Turcja aresztuje internautów. Za umieszczanie "oszczerczych informacji"

05.06.2013 21:12
Protestujący przy spalonym autobusie

Protestujący przy spalonym autobusie (Fot. STOYAN NENOV REUTERS)

Ankara usiłuje uciszyć media społecznościowe, które stały się głównym forum kontaktowym uczestników protestów. Co najmniej 25 osób zostało zatrzymanych w Izmirze za umieszczanie na Twitterze "mylnych i oszczerczych informacji" - podała turecka agencja Anatolia.
W rozmowie z "Le Figaro" przedstawiciel lokalnej opozycji Ali Engin powiedział, że ludzie ci zostali zatrzymani "za nawoływanie do uczestnictwa w manifestacjach". Komitet Obrony Dziennikarzy, organizacja pozarządowa z siedzibą w Nowym Jorku, zareagował natychmiast, krytykując tureckie władze za próbę ograniczenia wolności korzystania z internetu. Tak jak w przypadku protestów związanych z arabską wiosną Twitter i Facebook odegrały najważniejszą rolę w pierwszych godzinach organizowania ruchu kontestacyjnego, który od piątku nabiera impetu i ogarnia liczne tureckie miasta.

Uczestnicy protestów zwołują się za pomocą mediów społecznościowych, zamieszczają na nich zdjęcia i filmy dokumentujące brutalność policji, która usiłuje rozproszyć tłumy. Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan określił w niedzielę Twitter i media społeczne jako szerzące kłamstwa "przekleństwo" społeczeństwa.

"Kraj ten nie ma już poważnej wolnej prasy"

"Washington Post" pisze w artykule redakcyjnym, że "wydarzenia ostatniego tygodnia unaoczniły fakt, że kraj ten nie ma już poważnej wolnej prasy". Telewizja unikała pokazywania protestów; gdy tłum zbierał się na placu Taksim, stacja CNN Turcja wyemitowała program kulinarny. Prasa również unikała krytycznych uwag. - Nie bez przyczyny według Komitetu Obrony Dziennikarzy w Turcji uwięziono co najmniej 49 dziennikarzy (...), więcej niż w jakimkolwiek innym kraju - przypomina "WP". Media społecznościowe są jedynym forum, na którym protestujący mogą swobodnie wymieniać poglądy i przekazywać sobie informacje, ponieważ jest to przestrzeń, która w odróżnieniu od dzienników, radia i telewizji nie jest jeszcze kontrolowana przez władze - pisze AFP.

W poniedziałek około 3 tys. osób przemaszerowało w Stambule przed siedzibą telewizji informacyjnej NTV, protestując przeciw jej uległości wobec władzy. Użytkownicy Twittera pocieszają się: "Rewolucja nie zostanie pokazana w telewizji, zostanie przetwittowana" - napisał jeden z kontestatorów.

Zobacz także
Komentarze (36)
Turcja aresztuje internautów. Za umieszczanie "oszczerczych informacji"
Zaloguj się
 • sensepense

  0

  Jakim SPALONYM autobusie?...

 • pismaki_klamia

  0

  @supertlumacz rząd Erdogana do bandyci i ludobójcy odpowiedzialni za masakry Syryjczyków przez ostatnie 2 lata. Są opłacani przez zwyrodniałą dyktaturę barbarzyńskiego Kataru. Są też w najlepszej komitywie ze zbrodniczym reżimem Szatanjahu. Wszystko przemawia za tym, że ci rzeźnicy Syryjczyków z partii Bractwa Muzułmańskiego AKP powinni ustąpić i jak najszybciej odpowiedzieć za swoje zbrodnie.

  A jednak jest coś na rzeczy, coś dziwnego w tym, że nawołują do tego również najgorsze neokonserwatywne ścierwa i sku...eni podżegacze wojenni mający na rękach krew Libijczyków jak ten pseudo-intelektualista i zakłamany propagandzista Bernard Henri-Levy, oraz gadzinówka NYT.
  BHL, Neo-Cons Hail 'Turkish Spring' « LewRockwell.com Blog

  Wygląda na to, że znowu uzasadnione protesty społeczne mogą zostać przejęte i wykorzystane przez zakulisowe siły by zakłócić proces pokojowy w Syrii i konferencję Genewa II. Obecny reżim turecki podporządkował się ustaleniom Rosji i Waszyngtonu, zgodził się nie robić kłopotów, popiera uczestnictwo Iranu w konferencji.

  Zatem czas nadszedł by zutylizować istniejące słuszne niezadowolenie społeczne i przewrócić ten "pionek".

  Be Careful with Evaluations of Turkish Uprising – Though Brutal, It May not Be as Legit as you Think

 • kermit.dolomit

  Oceniono 1 raz 1

  Za umieszczanie wpisów godzących w poprawność polityczną aresztują już w GB niedługo będą wsadzać w całej UE

 • malnab

  Oceniono 1 raz 1

  A JA MÓWIĘ I PISZĘ , ŻE TO JEST REWOLUCJA PRZECIWKO TYRANII , i to jest PRAWDA , czy to oznacza , że już nie mogę jechać do Turcji bo mnie zaaresztują .. JEŚLI TAK TO POJADĘ POD KONIEC ROKU KIEDY JUZ NIC NIE BĘDZIE MNIE GROZIŁO

 • swan_ganz

  Oceniono 3 razy 1

  "przed siedzibą telewizji informacyjnej NTV"

  nie żadna telewizja "NTV" tylko TVN... Poprawcie ten błąd...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  To taka swoista odmiana wolności słowa i myśli, która unaocznia dlaczego Turcji do Unii Europejskiej nie należy przyjmować.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  To taka swoista wolność słowa i myśli.

 • wyjepka

  Oceniono 4 razy 0

  A Washington usiłuje uciszyć media społecznościowe poświęcone procesowi Bradley Manning. Ha ha !!

 • mangusta3

  Oceniono 4 razy 2

  Reżim Erdogana i jego umiarkowanych islamistów z AKP szaleje...i pomyśleć, że ten sam rząd bredzi coś o demokracji i wolności w Syrii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje