Turcja aresztuje internautów. Za umieszczanie "oszczerczych informacji"

05.06.2013 21:12
Protestujący przy spalonym autobusie

Protestujący przy spalonym autobusie (Fot. STOYAN NENOV REUTERS)

Ankara usiłuje uciszyć media społecznościowe, które stały się głównym forum kontaktowym uczestników protestów. Co najmniej 25 osób zostało zatrzymanych w Izmirze za umieszczanie na Twitterze "mylnych i oszczerczych informacji" - podała turecka agencja Anatolia.
W rozmowie z "Le Figaro" przedstawiciel lokalnej opozycji Ali Engin powiedział, że ludzie ci zostali zatrzymani "za nawoływanie do uczestnictwa w manifestacjach". Komitet Obrony Dziennikarzy, organizacja pozarządowa z siedzibą w Nowym Jorku, zareagował natychmiast, krytykując tureckie władze za próbę ograniczenia wolności korzystania z internetu. Tak jak w przypadku protestów związanych z arabską wiosną Twitter i Facebook odegrały najważniejszą rolę w pierwszych godzinach organizowania ruchu kontestacyjnego, który od piątku nabiera impetu i ogarnia liczne tureckie miasta.

Uczestnicy protestów zwołują się za pomocą mediów społecznościowych, zamieszczają na nich zdjęcia i filmy dokumentujące brutalność policji, która usiłuje rozproszyć tłumy. Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił w niedzielę Twitter i media społeczne jako szerzące kłamstwa "przekleństwo" społeczeństwa.

"Kraj ten nie ma już poważnej wolnej prasy"

"Washington Post" pisze w artykule redakcyjnym, że "wydarzenia ostatniego tygodnia unaoczniły fakt, że kraj ten nie ma już poważnej wolnej prasy". Telewizja unikała pokazywania protestów; gdy tłum zbierał się na placu Taksim, stacja CNN Turcja wyemitowała program kulinarny. Prasa również unikała krytycznych uwag. - Nie bez przyczyny według Komitetu Obrony Dziennikarzy w Turcji uwięziono co najmniej 49 dziennikarzy (...), więcej niż w jakimkolwiek innym kraju - przypomina "WP". Media społecznościowe są jedynym forum, na którym protestujący mogą swobodnie wymieniać poglądy i przekazywać sobie informacje, ponieważ jest to przestrzeń, która w odróżnieniu od dzienników, radia i telewizji nie jest jeszcze kontrolowana przez władze - pisze AFP.

W poniedziałek około 3 tys. osób przemaszerowało w Stambule przed siedzibą telewizji informacyjnej NTV, protestując przeciw jej uległości wobec władzy. Użytkownicy Twittera pocieszają się: "Rewolucja nie zostanie pokazana w telewizji, zostanie przetwittowana" - napisał jeden z kontestatorów.

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • derp972

  Oceniono 43 razy 21

  W Polsce za to mamy dziennikarstwo :D Kiedy napiszecie, o Rostowskim, ministrze finansów Polski, który wybiera się lub nawet już jest, na zjeździe grupy Bilderberg w Londynie? Spotkanie ministra finansów, z właścicielami mega banków, mega korporacji i wielu innych polityków z całego świata, to niegodny temat do poruszenia, dla "polskiego" dziennikarstwa? "Dziennikarze" ku... jego mać.

 • targsed

  Oceniono 47 razy 21

  Czy naprawdę jeszcze ktoś uważa, że Turcja powinna znaleźć się w Unii Europejskiej???

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 14 razy 14

  Jak to mówią, karma bites. Jeszcze tak niedawno wspierało się rebelię w Syrii, a teraz rebelia w domu.

 • mok999

  Oceniono 16 razy 14

  Wygląda na to, że społeczeństwo Tureckie obudziło się z ręką w nocniku.
  A dla nas nauczka, że nie warto wybierać tej samej władzy na III kadencję

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 16 razy 14

  Erdogan domaga się kulki w łeb.

 • belferbiolog

  Oceniono 13 razy 13

  Lubię ten kraj - tym bardziej jestem rozczarowany zachowaniem jego rządu... Kult proeuropejskiego Ataturka kontra współczesna polityka tak bardzo się kłócą...

 • vomitorium1

  Oceniono 20 razy 12

  " ...,Media społecznościowe są jedynym forum, na którym protestujący mogą swobodnie wymieniać poglądy i przekazywać sobie informacje, ... "
  to tak jak
  na tym forum
  (za wyjątkiem
  tematów drażliwych)

 • macw1975

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe, ze jak w Anglii aresztowano internautów nawołujących do walki z muzułmanami to było wszystko w porządku...

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 5

  Informacje na Twitterze nie musza byc ani prawdziwe ani dokladne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX