Bunt przeciw Tuskowi? Biernacki i Gowin nie godzą się na koalicję z SLD

06.06.2013 09:06
Marek Biernacki i Jarosław Gowin podczas nominacji nowego ministra sprawiedliwości

Marek Biernacki i Jarosław Gowin podczas nominacji nowego ministra sprawiedliwości (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Koalicja z SLD? To inny system wartości, nie wyobrażam sobie uczestniczenia w takim rządzie - oświadczył minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Podobną deklarację złożył Jarosław Gowin. - W takiej partii nie będzie miejsca dla takich jak ja - podkreślił były szef resortu sprawiedliwości.
Biernacki pytany w TVN24, czy widzi się w ewentualnym rządzie SLD i PO, odpowiedział krótko: "nie". - To jest inny system wartości - dodał. - Oczywiście, że jest możliwa taka koalicja, ale beze mnie - zaznaczył.

"Zabarwienie postkomunistyczne"

- SLD to są wartości socjalistyczne, o pewnym zabarwieniu jeszcze postkomunistycznym. (...) PO to wartości odmienne - wolnorynkowe, prorozwojowe - dwa całkiem odmienne światy - ocenił. - Byłoby to złe przesłanie dla obywateli, gdybyśmy najpierw mówili różnymi językami, a jak potrzeba - w zależności od koniunktury politycznej - powiedział.

- Premier reprezentuje rząd i Platformę jako całość i być może część Platformy uznawałaby tego typu koalicję. Ja mogę powiedzieć za siebie - jako konserwatysta w PO nie wyobrażam sobie uczestniczenia w takim rządzie - powiedział Biernacki.

Jego zdaniem inną sprawą jest ewentualna koalicja, a inną praca nad projektami, które PO chce zrealizować. - Jeśli komuś po drodze z naszymi wartościami i naszym projektem, który jest dobry dla państwa, nie kłóci się z wartościami innego ugrupowania, to takie projekty legislacyjne i inwestycyjne można przeprowadzać - podkreślił.

W ocenie Biernackiego premier Donald Tusk nie skręca PO w lewo, tylko szuka rozwiązań. - To jest poszukiwanie drogi i taka jest jego rola - on jest odpowiedzialny za Polskę, za ugrupowanie, którego jest szefem, liderem - ocenił.

Gowin: Państwo opiekuńcze zbankrutowało

Nie koalicji z SLD mówi też Jarosław Gowin. - Dobre samopoczucie premiera? Ja mam inne. Sytuacja wymaga zmian, a nie trwania. Polacy oceniają sytuacje gorzej niż Tusk - mówił w RMF FM Jarosław Gowin. - Mówię jasno. Ja nie widzę siebie w koalicji z SLD. To byłaby koalicja szkodliwa dla Polski. Koalicja z SLD będzie oznaczała przesunięcie się PO na pozycje centrolewicowe. W takiej partii nie będzie miejsca dla polityków takich jak ja czy Marek Biernacki - deklaruje Gowin.

- Wywiady, w których Tusk mówi o koalicji z SLD, motywują mnie do cięższej pracy. Kiedy Tusk mówi, że jest coraz bardziej socjaldemokratą, to ja jestem coraz bardziej liberałem. Państwo opiekuńcze zbankrutowało - dodał były minister sprawiedliwości.

SLD potencjalnym partnerem PO

Tusk pytany był również ewentualną koalicję z SLD. PO mogłaby być zmuszona do szukania kolejnego koalicjanta w przypadku, gdyby z Platformy bądź PSL odeszło zaledwie sześciu posłów. Spekuluje się, że mogą to zrobić konserwatywni politycy partii Tuska. Premier przyznał, że SLD to jedyna partia, która - poza PSL - mogłaby być potencjalnym partnerem dla PO. - Rzeczywiście, wśród partii opozycyjnych SLD pod szefostwem Millera wydaje się, przy wszystkich garbach, partią umiarkowaną i obliczalną. Czasami ta zła twarz Sojuszu wyłazi z jakąś nadspodziewaną mocą, jak było przy uchwale upamiętniającej Grzegorza Przemyka, ale widać było, że Miller stara się z tej niezręczności jakoś wyplątać - powiedział premier. Jak dodał jednak, jego celem ani intencją nie jest koalicja z Sojuszem.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • jaklucz

  Oceniono 376 razy 218

  Inny system wartości? To ciekawe:
  - Tysiące obietnic bez pokrycia
  - Instrumentalne i seksistowskie traktowanie kobiet
  - Rozrastające się przez pączkowanie etaty w administracji publicznej obsadzane kolesiami
  - Arogancja i nieliczenie się ze zdaniem wyborców
  - Niejasne kontakty na styku władzy i biznesu
  - Służalczość wobec Kościoła katolickiego

  To wszystko są rzeczy, które was łączą z SLD. Dzieli was wyłącznie retoryka i barwy klubowe.

 • jkredman

  Oceniono 209 razy 97

  a gdzie nieudolna Waltzowa, krótka informacja i koniec, ochrona swojego nieudacznika trwa - chytra baba z ratusza okazuje się także nieudolną babą z ratusza,

  a co z procesem Kiszczaka - też zamknięto po kilku godzinach, bo forum wypowiedziało się nie po linii, tak na marginesie schorowany, praktycznie umierający Iwan Demianiuk miał 91 lat jak go zaciągnięto przed sąd i skazano, nie było orzeczeń psychiatrów innych lekarzy - choć Demianiuk ledwo kontaktował, czyżby krew ofiar Demianiuka była lepsza zasługująca na osądzenie sprawcy nić krew ofiar Kiszczaka

 • tutkarz

  Oceniono 154 razy 62

  Swoja droga Donaldowi juz sie tak grunt pod nogami pali, ze gada głupoty a to może tylko całkiem partie rozwalić, jeszcze przed wyborami i wtedy jego plany koalicji z SLD, czy jakiejkolwiek koalicji, zostaną w sferze marzeń.

 • swan_ganz

  Oceniono 194 razy 50

  dobra, dobra panowie... Wy już się tak zeszmaciliście w okolicach donalda przez te ostatnie 7 lat, ze nawet nie poczujecie jak miller w was wejdzie... Wy dla kasy własną matkę sprzedacie a nie tylko z komuchami pójdziecie do łóżka..

 • dryl1

  Oceniono 224 razy 36

  Przeraża mnie desperacja Tuska , żeby nie stracić władzy. Za chwilę będzie latał ze świńskim ryjem i penisem, żeby podlizać się Palikotowi. Nieudacznicy tak widać mają.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 119 razy 25

  Jak przy okrągłym stole nowa stara koalicja tajnych współpracowników i ich oficerów prowadzących czyli kapusiów z eSBekami

 • szczotkazmiotka

  Oceniono 94 razy 22

  No. To już wiemy co z SLD za opozycja... W Warszawie jako jedyni nie chcą odwołania HGW i tłumaczą to jakoś bzdurnie zupełnie. W Sejmie głównie zajmują się chodzeniem po korytarzach z nadzieją, że jakiś dziennikarz o cos zapyta. Niech ta partia już przepadnie, bo jedyne co ją trzyma przy korycie to ambicje Millera żeby skończyć jako wicepremier, dlatego sprzedał partię Tuskowi.
  Szkoda tylko ostatnich działaczy ideowców których gdzieś tam pewnie mają jeszcze na pokładzie. Oby znaleźli się szybko u Palikota, a SLD niech ginie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje