Serafin wyrzucony z PSL. Za "taśmy" i jazdę bez dokumentów. "Szkodził wizerunkowi partii"

05.06.2013 15:49
Władysław Serafin

Władysław Serafin (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Szef kółek rolniczych Władysław Serafin został wyrzucony z PSL - mówi szef sądu koleżeńskiego PSL Józef Mioduszewski. Decyzję podjął dziś główny sąd koleżeński Stronnictwa. Serafin stał się w ciągu ostatnich miesięcy bohaterem kilku głośnych i kontrowersyjnych spraw, szkodząc - zdaniem ludowców - wizerunkowi Stronnictwa.
Mioduszewski powiedział dziś, że główny sąd koleżeński podzielił argumentację rzecznika dyscyplinarnego PSL Franciszka Stefaniuka, którego zdaniem Serafin swoim zachowaniem "godził w dobre imię i wizerunek PSL." "Stanowisko jest ostateczne i prawomocne" - dodał. Jak zaznaczył szef sądu koleżeńskiego, w uzasadnieniu nie wskazano, czym Serafin naruszył dobre imię PSL, bo trudno wyważyć, "którą wypowiedzią i którym zachowaniem" bardziej się do tego przyczynił.

Wcześniej sąd koleżeński zdecydował inaczej

Na początku kwietnia sprawę rozpatrywał śląski wojewódzki sąd partyjny, który zdecydował, że Serafin nie zostanie usunięty z partii. Według regionalnych działaczy sąd uznał, że skoro Serafin został już wcześniej upomniany przez macierzyste koło partyjne w Kłobucku, nie można go dwa razy karać za to samo przewinienie. Według Mioduszewskiego główny sąd koleżeński uchylił decyzję koła w Kłobucku.

Rzecznik dyscyplinarny PSL Franciszek Stefaniuk mówił w zeszłym tygodniu, że wnioskował o wyrzucenie Serafina z partii w związku ze sprawą przekroczenia prędkości, jazdy bez dokumentów i powoływania się na stanowisko, którego nie piastował. Jak mówił wówczas - krajowy sąd koleżeński, rozpatrując przypadek Serafina, będzie jednak miał świadomość także innych spraw dotyczących tego polityka.

"Taśmy Serafina"

W ubiegłym roku "Puls Biznesu" ujawnił rozmowy Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem o możliwych nieprawidłowościach, nepotyzmie i niegospodarności w spółkach związanych z resortem rolnictwa kierowanym przez PSL.

W tym roku Serafin został skazany na karę grzywny m.in. za przekroczenia prędkości i jazdę bez dokumentów; według policji zatrzymany za przekroczenie prędkości miał też zasłaniać się legitymacją z unijnymi pieczęciami i immunitetem europosła.

3 miliony dotacji na konto działacza

W maju "Rzeczpospolita" napisała, że członkowie zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych podejrzewają, że 3 mln zł dotacji dla tej organizacji szły przez konto Serafina. Według "Rz" kontrola resortu rolnictwa potwierdziła nieprawidłowości w wykorzystaniu ubiegłorocznej dotacji przez Związek Kółek Rolniczych. Zakwestionowano 25 przelewów z konta dotacyjnego na cele niezwiązane z dotacją. Ponadto za niezgodny z umową dotacyjną uznano wydatek ponad 607 tys. zł - podała gazeta.

Sprawa wyrzucenia Serafina wywoływała emocje w Stronnictwie. Już w zeszłym tygodniu część polityków PSL chciała skłonić władze partii do wyrzucenia Serafina. Twierdzili, że z jego sprawą nie radzi sobie szef partii Janusz Piechociński.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski w liście do prezesa PSL zaproponował, by Serafina z PSL usunął Naczelny Komitet Wykonawczy partii. Piechociński powiedział wtedy, że na planowanym na jesień kongresie partii zaproponuje "szybką zmianę" w wewnętrznych przepisach, aby w takich przypadkach jak Serafina była możliwość podejmowania decyzji przez NKW. - Ale skoro przyjęliśmy bardzo demokratyczny, sądowy tryb postępowania, to nawet przy takiej postaci i takim zachowaniu trzeba się trzymać statutu - podkreślił lider PSL.

Zobacz także
Komentarze (37)
Serafin wyrzucony z PSL. Za "taśmy" i jazdę bez dokumentów. "Szkodził wizerunkowi partii"
Zaloguj się
 • wuem43

  0

  Nareszcie,ale pilnujcie żeby takie szuje nie zadekowały się w "bezpiecznych" spółkach i nie darły kasy z naszych podatków.

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  Kochani, nic osobistego, ale większośc Polaków a (szczegolnie polskich polityków) ma "cóś" co widoczne jest na twarzy Serafina, Dupienieckiego, Struzika, Głódzia czy Sikorskiego. To "cóś" powoduje, ze Polaka wyróżnia w tłumie i nie ma znaczenia, czy to metro w Londynie, ulica w NY, czy przyjęcie dyplomatyczne w sali bankietowej hotelu King George V.

 • jedyny_leon

  0

  Na tych gumofilców z PLS-u jest jeden niezawodny sposób...ROUNDUP żaden chwast nie przetrwa :):):)

 • totapis500

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy Polacy wyrzucą tą partyjkę złodziei,oszustów i seksualnych zboczeńców do kosza historii.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy 3

  PSL to Samoobrona tylko z trochę dłuższą historią

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 2

  Te 3 mln. były przelane a nie ukradzione i Prokurator niema nic do tego.
  300zł jak wezmie sprzątaczka w Krajowym Związku Kółek Rolniczych to
  jest afera Wtedy cała Policja postawiona w stan gotowości.

 • 54bodek

  Oceniono 3 razy 3

  Cosik mi się widzi że te taśmy to była tylko część haków, a zdolny animator wyląduje w jakięjś mało eksponowanej spółce, i spokojnie doczeka emerytury, jako prezes albo członek rady nadzorczej, lub coś w tym rodzaju. Trudno uwierzyć że pozostał bez oręża...
  -----------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/06/oni-kto-to.html

 • maradona1986

  Oceniono 2 razy 2

  Na Syberie bydlaka zlodzieja.

 • waw-el

  Oceniono 3 razy 3

  odpowiedzialnosc polityczna,.... to i kara polityczna.........folwark polityczny.............pies to j**al taki kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje