Wiceprezydent Kochaniak odwołany za skandal śmieciowy

05.06.2013 13:06
Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak został odwołany ze stanowiska

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak został odwołany ze stanowiska (fot. Grazyna Jaworska / AG)

Hanna Gronkiewicz-Waltz zdymisjonowała wiceprezydenta Warszawy Jarosława Kochaniaka. W urzędzie odpowiadał za przygotowanie przetargu na wywóz śmieci według zasad, które wchodzą w całej Polsce od 1 lipca. Już wiadomo, że w Warszawie zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia.
Wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że kryteria przetargowe zostały przygotowane błędnie. Po tym werdykcie miasto musi opracować reguły na nowo i rozpocząć procedurę od zera. Nie wiadomo, kto i na jakich zasadach będzie opróżniał śmietniki. Nie jest możliwe, by urzędnicy ratusza zdążyli przed ustawowym terminem wejścia w życie sejmowej ustawy. Do Krajowej Izby Odwoławczej skargi złożyły prywatne firmy starające się o kontrakty śmieciowe. Ich przedstawiciele twierdzili, że kryteria przygotowane przez wiceprezydenta Kochaniaka faworyzują komunalnego odbiorcę odpadów, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Miejska spółka miała dostać bonus, mimo że nie stosuje nowoczesnych technologii, ale proste biologiczne przetwarzanie odpadów i wywożenie ich na wysypisko (do MPO należy jedno ze składowisk obsługujących region warszawski).

Werdykt Krajowej Izby Odwoławczej został ogłoszony wczoraj późnym popołudniem. W ratuszu zaczęło się gorączkowe poszukiwanie wyjścia z kompromitującej sytuacji, było pewne, że ze stanowiskiem pożegna się odpowiedzialny za przetarg wiceprezydent. Dziś podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła to prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, podkreślając, że Jarosław Kochaniak podał się do dymisji na jej prośbę.

Od wczoraj trwały poszukiwania następcy. Wybór padł na burmistrza Bemowa Jarosława Dąbrowskiego, jednego z zaufanych współpracowników prezydent Gronkiewicz-Waltz. To wybijający się działacz Platformy, który ma opinię dobrego menedżera oraz człowieka dbającego o swój medialny wizerunek.

Kim jest nowy wiceprezydent? Zobacz sylwetkę

Nowe stawki od 1 stycznia

Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła podczas konferencji, że nowe stawki opłat za odbiór śmieci nie wejdą w życie od 1 lipca. W zamian do końca roku ma obowiązywać okres przejściowy.

Prezydent zapowiedziała też inne działania w celu zażegnania kryzysu z ustawą śmieciową: to nadzwyczajna sesja rady Warszawy i maksymalizacja kontaktu z mieszkańcami - poprzez specjalną infolinię. Sytuacja przejściowa ma potrwać do końca roku. Prezydent Gronkiewicz-Waltz zamierza się też spotkać z 81 firmami, które odbierają obecnie śmieci od warszawiaków.

Od zdrowia do śmieci

Jarosław Kochaniak dołączył do ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2007 r. Został dyrektorem biura nadzoru właścicielskiego, któremu podlegało blisko 40 miejskich spółek. To niebagatelny majątek, pula posad w zarządach i radach nadzorczych obsadzanych z partyjnego klucza. W ratuszu awansował, gdy do rządu odszedł wiceprezydent miasta Jerzy Miller. Na nowej posadzie Kochaniak nadzorował też fundusze europejskie, szpitale i przychodnie. "To merytokrata ze strategicznym oglądem sprawy. Dobrze się stało, że pani prezydent wybrała osobę z wewnątrz ratusza, bo okres adaptacji pana Jarosława Kochaniaka na nowym stanowisku będzie maksymalnie skrócony - mówił Tomasz Andryszczyk, ówczesny rzecznik ratusza. I dalej: "Największe wyzwanie i jednocześnie obszar, w którym będzie mógł wykorzystać swoje kilkunastoletnie doświadczenie menedżerskie, to służba zdrowia".

Życiorys Jarosław Kochaniak miał imponujący: "Karierę zawodową rozpoczął w 1991 r. w Central Europe Trust na stanowisku menedżera. Następnie pracował m.in. w Wells Fargo Bank w San Francisco, Salomon Smith Barney w Londynie, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa, Chase Manhattan Bank, JPMorgan Chase, gdzie pełnił funkcję dyrektora generalnego i szefa na Polskę. Był też wiceprezesem Banku Gospodarki Żywnościowej SA, członkiem zarządu Banku Współpracy Europejskiej SA" - wyliczała Polska Agencja Prasowa.

Na początku Kochaniak zajął się przekształceniami miejskich szpitali i przychodni w spółki prawa handlowego. Działka trudna, bo przeciwny zmianom PiS przeprowadzał frontalne ataki na PO. Kochaniak zrobił sobie też wroga z SLD. Wdał się w spór z komandosem Sojuszu radnym Andrzejem Golimontem, który specjalizuje się w ochronie zdrowia. Radny tropił poczynania Kochaniaka, m.in. kolejne ekspertyzy zamawiane za grube tysiące złotych w zewnętrznych firmach, sugerował nawet, że wiceprezydent jest skorumpowany. Ten pozwał go do sądu.

Wkrótce Jarosław Kochaniak porzucił zdrowie, koncentrując się na sprzedaży SPEC. Miejską spółkę dostarczającą warszawiakom ciepło sprzedał w 2011 r. za doskonałą cenę 1,4 mld zł (plan zakładał 750 tys. zł). Kupiła ją francuska Dalkia. Kochaniak, który reprezentował interesy miasta w radzie nadzorczej SPEC, automatycznie przeszedł do rady nadzorczej Dalkii. Od Hanny Gronkiewicz-Waltz dostał wprawdzie komplementy, ale Platforma nie mogła skonsumować sukcesu. Przetarg był prowadzony w ścisłej tajemnicy, także przed radnymi. Doszło do gwałtownego konfliktu, zbiórki podpisów pod referendum w sprawie sprzedaży firmy. Błyskotliwa kariera Kochaniaka nieco wtedy zwolniła. Plan prywatyzacji z 2012 r. mówił o ponad 40 mln zł zysków, ze sprzedaży miejskich spółek nie wpłynęła nawet złotówka. Od zeszłej kadencji Jarosław Kochaniak nie był w stanie zbyć MPT, dopiero ostatnio wystawił na rynek komunalną firmę zajmującą się pochówkami. Obie spółki nadal zatrudniają działaczy PO.

Niewiele też słychać o partnerstwie prywatno-publicznym, czyli kolejnym zadaniu Kochaniaka. Nie wypalił wymyślony przez niego samorządowy holding MPWiK z MPO. Rok temu przekonał radnych PO, że warta 6 mld zł firma to ratunek dla MPO, które dzięki pieniądzom wodociągów będzie mogło konkurować z prywatnymi firmami z branży. I ten projekt najwyraźniej porzucił, by zająć się przetargiem na wywóz śmieci. Informacjami dzielił się niechętnie. Jeśli już mówił, to z niezmiennym komentarzem, że wszystko idzie dobrze. Jak szło w rzeczywistości, oceniła właśnie Krajowa Izba Odwoławcza. Przetargi na odbiór odpadów Warszawa musi teraz przygotowywać od nowa.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • jkredman

  Oceniono 117 razy 95

  a Waltzowa już straszy w telewizji, że mieszkańcy mają obowiązek zapisany w ustawie zlecić wywóz śmieci we własnym zakresie i opowiada brednie że bez upoważnienia można w takim zleceniu wstawić jako płatnika gminę - jak ona zdała prawo, na jakiej podstawie nieuk naucza innych prawa,

  to się musiało tak skończyć, gdy się urzędnikom daje do ręki - narzędzia z których oni nigdy nie potrafili i nigdy nie będą w stanie korzystać, komu zależało na zniszczeniu dobrego systemu zamiast go uszczelniać i wprowadzić mechanizmy kontrolne i rozliczające rozwalono to co działało i wprowadzono totalny bałagan,

  Waltzowa odejdź - wstydu oszczędź

 • senty_menty

  Oceniono 111 razy 85

  Zaczela sie zwalanie winy na innych! Jak zwykle stolki poleca u niewinnych a Hanna wyjdzie obronna reka...w koncu co zlego to nie Hanka

 • derp973

  Oceniono 65 razy 47

  Nikt się nie spodziewał, że nowe przepisy śmieciowe świnie z wiejskiej wprowadzają, żeby dać zarobić swoim. A teraz pytanie, ile takich afer w ilu miastach, w ogóle nie wyjdzie?

 • syngefco

  Oceniono 61 razy 45

  Hanka zwolniła kochanka ... ups Kochaniaka ? ciekawe kto zwolni Hankę za dobór podwładnych.

 • tedek1

  Oceniono 56 razy 34

  Nieszczęsciem naszego kraju są właśnie rządy niekompetetnej W-wki.
  Elity zostały systematycznie wyniszczone przez Niemców, a to co nie zrobili Niemcy dokończyli komuniści z Rosji.
  Niestety mentalność urzedników wywodzących się z tradycji "Kongresówki" cały czas jest "żywa", a elyty partyjne działaja tylko i wyłacznie na szkodę Państwa dbając tylko o swój interes!!!

 • jakub-11111

  Oceniono 49 razy 33

  Drogie dziatki, dziś bajka. " Jak gronkowiec chce uratować dupsko." Znacie?... Znamy...No to posłuchajcie.

 • loppe

  Oceniono 39 razy 25

  Co tu się dzieje do k... nędzy??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje