Ponta: Polska stanowi wzór do naśladowania dla Rumunii

05.06.2013 18:11
Premier Rumunii Victor Ponta spotkał się z Donaldem Tuskiem

Premier Rumunii Victor Ponta spotkał się z Donaldem Tuskiem (Fot. victorponta.ro)

Polska stanowi wzór do naśladowania dla Rumunii - podkreślił rumuński premier Victor Ponta w Warszawie. - Ważne jest, by słyszeć mocny głos obu tych krajów we wszystkich kwestiach, które dotyczą wspólnych interesów - dodał.
- Wielokrotnie publicznie wyrażałem podziw dla Polski, odnosząc się do sposobu, w jaki Polska promowała model rozwoju gospodarczego i politycznego - mówił Ponta na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem środowej konferencji prasowej. Jak pokreślił, Tusk "udowodnił, że nowe kraje członkowskie UE, byłe kraje komunistyczne, mogą mieć swój ważny wkład w projekt europejski i mocnych, wiarygodnych liderów, którzy są szanowani w Europie".

- Rumunia uznaje Polskę za priorytetowego partnera, który odgrywa ważną rolę w regionie i w UE - zapewnił Ponta. Jak dodał, ważne jest, by słyszeć "mocny głos Polski i Rumunii we wszystkich kwestiach, które dotyczą wspólnych interesów".

"Mamy wiele tematów"

W ocenie szefa rumuńskiego rządu Polska "stanowi wzór do naśladowania". - Mamy wiele tematów, które nas jednoczą i w żadnej z dziedzin nasze interesy nie są sprzeczne - przekonywał. W tym kontekście wymienił m.in. kwestie wojskowe czy politykę energetyczną.

Na szczeblu premierów i ministrów omówione były także - podał Ponta - "kwestie, w których Rumunia ma wiele do nauczenia się od Polski", m.in. absorpcja funduszy unijnych. - Pozytywne doświadczenia Polski są wzorem do naśladowania dla Rumunii - dodał rumuński premier.

Dziękował też Tuskowi za współpracę podczas negocjacji budżetu UE na lata 2014-2020. - Ta wizyta była też okazją, by omówić wspólną agendę europejską - dodał Ponta. Rozmowa dotyczyła także sąsiadów obu krajów, w tym Mołdawii i Ukrainy, oraz wsparcia, jakiego Polska i Rumunia udzielą obu sąsiadom na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Zobacz także
Komentarze (88)
Ponta: Polska stanowi wzór do naśladowania dla Rumunii
Zaloguj się
 • sharn1

  Oceniono 3 razy -1

  Biedny Rumun nawet nie wie, że w polityce mamy rumuńskie standardy.

 • krajidiotow

  Oceniono 1 raz -1

  @fragles102

  Katolicyzm dal nam Kaczą dup.e i kurzy umysl i pajacow typu fragles102, oprocz tego "tysiace ludzi tam zamrozonych w azocie", i pare innych zjawisk , o ktorych szkoda pisac.

 • fragles102

  Oceniono 3 razy -1

  no nie POnta coś i sie POpie...ło
  fuska i POpaprańców nasladować//?
  widocznie sam nie jest lepszym skur synem

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy 3

  "Na szczeblu premierów i ministrów omówione były także - podał Ponta - "kwestie, w których Rumunia ma wiele do nauczenia się od Polski", m.in. absorpcja funduszy unijnych. - Pozytywne doświadczenia Polski są wzorem do naśladowania dla Rumunii - dodał rumuński premier."

  Znaczy;
  Polska jest dla nas z zazdrością podziwianym mistrzem w dojeniu uejskiej krowy!

 • w.kropa

  Oceniono 1 raz 1

  On jeszcze nie wytrzezwial .

 • jasiek054

  Oceniono 6 razy 6

  Odczepcie się od Rumuni, bo to chyba oprócz Węgier jedyny kraj na świecie, gdzie Polskę darzy się sympatią i który to kraj w trudnych chwilach zawsze starał się nam pomóc na miarę swoich skromnych możliwości

 • szmul.bender

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Ponta - pan mnie to mówisz ?
  Powiedz pan to PISuarom i moherom.

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 6 razy 0

  "Premier Rumunii: "Polska to dla nas wzór do naśladowania"

  Nosz płemier zapomnioł mu powiedzieć, że dla niego wzorem do naśladowania w drodze do "Zielonej Wyspy" jest Madagaskar, Togo, Sierra Leone i inne oraz doświadczenia jego dziadka z Wermahtu !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje