Ponta: Polska stanowi wzór do naśladowania dla Rumunii

05.06.2013 18:11
Premier Rumunii Victor Ponta spotkał się z Donaldem Tuskiem

Premier Rumunii Victor Ponta spotkał się z Donaldem Tuskiem (Fot. victorponta.ro)

Polska stanowi wzór do naśladowania dla Rumunii - podkreślił rumuński premier Victor Ponta w Warszawie. - Ważne jest, by słyszeć mocny głos obu tych krajów we wszystkich kwestiach, które dotyczą wspólnych interesów - dodał.
- Wielokrotnie publicznie wyrażałem podziw dla Polski, odnosząc się do sposobu, w jaki Polska promowała model rozwoju gospodarczego i politycznego - mówił Ponta na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem środowej konferencji prasowej. Jak pokreślił, Tusk "udowodnił, że nowe kraje członkowskie UE, byłe kraje komunistyczne, mogą mieć swój ważny wkład w projekt europejski i mocnych, wiarygodnych liderów, którzy są szanowani w Europie".

- Rumunia uznaje Polskę za priorytetowego partnera, który odgrywa ważną rolę w regionie i w UE - zapewnił Ponta. Jak dodał, ważne jest, by słyszeć "mocny głos Polski i Rumunii we wszystkich kwestiach, które dotyczą wspólnych interesów".

"Mamy wiele tematów"

W ocenie szefa rumuńskiego rządu Polska "stanowi wzór do naśladowania". - Mamy wiele tematów, które nas jednoczą i w żadnej z dziedzin nasze interesy nie są sprzeczne - przekonywał. W tym kontekście wymienił m.in. kwestie wojskowe czy politykę energetyczną.

Na szczeblu premierów i ministrów omówione były także - podał Ponta - "kwestie, w których Rumunia ma wiele do nauczenia się od Polski", m.in. absorpcja funduszy unijnych. - Pozytywne doświadczenia Polski są wzorem do naśladowania dla Rumunii - dodał rumuński premier.

Dziękował też Tuskowi za współpracę podczas negocjacji budżetu UE na lata 2014-2020. - Ta wizyta była też okazją, by omówić wspólną agendę europejską - dodał Ponta. Rozmowa dotyczyła także sąsiadów obu krajów, w tym Mołdawii i Ukrainy, oraz wsparcia, jakiego Polska i Rumunia udzielą obu sąsiadom na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • bp_2

  Oceniono 187 razy 105

  Przy tym rumuńskim premierze Jarosław Kaczyński znacznie lepiej by się prezentował.
  Prawie byłby na wysokości rozporka, zacnego gościa.

 • tomus_wspanialy

  Oceniono 88 razy 80

  Był ktoś w Rumunii ostatnio? Piękny kraj, bardzo dobrze skorzystali z funduszy unijnych. Przeliczenie walut w stosunku 1:1, a piwo na rynku po 3 zł wychodzi ;)

 • yani-51

  Oceniono 89 razy 43

  Zaraz PiS "spece".... sprawdza tego Rumuna do jego 3 generacji

 • milton75

  Oceniono 96 razy 26

  "Polska stanowi wzór do naśladowania dla Rumunii " - z jednej strony to radosne, że ktoś stawia nasz kraj jako wzór do naśladowania. Z drugiej - nie myślałem, że w Rumunii jest aż tak źle!
  ---<>---<>---<>---<>---<>---<>---<>---<>---<>
  angielski-przed-telewizorem.blogspot.com/

 • 2pyralginy

  Oceniono 83 razy 23

  Bracia Rumuni, nie idźcie tą drogą.

 • yaman49

  Oceniono 66 razy 14

  Miałbym, w związku z tymi zachwytami, propozycję. Wynajmiemy Rumunom nasz parlament wraz z rządem na parę lat (chętnie na zawsze), i później porozmawiamy ponownie.

 • kapidutu

  Oceniono 12 razy 10

  matko jedyna, jak mógł przeoczyć sąsiadujące Węgry?

 • andaraos

  Oceniono 32 razy 10

  "Wolność bez mądrości i cnoty? To jest zło największe z możliwych" - Edmund Burke

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje