Serafin wyrzucony z PSL. Za "taśmy" i jazdę bez dokumentów. "Szkodził wizerunkowi partii"

05.06.2013 15:49
Władysław Serafin

Władysław Serafin (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Szef kółek rolniczych Władysław Serafin został wyrzucony z PSL - mówi szef sądu koleżeńskiego PSL Józef Mioduszewski. Decyzję podjął dziś główny sąd koleżeński Stronnictwa. Serafin stał się w ciągu ostatnich miesięcy bohaterem kilku głośnych i kontrowersyjnych spraw, szkodząc - zdaniem ludowców - wizerunkowi Stronnictwa.
Mioduszewski powiedział dziś, że główny sąd koleżeński podzielił argumentację rzecznika dyscyplinarnego PSL Franciszka Stefaniuka, którego zdaniem Serafin swoim zachowaniem "godził w dobre imię i wizerunek PSL." "Stanowisko jest ostateczne i prawomocne" - dodał. Jak zaznaczył szef sądu koleżeńskiego, w uzasadnieniu nie wskazano, czym Serafin naruszył dobre imię PSL, bo trudno wyważyć, "którą wypowiedzią i którym zachowaniem" bardziej się do tego przyczynił.

Wcześniej sąd koleżeński zdecydował inaczej

Na początku kwietnia sprawę rozpatrywał śląski wojewódzki sąd partyjny, który zdecydował, że Serafin nie zostanie usunięty z partii. Według regionalnych działaczy sąd uznał, że skoro Serafin został już wcześniej upomniany przez macierzyste koło partyjne w Kłobucku, nie można go dwa razy karać za to samo przewinienie. Według Mioduszewskiego główny sąd koleżeński uchylił decyzję koła w Kłobucku.

Rzecznik dyscyplinarny PSL Franciszek Stefaniuk mówił w zeszłym tygodniu, że wnioskował o wyrzucenie Serafina z partii w związku ze sprawą przekroczenia prędkości, jazdy bez dokumentów i powoływania się na stanowisko, którego nie piastował. Jak mówił wówczas - krajowy sąd koleżeński, rozpatrując przypadek Serafina, będzie jednak miał świadomość także innych spraw dotyczących tego polityka.

"Taśmy Serafina"

W ubiegłym roku "Puls Biznesu" ujawnił rozmowy Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem o możliwych nieprawidłowościach, nepotyzmie i niegospodarności w spółkach związanych z resortem rolnictwa kierowanym przez PSL.

W tym roku Serafin został skazany na karę grzywny m.in. za przekroczenia prędkości i jazdę bez dokumentów; według policji zatrzymany za przekroczenie prędkości miał też zasłaniać się legitymacją z unijnymi pieczęciami i immunitetem europosła.

3 miliony dotacji na konto działacza

W maju "Rzeczpospolita" napisała, że członkowie zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych podejrzewają, że 3 mln zł dotacji dla tej organizacji szły przez konto Serafina. Według "Rz" kontrola resortu rolnictwa potwierdziła nieprawidłowości w wykorzystaniu ubiegłorocznej dotacji przez Związek Kółek Rolniczych. Zakwestionowano 25 przelewów z konta dotacyjnego na cele niezwiązane z dotacją. Ponadto za niezgodny z umową dotacyjną uznano wydatek ponad 607 tys. zł - podała gazeta.

Sprawa wyrzucenia Serafina wywoływała emocje w Stronnictwie. Już w zeszłym tygodniu część polityków PSL chciała skłonić władze partii do wyrzucenia Serafina. Twierdzili, że z jego sprawą nie radzi sobie szef partii Janusz Piechociński.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski w liście do prezesa PSL zaproponował, by Serafina z PSL usunął Naczelny Komitet Wykonawczy partii. Piechociński powiedział wtedy, że na planowanym na jesień kongresie partii zaproponuje "szybką zmianę" w wewnętrznych przepisach, aby w takich przypadkach jak Serafina była możliwość podejmowania decyzji przez NKW. - Ale skoro przyjęliśmy bardzo demokratyczny, sądowy tryb postępowania, to nawet przy takiej postaci i takim zachowaniu trzeba się trzymać statutu - podkreślił lider PSL.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 73 razy 71

  I tak dostanie robote od kolegów w jakiejś małej spółce, albo innym elewtorze.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 60 razy 60

  Gumofilców PR-owskie zagranie. Dosyć państwa udoju, wracać do gnoju!

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 41

  Doszli do wniosku że nic na nich nie ma to i wywalili matoła

 • jamj

  Oceniono 40 razy 40

  Wyrzucenie wyrzuceniem, ale ten super krętacz powinien odpowiedzieć karnie za swoje szwindle. Szlak człowiek trafia patrząc na te machloje chłopków - roztropków.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 32 razy 26

  Pewnie wszyscy znajomi i rodzina Serafina mają teraz mokro bo z państwowych posad wylecą.

 • walburga

  Oceniono 27 razy 21

  toż to szok -aż tak ukarać człowieka za tak małe przewinienia - ja siedziałbym - ale to ja - wyborca - a nie wybraniec

 • srool

  Oceniono 9 razy 9

  ....a kto z PSL nie szkodzi swojej partii ? ...powinniście się wszyscy się z niej wyrzucić ....wstydu nie macie ! krętasy pospolite , jak chwasty z wami trza postępować ! ...kabotyństwo buraczane ,,,,,,

 • kalebas

  Oceniono 8 razy 8

  He, he, teraz pora wyrzucić pozostałych, bo też szkodzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje