Burze i długotrwałe opady deszczu. Prognozy nie są optymistyczne [POGODA]

05.06.2013 13:43

Fot. Tomasz StaA'czak / Agencja Gazeta

Burze i intensywne opady deszczu, a nawet grad zapowiadają jeszcze na dzisiaj meteorolodzy. Mogą wystąpić kolejne podtopienia - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Obecnie trwa usuwanie strat.
- Ponad 1,6 tys. razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków burz, nawałnic i silnego wiatru - poinformował rzecznik komendanta głównego straży Paweł Frątczak.

W województwach: łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim, gdzie doszło do podtopień, pracują ratownicy, trwa także liczenie strat. W pierwszej kolejności usuwane są konary i powalone drzewa z dróg. Strażacy pomagają też wypompowywać wodę z zalanych piwnic i zabezpieczać uszkodzone po burzy dachy domów. Umacniają także wały przeciwpowodziowe.

Czekają nas burze i grad

Dzisiaj na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu miejscami przelotne opady deszczu, także i na pozostałym obszarze kraju oraz miejscami, zwłaszcza na obszarze od Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia, przez Mazowsze i Lubelszczyznę po centrum kraju, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie burze, w których może spaść do 25 mm deszczu. Temperatura maksymalna na wschodzie od 20 do 24 st. C, na pozostałym obszarze od 16 do 20 st. C.

W nocy z 5 na 6 czerwca może wystąpić zachmurzenie umiarkowane i duże. We wschodniej połowie kraju i na południu okresami opady deszczu. Początkowo miejscami burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 15 mm. Miejscami silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność od 100 m do 2000 m. Temperatura minimalna od 7 st., 11 st. na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu do 12 st., 14 st. na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, w rejonach burz porywisty. Także w piątek od centrum na zachód będą przechodziły burze. Bez opadów jedynie na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku.

Wszystkie służby na terenie zagrożonych podtopieniami województw są w ścisłym kontakcie z powiatowymi i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Na sześciu rzekach w regionie łódzkim przekroczone były wczoraj stany alarmowe. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Łęczyca, w Sulejowie i w Głownie. Hydrolodzy ostrzegają, że wysoki stan wód w rzekach regionu może się dalej utrzymywać. W Małopolsce rano alarm powodziowy obowiązywał w gminie Zabierzów (pow. krakowski).

W sumie aktualnie obowiązuje 7 ostrzeżeń hydrologicznych. Trzy dotyczą możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i małopolskiego. Mamy także 6 ostrzeżeń hydrologicznych Ponadto obowiązują 3 ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Przywrócono ruch pociągów

Strażacy najczęściej wyjeżdżali w województwach: łódzkim (405), małopolskim (310), mazowieckim (252), dolnośląskim (165) i świętokrzyskim (106). Rzecznik PSP twierdzi, że na Dolnym Śląsku sytuacja się stabilizuje.

Od początku czerwca strażacy ponad 6,3 tys. razy interweniowali w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem.


Prognoza na czwartek. Fot. pogoda.gazeta.pl>>

Rano przywrócono już normalny ruch pociągów na linii Zgierz - Łowicz, na której w miejscowości Głowno doszło wczoraj do podmycia torów. Przez kilkanaście godzin pociągi dalekobieżne jeździły objazdem przez Koluszki, a w połączeniach lokalnych trzeba było przesiadać się na autobus.

Zobacz także
Komentarze (8)
Burze i długotrwałe opady deszczu. Prognozy nie są optymistyczne [POGODA]
Zaloguj się
 • e-ftalo

  Oceniono 2 razy 2

  głupoty pier...ą .Przecież ma być słoneczny weekend,jedziemy na rowery. Aż się nie chce czytać takich durnot...

 • szympansjera

  Oceniono 2 razy 0

  Marzę o tym, aby raz a dobrze zalało to śmieszne ministerstwo "administracji i cyfryzacji", i żeby spłukało tego pociesznego korniszona Boniego - człowieczka o wyglądzie owsika (i ponoć takiej samej naturze i kompetencjach), bezradnego klakiera i marionetkę z niewydarzonej ekipy Donalda, i żeby ze spokojnym sumieniem można było spuścić wodę po tych styropianistach, zamknąć klapę i uznać sprawę za definitywnie załatwioną na wieki wieków amen. Pajacyki urzędnicze teraz bowiem mają okazję zademonstrowania podatnikom, że jednak są potrzebni komukolwiek do czegokolwiek, i że uczciwie zarabiają na skromny chlebuś z kawiorem i drogie alkohole zużywane na cele administracyjno-cyfryzacyjne.

 • drugi-bezstronny

  Oceniono 4 razy 4

  To nic nowego w naszej krainie deszczowców. Pogoda jak w wakacje nad Bałtykiem :)

 • jaro7474

  Oceniono 2 razy 2

  "W pierwszej kolejności usuwane są konary i powalone drzewa z dróg." - przerzucając je na chodniki !!!

 • z-zmora

  0

  to chyba pogoda na poprzednie dni, bo akurat dzisiaj prognozy burzowe są wyjątkowo spokojnie. tylko na wschodzie będzie grzmiało i padało.

 • karol_7

  Oceniono 12 razy 6

  no tak, bo to były i będą burze i podtopienia cyfrowe więc dlatego boni sie wypowiada
  ministerstwo administracji i cyfryzacji zabrało się za zarządzanie pogoda, w końcu ktoś to zrobił bo na siły natury nie ma co liczyć - dzięki Ci o boni, że zechciałeś okiełznać żywioły
  ale teraz jak z pogodą będzie coś nie tak to przynajmniej będzie wiadomo kto za to odpowiada

 • tomus_wspanialy

  Oceniono 31 razy 25

  Kazik miał rację: "tylko zimno i pada na to miejsce w środku Europy...Polacy mają depresję totalną, dlatego, że nie ma słońca prze 7 miesięcy w roku a lato bywa czasem nie gorące"

 • stan-1

  Oceniono 11 razy -3

  "Rano przywrócono już normalny ruch pociągów na linii Zgierz - Łowicz, na której w miejscowości Głowno doszło wczoraj do podmycia torów."

  Za d... projektanta torów w niecce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje