Kościół walczy o maturę. Obiecał ją jeszcze Giertych

06.06.2013 07:08
- Dziś w Ministerstwie Edukacji odbędzie się kolejna tura rozmów z przedstawicielami Episkopatu Polski w sprawie religii na maturze - informuje "Rzeczpospolita". Wprowadzenie religii na maturze obiecał w 2007 roku ówczesny szef MEN Roman Giertych
Dwa tygodnie temu szefowa MEN Krystyna Szumilas stwierdziła, że religii nie będzie na maturze, bo nie jest to przedmiot objęty podstawą programową kształcenia ogólnego. Konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego dr Ryszard Piotrowski wskazuje jednak, że MEN działa niekonsekwentnie.

- Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że można wliczać do średniej ocenę z religii. Zatem państwo już w dokumencie urzędowym, jakim jest świadectwo szkolne, potwierdza stan wiedzy ucznia z przedmiotu, którego treści nauczania jedynie przyjmuje do wiadomości. W przypadku wprowadzenia religii na maturę mielibyśmy do czynienia z analogiczną sytuacją - uważa dr Piotrowski.

Maturę z religii można zdawać w Austrii, Finlandii, Czechach i Irlandii.

Więcej na http://www.rp.pl.

Zobacz także
Komentarze (260)
Zaloguj się
 • abstrakcyjny2013

  Oceniono 505 razy 491

  skoro biznesmeni w koloratkach aż tak bardzo chcą wojny ze społeczeństwem
  to w końcu będą ją mieli.
  W pewnym momencie - po przegięciu pały społeczeństwo się połapie
  że to towarzystwo poprzebierane w damskie sukienki trzeba spakować do wagonów i przepędzić na pastwiska watykańskie .

 • bundy8

  Oceniono 293 razy 283

  czy jesli wszystko pojdzie po mysli kosciola bedzie mozna wypisac dziecko ze szkoly jako organizacji skrzywionej swiatopogladowo?

 • fjan

  Oceniono 224 razy 222

  Do ZNP, nie pozwólcie robić pośmiewiska z oświaty. Bo w ministerstwo od nieuctwa już nie wierzę. Przecież dla chcących zdawać maturę z religii niech powołają komisję na plebaniach. Abiturient tam zajdzie i może zdawać ich maturę. W czym problem ?

 • realistas

  Oceniono 151 razy 149

  Nie powinno być religii w szkole. Wiary nie można nauczyć. Lekcje religii odbywają się kosztem innych przedmiotów i nauki przydatnej w życiu. Nie powinno być mowy o maturze z religii, a o jej całkowitej likwidacji w szkole. Niech kler naucza u siebie w kościele.

 • maxxx1977

  Oceniono 122 razy 114

  Do WSZYSTKICH narzekających!
  Jesteście mocni tylko w gębie na forum. Wtedy księża są bezczelni i źli.
  Jeżeli Ci się to wszystko nie podoba to zacznij bunt od siebie samego.

  1. Kto z Was nie wziął ślubu kościelnego? (pewnie tylko ja :)
  2. Kto z Was nie posłał dziecka do chrztu, komunii i na religie do szkoły?

  Narzekacie ale jak przychodzi co do czego to kłaniacie się, klękacie i płacicie tej czarnej mafii za załatwienie papierów. Tylko nie mówcie mi, że się nie da bo rodzina itp. Jak się chce to się da.

 • apolis

  Oceniono 110 razy 108

  A może matura z WOS-u? Mam pierwsze pytanie: "Co to jest państwo wyznaniowe?"
  "Państwo wyznaniowe – państwo w którym zasady religii przekłada na struktury państwowe. Dochodzi wówczas do fuzji struktur państwa ze strukturami danego wyznania.
  Elementy państwa wyznaniowego:
  - uprzywilejowanie jednej instytucji wyznaniowej w porównaniu z innymi instytucjami działającymi w państwie (m.in. poprzez finansowanie z budżetu państwa)
  - dostosowanie praw stanowionych przez władze państwowe do interesów instytucji wyznaniowej (m.in. poprzez podejmowanie decyzji państwowych zgodnych z doktrynami religii państwowej)
  - materialne uprzywilejowanie hierarchów religijnych jednej, państwowej religii w porównaniu z innymi grupami społecznymi
  - represyjna polityka wobec religii innych niż religia państwowa i ich wyznawców" (za Wikipedią).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje