Bunt przeciw Tuskowi? Biernacki i Gowin nie godzą się na koalicję z SLD

06.06.2013 09:06
Marek Biernacki i Jarosław Gowin podczas nominacji nowego ministra sprawiedliwości

Marek Biernacki i Jarosław Gowin podczas nominacji nowego ministra sprawiedliwości (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Koalicja z SLD? To inny system wartości, nie wyobrażam sobie uczestniczenia w takim rządzie - oświadczył minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Podobną deklarację złożył Jarosław Gowin. - W takiej partii nie będzie miejsca dla takich jak ja - podkreślił były szef resortu sprawiedliwości.
Biernacki pytany w TVN24, czy widzi się w ewentualnym rządzie SLD i PO, odpowiedział krótko: "nie". - To jest inny system wartości - dodał. - Oczywiście, że jest możliwa taka koalicja, ale beze mnie - zaznaczył.

"Zabarwienie postkomunistyczne"

- SLD to są wartości socjalistyczne, o pewnym zabarwieniu jeszcze postkomunistycznym. (...) PO to wartości odmienne - wolnorynkowe, prorozwojowe - dwa całkiem odmienne światy - ocenił. - Byłoby to złe przesłanie dla obywateli, gdybyśmy najpierw mówili różnymi językami, a jak potrzeba - w zależności od koniunktury politycznej - powiedział.

- Premier reprezentuje rząd i Platformę jako całość i być może część Platformy uznawałaby tego typu koalicję. Ja mogę powiedzieć za siebie - jako konserwatysta w PO nie wyobrażam sobie uczestniczenia w takim rządzie - powiedział Biernacki.

Jego zdaniem inną sprawą jest ewentualna koalicja, a inną praca nad projektami, które PO chce zrealizować. - Jeśli komuś po drodze z naszymi wartościami i naszym projektem, który jest dobry dla państwa, nie kłóci się z wartościami innego ugrupowania, to takie projekty legislacyjne i inwestycyjne można przeprowadzać - podkreślił.

W ocenie Biernackiego premier Donald Tusk nie skręca PO w lewo, tylko szuka rozwiązań. - To jest poszukiwanie drogi i taka jest jego rola - on jest odpowiedzialny za Polskę, za ugrupowanie, którego jest szefem, liderem - ocenił.

Gowin: Państwo opiekuńcze zbankrutowało

Nie koalicji z SLD mówi też Jarosław Gowin. - Dobre samopoczucie premiera? Ja mam inne. Sytuacja wymaga zmian, a nie trwania. Polacy oceniają sytuacje gorzej niż Tusk - mówił w RMF FM Jarosław Gowin. - Mówię jasno. Ja nie widzę siebie w koalicji z SLD. To byłaby koalicja szkodliwa dla Polski. Koalicja z SLD będzie oznaczała przesunięcie się PO na pozycje centrolewicowe. W takiej partii nie będzie miejsca dla polityków takich jak ja czy Marek Biernacki - deklaruje Gowin.

- Wywiady, w których Tusk mówi o koalicji z SLD, motywują mnie do cięższej pracy. Kiedy Tusk mówi, że jest coraz bardziej socjaldemokratą, to ja jestem coraz bardziej liberałem. Państwo opiekuńcze zbankrutowało - dodał były minister sprawiedliwości.

SLD potencjalnym partnerem PO

Tusk pytany był również ewentualną koalicję z SLD. PO mogłaby być zmuszona do szukania kolejnego koalicjanta w przypadku, gdyby z Platformy bądź PSL odeszło zaledwie sześciu posłów. Spekuluje się, że mogą to zrobić konserwatywni politycy partii Tuska. Premier przyznał, że SLD to jedyna partia, która - poza PSL - mogłaby być potencjalnym partnerem dla PO. - Rzeczywiście, wśród partii opozycyjnych SLD pod szefostwem Millera wydaje się, przy wszystkich garbach, partią umiarkowaną i obliczalną. Czasami ta zła twarz Sojuszu wyłazi z jakąś nadspodziewaną mocą, jak było przy uchwale upamiętniającej Grzegorza Przemyka, ale widać było, że Miller stara się z tej niezręczności jakoś wyplątać - powiedział premier. Jak dodał jednak, jego celem ani intencją nie jest koalicja z Sojuszem.

Zobacz także
Komentarze (208)
Bunt przeciw Tuskowi? Biernacki i Gowin nie godzą się na koalicję z SLD
Zaloguj się
 • klakson49

  Oceniono 2 razy 0

  Założyć im sukmany i do klasztoru. Będą mieli czas na kontemplację.

 • fordysta

  Oceniono 4 razy 2

  Aj, tam. Przecież nie ma żadnej różnicy . I SLD i PO to oszuści i złodzieje. Jedna szajka, jeden gang.

 • helmut.berlin

  Oceniono 2 razy 2

  Panu Gowinowi przypominamy co mówił w 2011 roku.

  Gowin i Kalita: Koalicja PO-SLD możliwa pod warunkami

  krakow.gazeta.pl/krakow/1,35824,10283166,Gowin_i_Kalita__Koalicja_PO_SLD_mozliwa_pod_warunkami.html

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 1

  W kontekscie jawnego flirtu PO z SLD i epokowgo odkrycia "socjaldemokraty" w Tusku warto przytoczyc PrOroctwo Niesiolowskiego z 2001 roku. Czy Niesiolowski mogl wtedy klamac ?

  Gazeta Wyborcza nr 168,20 lipca 2001

  << PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które spaja jedynie cynizm, hipokryzja i
  konformizm. Liberałowie udowodnili, że nie mają żadnych, najmniejszych kwalifikacji ekonomicznych,
  i nigdy w żadnej koalicji; gdyby do takiej kiedykolwiek doszło ; nie mogą obejmować resortów ekonomicznych, bo zrujnują kraj.
  Platforma jest przede wszystkim wielką mistyfikacją. Mamy do czynienia z elegancko opakowaną recydywą tymińszczyzny lub nowym wydaniem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, której kilku liderów znakomicie się odnalazło w PO.
  Uważam, że PO to twór sztuczny i pełen hipokryzji.
  Oni nie mają właściwie żadnego programu. Udają, że wprowadzają nową jakość, że są tam nowi ludzie. >>

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 2 razy 0

  Bąka o koalicji niePOkalany Niesiolowski puscil juz 24 maja:
  << Nie ma już konfliktu obozu solidarnościowego z tzw. postkomunistycznym, przy czym nie mówię tego określenia w wydźwięku negatywnym, skończył się, nie ma znaczenia. >>

  Dlugo nie trzeba bylo czekac, by Capo di Tutti Capi i Naczelny Oszust odnalazl w sobie "socjaldemokrate" he,he,he,he,he.

  Bezideowi i zaprzedani POszusci flirtują z komuchami z SLD. Byle u koryta - koalicja chocby z diablem. Jedno drugiego warte.

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Biernacki woli nepotyzm
  strazakow ochotnikow
  od socjalistow postkomunistow

  choices, choices, choices,
  supermarket politykow
  koneserow, a PISS
  odlatuje tutka w sina dal,
  Antos CSI za sterami...

  wszyscy spotykaja sie
  w niedziele na sumie...

  PL - krajobraz przed bitwa

  :-)

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  "Bunt przeciw Tuskowi". W treści artykułu okazuje się, że o żadnym buncie mowy nie ma. Tytuły macie jak z brukowej szmaty.

 • kararaka

  Oceniono 2 razy 2

  Co ma do szukania w sejmie SLD, czas najwyższy na przeprowadzenie dekomunizacji. Jedynie w Polsce jej nie przeporowadzono posród demoludów. Nawet w najbardziej komunistycznej Albanii już dawno jest po dekomunizacji.

 • piotrd_76

  Oceniono 3 razy 3

  No to "ciekawie" się taka koalicja zapowiada. O tanim państwie można zapomnieć, bo trzeba będzie natworzyć w budżetówce posad dla lodziarzy z SLD, którzy tylko przebierają nóżkami żeby się dobrać do koryta. Trzeba też będzie skutecznie zamieść pod dywan sprawę więzień CIA, w końcu głupio by było zamknąć do pierdla przewodniczącego koalicyjnej partii.
  Tuskowi chyba się zapomniało, że doszedł do władzy głównie dlatego że ludzie głosowali przeciwko rządowi Millera, pieszczotliwie w tamtych czasach nazywanym "czerwonymi świniami".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje