Madrycki sąd kazał usunąć pomnik poświęcony Brygadom Międzynarodowym

05.06.2013 21:01
Pomnik w Madrycie poświęcony Brygadom Międzynarodowym

Pomnik w Madrycie poświęcony Brygadom Międzynarodowym (Fot. WikiCommons)

Mniej niż dwa lata po odsłonięciu monumentu upamiętniającego Brygady Międzynarodowe walczące w wojnie domowej w Hiszpanii madrycki sąd kazał go usunąć - pisze "Guardian". Według sądu pomnik został postawiony na terenie uniwersytetu Complutense w Madrycie bez pozwolenia budowlanego.
Pomnik upamiętnia 35 tys. ochotników, którzy walczyli z oddziałami generała Franco. Na wysokiej płycie umieszczona jest trójramienna czerwona gwiazda oraz cytat antyfaszystowskiej działaczki Dolores Ibárruri: "Jesteście historią; jesteście legendą; jesteście bohaterskim przykładem solidarności i demokracji". Niedawno jednak ktoś pozostawił na nim napis "mordercy".

Według Miguela Garcii, który wnosił o usunięcie pomnika, "nie ma tu czego celebrować, szczególnie w przestrzeni edukacyjnej". - Brygady Międzynarodowe były stworzone i kierowane przez Stalina, najbardziej krwawego dyktatora w historii - cytuje prawnika "Guardian".

Z jego zdaniem nie zgadza się Jim Jump z międzynarodowego związku zajmującego się pamięcią członków Brygad. - Chociaż sąd powołuje się na złamanie prawa budowlanego, to za wnioskiem stoi prawnik znany ze swych prawicowych poglądów - powiedział.

Brytyjska gazeta cytuje także uczestnika walk przeciw gen. Franco, który był na odsłonięciu pomnika przed dwoma laty. - Brygada Międzynarodowa walczyła z Franco, Mussolinim i Hitlerem. Nawet jeśli przegraliśmy tzw. wojnę domową, to pokazaliśmy demokratycznemu światu, że faszyzm musi być zatrzymany - powiedział David Lomon.

Zobacz także
Komentarze (146)
Zaloguj się
 • ciemny_lud

  Oceniono 181 razy 101

  Brygady pośrednio walczyły z Hitlerem. Nawiasem mówiąc, w obronie demokratycznie wybranego rządu.
  Stalin mogł sobie uchodzić za mocodawcę (fatalnie zresztą wspominany przez członków brygad), ale ochotnicy z całej Europy byli ochotnikami i nadstawiali własnych karków.

 • dzakarta

  Oceniono 92 razy 58

  Pewnie Hiszpanie postawią teraz pomnik "bohaterskiemu" niemieckiemu legionowi "Kondor", który walczył po stronie gem. Franco.

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 64 razy 42

  Warto pamiętać, że towarzysze naziści kredytowali pomoc wojskową dla Franco et consortes, natomiast towarzysze sowieci, wydoili rząd republikański z całego złota, a jak skarbczyk opustoszał, sowiecka intermaconalistyczna pomoc się skończyła i było po zawodach.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 83 razy 17

  Obserwujac poczynania "brygadzistow", mlody lewicowiec, Eric Blair, bardziej znany jako George Orwell, zrozumial czym jest komunizm...

 • epupecki

  Oceniono 33 razy 13

  Czas wreszcie i u nas w Polsce zmusić do rozebrania wszystkie samowole budowlane będące jakimiś pomnikami czemuś tam poświęconymi. Najłatwiej będzie rozpocząć od tych przydrożnych w miejscach wypadków.

 • siwywaldi

  Oceniono 40 razy 8

  A wy już się nakręcacie politycznie, zamiast przeczytać drugie od początku zdanie: "Według sądu pomnik został postawiony na terenie uniwersytetu Complutense w Madrycie BEZ POZWOLENIA budowlanego". Koniec, kropka, nikt tu nie gada czy Brygady były be, czy cacy.

  A jak jest u nas ? Identyczną, stojąca przez wiele lat i w dodatku NA CUDZYM gruncie SAMOWOLĄ BUDOWLANĄ był postawiony z inicjatywy Kuklińskiego tzw. Głaz Katyński w Warszawie przy ul. Podwale. Kiedy właściciel odzyskanego gruntu po latach walki wymusił wreszcie usunięcie go, kierowane przez H. Gronkiewicz-Waltz władze Warszawy w ub. roku przeniosły go na drugą stronę ulicy, zalegalizowały i ponownie z wielką pompą odsłoniły. DOKŁADAJĄC przy okazji ponad 300 tys. zł ! A "pomnik" na tle staromiejskich murów pasuje jak wół przy karecie !

 • paka48

  Oceniono 38 razy 6

  Jakbym czuł się w Polsce, gdzie postsolidarnościowy urzędnik wszystko może. Rzeczą godną uwagi jest, iż Król Hiszpanii przyznał wszystkim Hiszpanom uczestnikom lewicowych formacji biorących udział w wojnie z gen. Franco - renty w wysokości pensji oficerów wojsk Hiszpanii. Czyżby Król oszalał, czy zadość uczynił wyrządzone ludziom krzywdy? A u nas rebelianci z Solidarności czekają na ustawę, aby móc przeżyć od pierwszego do pierwszego!

 • leszekzgd

  Oceniono 11 razy 5

  Mój śp. ojciec miał przyjaciela który walczył w tej brygadzie. Po 1989 roku państwo polskie odebrało mu wszystkie odznaczenia i dodatki do emerytury które otrzymał od rządu polskiego za walkę z faszyzmem. Kilka lat później król hiszpański przyznał mu honorowe obywatelstwo i rentę w wysokości bieżącego uposażenia hiszpańskiego porucznika. I tu nasuwa się pytanie - czy Polska jest państwem prawa, czy prawo jest tylko dla wybranych lub swoich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje