takiego, co by zasługiwało na sankcje - mówił.

Zobacz także
Komentarze (186)
Zaloguj się
 • sop.hie

  Oceniono 426 razy 406

  Szacunkek dla ksiedza Lemanskiego.... Zwykle moje uczucia sa dosc dalekie od szacunku w stosunku do ksiezy. Mam nadzieje, ze cechuje Pana hart ducha, bo Panscy przelozeni beda probowali Pana wszelkimi sposobami zakneblowac.... Zycze wszystkiego dobrego....

 • harimau666

  Oceniono 331 razy 285

  wstyd księże nie ma tu nic do rzeczy...to widać po arogancji,pysze i bucie Twoich dowódców...
  kasa i owszem a nawet bardzo...kasa - znaczy władza...

 • lecho65

  Oceniono 293 razy 279

  Ksiądz kanclerz Wojciech Lipka powiedział jej, żeby tej sprawy nie nagłaśniała, bo to będzie atak na Kościół.No to już pachnie kryminałem. Brawa za odwagę szkoda że tzw. prawdziwi katolicy zaraz księdza zagryzą.

 • topiramax

  Oceniono 222 razy 204

  Oj, zaraz padną zarzuty, ze pan nie wyczerpał drogi...służbowej;)

 • aala43

  Oceniono 149 razy 143

  ksiądz Lemański jest prawdziwym chrześcijaninem, jakich niewielu, poważnie traktuje ewangelie....
  może by tak członkowie kościoła katolickiego zainicjowali zbiorowy list do papieża w obronie księdza?

 • znowu.to.samo

  Oceniono 128 razy 126

  Drogi Kościele Katolicki. Przecież wystarczyło każdego księdza pedowfila osądzić, a potem dożywotnio pozbawić sutanny. Wtedy nikt nie miałby pretensji. Ale woleliście oddalać takich do innej parafii, przymykać oko, pozwalać im na dalsze obrzydliwości, dalej chodować zboczeńców -i teraz macie za swoje, sami strzeliliście sobie w stopę...Jedyne co was może jeszcze uratować to oczyszczenie swoich szeregów. Inna sprwa że połowa księży byłaby do odstrzału....

 • sirseb

  Oceniono 105 razy 99

  Ksiądz kanclerz naszej kurii Wojciech Lipka powiedział jej, że rozmawiał z tym księdzem i że on się już poprawi, że już nie będzie. A ponieważ ona zgłosiła się po raz kolejny, to ks. kanclerz powiedział jej, żeby tej sprawy nie nagłaśniała, bo to będzie atak na Kościół.
  - - -
  sku***el

 • senior2244

  Oceniono 83 razy 81

  Kościelna mafia pedofilska ma różne sposoby na uciszenie niepokornych księży.Jak się trafi taki prawdziwy ksiądz a nie przestępca i hipokryta ukrywający te wszystkie przestępstwa/jak np. Polski Episkopat/ ,no to musi się mieć na baczności.Oni nie mają skrupułów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje