Tysiące Irańczyków protestuje przeciwko rządowi. Pierwszy raz od lat

05.06.2013 17:43
Dziesiątki tysięcy Irańczyków wzięło udział w pogrzebie duchownego dysydenta, które przerodziły się w największe od lat antyrządowe protesty - pisze BBC. Protestujący skandowali okrzyki przeciwko rządowi i najwyższemu duchowemu przywódcy Iranu, ajatollahowi Ali Chameneiemu.
"Śmierć dyktatorowi", "więźniowie polityczni muszą zostać uwolnieni" - krzyczeli przeciwnicy władzy w Iranie. Demonstracje odbyły się po pogrzebie ajatollaha Jalaluddina Taheriego, który zmarł w wieku 87 lat. Był głównym przeciwnikiem twardej polityki rządu i zrezygnował w geście protestu.Za 10 dni w Iranie odbędą się wybory prezydenckie. Chamenei wezwał wszystkich kandydatów, którzy ubiegają się o urząd prezydenta kraju w wyznaczonych na 14 czerwca wyborach, by nie szli na żadne ustępstwa wobec Zachodu.

- Niektórzy, kierując się tą niewłaściwą oceną, że powinniśmy iść na ustępstwa wobec wrogów, by zmniejszyć ich gniew, postawili własne interesy ponad interesami narodu irańskiego. To źle - powiedział Chamenei w telewizyjnym przemówieniu z okazji 25. rocznicy śmierci lidera irańskiej rewolucji islamskiej, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego.

"Iran potrzebuje pojednania ze światem"

Startujący w wyborach doradca Chameneiego do spraw zagranicznych Ali Akbar Welajati powiedział z kolei, że Iran potrzebuje "pojednania ze światem", by uporać się ze swymi problemami, w tym wysokim bezrobociem i inflacją.

Inny kandydat, uważany za centrystę Hasan Rowhani, zasygnalizował, że zmniejszy napięcie, które powstało między Iranem a Zachodem w związku z irańskim programem atomowym. Wspólnota międzynarodowa podejrzewa, że celem tego programu jest uzyskanie broni jądrowej, czemu Teheran zaprzecza.

Chamenei powiedział, że powodem "gniewu wrogów" jest samo istnienie republiki islamskiej. Według niego gospodarka stanowi główny problem Iranu, ale "jeśli nasz naród będzie mógł być silny i zmniejszyć konsumpcję, jeśli następny prezydent będzie mógł pokierować gospodarką, wróg będzie bezbronny w konfrontacji z narodem irańskim". Wskaźnik inflacji wynosi obecnie w Iranie ponad 30 proc., a stopa bezrobocia 14 proc.

Zamieszki w trakcie wyborów?

Chamenei ostrzegł, że "wrogowie Iranu" zamierzają wywołać zamieszki w trakcie wyborów. Poprzednie wybory prezydenckie w Iranie w 2009 roku, uznane powszechnie za zmanipulowane, wywołały długotrwałe protesty społeczne, które pociągnęły za sobą śmierć kilkudziesięciu osób.

Chamenei ponownie zadeklarował, że nie faworyzuje żadnego z ośmiu kandydatów na prezydenta. - Zagraniczne media zaczną wkrótce mówić, że Chamenei opowiada się za jednym z kandydatów. To nieprawda, nie mam wśród nich żadnego faworyta - zaznaczył.

Wszyscy kandydaci zostali wcześniej zatwierdzeni przez islamską Radę Strażników, która nie zezwoliła na start w wyborach bardziej wyrazistym kontestatorom obecnego irańskiego systemu państwowego. Jednym ze zdyskwalifikowanych przez nią kandydatów jest były prezydent Ali Akbar Haszemi Rafsandżani.

Zobacz także
Komentarze (28)
Tysiące Irańczyków protestuje przeciwko rządowi. Pierwszy raz od lat
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  "zrezygnował w geście protestu." - z życia?

  Chyba przez nieuwagę (bo przecież nie z perfidnego wyrachowania, prawda?) zapomnieliście wspomnieć, że:
  Iran busts Mossad terror cell: "RAN has dismantled a “terror network” backed by Israel’s Mossad intelligence services which planned to disrupt the upcoming presidential election in the Islamic republic, the state broadcaster says. “The intelligence ministry has identified and arrested the members of this terror network, and confiscated their weapons,” IRIB said on its website on Sunday, quoting a statement by the ministry. It said the arrested group was made up of 12 members, but did not say when it had been busted. The ministry neither identified any of those arrested nor mentioned their nationality, but said the cell leader originated from an unnamed “regional Arab” country."
  Iran Summons Qatari Envoy Over 'Terror' Allegation
  Israel Lobby Calls for an ‘Iranian Pearl Harbor’ by Muhammad Sahimi
  'Foreign Policy': Israeli intelligence posed as CIA to recruit terror group for covert war on Iran
  "Kolorowa Rewolucja" zawodzi w Iranie: "Główny mechanizm "kolorowych rewolucji" polega na skoncentrowaniu powszechnego gniewu przeciwko wybranemu celowi. Ten aspekt psychologii tłumu niszczy wszystko na swojej drodze, nie reaguje na żadne racjonalne argumenty. Kozioł ofiarny jest oskarżony o wszelkie zło obecne w danym kraju przez ostatnie pokolenie. Czym bardziej cel się broni, tym większy gniew tłumu. " "Dział PR Departamentu Stanu USA utrzymuje, że "kolorowe rewolucje" odbywają się bez przemocy, ale w każdej z nich był taki element. " "W przypadku gdy napięcie się tylko utrzymuje i gdy organizowane są kontrdemonstracje, jedynym wyjściem z sytuacji dla Waszyngtonu jest wywołanie chaosu. Agenci-podżegacze są umieszczani po obu stronach barykady i strzelają do tłumów. Każda ze stron widzi, że ci drudzy strzelają, podczas gdy oni pokojowo demonstrują. Dochodzi do konfrontacji na dużą skalę."

 • odowk

  Oceniono 21 razy 7

  życzę powodzenia w walce z islamistycznym reżymem

 • kocur75

  Oceniono 13 razy 5

  Pierwszy raz od lat.....brzmi jakby to mialo byc z 10 do 20 lat, a powazne protesty byly w 2009......a Polacy, ktorzy pisza o wybijajacych muzulmanach maja krotka pamiec. Kto przyjal Polakow od wujka stalina? jak wielka byla sympatia ze strony Persow? Iranczycy to w wiekszosci Persowie nie Arabowie to dla niedoukow

 • winku

  Oceniono 28 razy 18

  Nie wrzucajmy Arabow i Iranu do jednego worka. Iranczycy chca przede wszystkim być wolni we własnym kraju. Nie chcą walczyć czy narzucac wlasnej religii. Chca byc po prostu wolni!
  takze od wplywu duchownych.
  a tu relacja z pobytu w Iranie, sprzed kilku dni, ktora sledze w Internecie.

  www.osmol.pl/iran/

 • kibic_rudego

  Oceniono 21 razy 1

  @ zigzaur
  "Irańczycy, posprzątajcie u siebie. Nie czekajcie na interwencję. Powróćcie do dobrych czasów Rezy Pahlaviego. |

  a co Irańczycy złego Tobie zrobili,
  ze życzysz im powrotu do władzy Anglików i
  kapturowych mordów policji politycznej,
  rozpieprzenia świetnie rozwijającej się gospodarki ?

  Nie wystarczy Ci zadowolenie jak załatwiono Libijczyków ?

 • saves

  Oceniono 31 razy 7

  Niech protestują. Może wywołają ciąg dalszy "wiosny ludów"? Jak ktoś już powiedział o walczących ze sobą muzułmanach: "W ich szaleństwie jest metoda. Nie wiem jaka, ale ważne, że jest ich coraz mniej".

 • stefanpajonk

  Oceniono 45 razy 27

  Czyli co, w świecie islamu w końcu zrozumieli że nie meczety lecz fabryki dają chleb ?
  Bliski Wschód robi porządek u siebie, a multi-kulti kwitnie w Europie,

  Przy takim stanie rzeczy za 20 lat Europa zamieni się miejscami z Bliskim Wschodem tylko trzeba będzie jeszcze piasek importować.

 • zigzaur

  Oceniono 51 razy 3

  Irańczycy, posprzątajcie u siebie. Nie czekajcie na interwencję. Powróćcie do dobrych czasów Rezy Pahlaviego.

 • kazmierz111

  Oceniono 21 razy 15

  ciemnogród na długo nie daje rady dziś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje