Vatican Insider: Doniesienia do Watykanu o pedofilii płyną też z Polski

05.06.2013 17:01
Watykan

Watykan (Fot. Pier Paolo Cito AP)

Watykan dostaje sygnały o przypadkach pedofilii m.in. w polskim Kościele. Dane na ten temat przedstawił ksiądz profesor Davide Cito z Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jak podkreślił, biskupi w poszczególnych krajach nie chcą brać na siebie pełni odpowiedzialności w rozpatrywaniu takich przypadków i wolą, by zajmował się tym Watykan.
Dane przytoczył serwis Vatican Insider należący do dziennika "La Stampa". Ze statystyki wynika, że rocznie Watykan otrzymuje około 400 doniesień na temat seksualnego wykorzystywania nieletnich przez przedstawicieli duchowieństwa.

Kiedyś sygnały płynęły tylko z Ameryki Płd.

Według relacji księdza Davide Cito, który jest profesorem prawa kanonicznego, wcześniej doniesienia o czynach pedofilii w Kościele napływały do Watykanu niemal wyłącznie z Ameryki Północnej. Obecnie przekazywane są z Ameryki Południowej, między innymi z Meksyku, a także z trzech krajów Europy - Włoch, Hiszpanii i Polski. Ta zmiana geograficzna dowodzi, że kraje, które wydawały się "odporne" na to zjawisko, nie były takie - ocenił konsultant kongregacji.

Ksiądz Cito przypomniał, że ofiary wykorzystywania są zachęcane do tego, by składać doniesienia w cywilnym wymiarze sprawiedliwości. Ale, jak dodał, "bardzo często osoby te nie chcą tego robić". W niektórych krajach, jak zauważył, nawiązana została ostatnio ścisła współpraca między władzami cywilnymi a kościelnymi, która już przyniosła rezultaty.

Dane, które "bolą"

400 przypadków rocznie to dane, które "bolą" - zaznaczył przedstawiciel watykańskiej kongregacji, dodając: "Nie trzeba pocieszać się tym, że w społeczeństwie cywilnym jest ich więcej".

Mówiąc o typologii ofiar włoski ksiądz zwrócił uwagę na to, że podczas, gdy w społeczeństwie cywilnym większość ofiar pedofilii ma mniej niż 10 lat, to w przypadku takich czynów ze strony ludzi Kościoła wiek ten jest wyższy: od 15 do 17 lat. To zaś oznacza, że w sensie prawnym przypadki te kwalifikują się nie jako czyny pedofilii, lecz seksualne wykorzystywanie nieletnich - oświadczył ks. Cito. Ponadto, w 90 proc. przypadków osoba dopuszczająca się takich czynów jest tej samej płci, co ofiara.

Ksiądz Cito pytany w związku z tym, jaki wpływ mają na to homoseksualne skłonności sprawców, odparł: "Homoseksualizm istnieje w Kościele. Ale trzeba być ostrożnym w mówieniu, że homoseksualizm jest przyczyną tego wszystkiego".

- Niewątpliwie w Kościele panuje środowisko, które może temu sprzyjać. Ale trzeba unikać stwierdzeń o przyczynach i rezultatach, bo to jest niemal obwinianie homoseksualizmu jako przyczyny tego problemu - oświadczył ksiądz Cito w relacji przedstawionej podczas sympozjum na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie i przytoczonej przez portal dziennika "La Stampa".

Biskupi nie chcą brać na siebie odpowiedzialności

Położył też nacisk na realizowane z trudem zmiany w podejściu do problemu seksualnych nadużyć. Jak stwierdził, biskupi w poszczególnych krajach nie chcą brać na siebie pełni odpowiedzialności w rozpatrywaniu takich przypadków i wolą, by zajmował się tym Watykan. Jednak Stolica Apostolska chce, by zajmowały się tym poszczególne diecezje, poinformował.

Zobacz także
Komentarze (53)
Zaloguj się
 • andaraos

  Oceniono 105 razy 95

  Jasiowi P.II też donosili. I co z tego?

  "Gdzie zaczyna się tajemnica, kończy się sprawiedliwość" - Edmund Burke

 • villiers

  Oceniono 93 razy 75

  Mało tego , że zżerają swego boga , to jeszcze gwałcą dzieci.

 • al-bundy

  Oceniono 79 razy 65

  Kościół Katolicki w Polsce jest największym zagrożeniem dla funkcjonowania państwa i pomyślności jego obywateli.
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 58 razy 56

  Jak w końcu zahukani i zastraszeni przez kler i sklerykalizowaną opinię publiczną ludkowie z małych polskich miasteczek i wsi przestaną się wreszcie bać - to doniesienia o pedofilskich przestępstwach "sług bożych" zaczną napływać do Watykanu PRZEDE WSZYSTKIM z Polski.

  Niczego to oczywiście nie zmieni, bo najpierw musiałby się zmienić sam Watykan...

 • karnisz1

  Oceniono 60 razy 54

  Prawdziwy ksiądz powinien zostać wykastrowany przy święceniach. I tak nie potrzebują jaj więc profilaktycznie żeby nie swędziało - ciachu - ciachu. A na otarcie łez pianka "do golenia" z kolan nadbiskupa

 • adambiernacki69

  Oceniono 36 razy 32

  Był bym najzagorzalszym zwolennikiem kościoła gdyby jego kapłani mogli się żenić i gdyby nie zarabiał na śmierci czyli gdyby grzebał za darmo:-) Kościół jednak na kościach stoi:-)

 • vomitorium1

  Oceniono 25 razy 23

  " ... Watykan otrzymuje około 400 doniesień na temat seksualnego wykorzystywania nieletnich ... "
  jaki ten świat mały

 • wmc-33

  Oceniono 8 razy 8

  Polski Kościół za swoje grzechy prędzej czy później zapłaci. Do rachunku dopisze się odsetki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje