Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele: "Nie będziemy tutaj robić dochodzeń. Będzie odpowiedź od Episkopatu"

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

Czy polski Kościół stosuje się do zaleceń Watykanu dotyczących pedofilii wśród duchownych? - na to pytanie reporterzy TOK FM starają się uzyskać odpowiedź od diecezji i Episkopatu Polski. Kilka diecezji odpowiedziało, choć nie podało nam żadnych informacji. Usłyszeliśmy m.in.: To nie wasza sprawa. Na konferencji spytaliśmy więc o sprawę kard. Stanisława Dziwisza.
Joanna Mąkosa: Czy krakowska kuria, zgodnie z zaleceniami Watykanu, ma dane dotyczące przypadków pedofilii na terenie diecezji?

Ks. kardynał Stanisław Dziwisz: Od zawsze, jeśli byłyby takie wypadki, diecezja bardzo poważnie podchodzi do tych spraw.

Czyli takie dane kuria posiada?

Jeśli by były takie wypadki, to Kościół ma wszystkie sposoby, aby te rzeczy uporządkować. Przede wszystkim jeśli byłby taki wypadek, to ksiądz już nigdy nie może wrócić do katechezy, do pracy wśród młodzieży. Zależy też, jak ciężki jest taki przypadek, ostatnim narzędziem jest pozbawienie go możliwości sprawowania funkcji kapłańskich.

W takim razie czy diecezja krakowska w ciągu ostatnich 15 lat odnotowała przypadki pedofilii wśród duchownych?

No przecież nie będziemy tutaj robić dochodzeń. Do tych spraw możemy wrócić kiedy indziej, ale to jest rozmowa na dłuższe spotkanie.

Umówi się ksiądz kardynał ze mną na takie spotkanie?

To są poważne rzeczy, które traktujemy bardzo poważnie.

Radio TOK FM wysłało do diecezji listę pytań dotyczących dokumentowania przypadków pedofilii w polskim Kościele, do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi.

Radio otrzyma odpowiedź od Konferencji Episkopatu Polski.

Kiedy?

Nie wiem, to zależy od poszczególnych diecezji.

*******************

Kilka tygodni temu wysłaliśmy do Konferencji Episkopatu Polski pytania dotyczące zjawiska pedofilii w polskim Kościele. Dlaczego akurat w Kościele? Bo tam przez lata istniał instytucjonalny problem z ukrywaniem informacji o nadużyciach i sprawcach. Chcieliśmy oszacować problem oraz dowiedzieć się, czy polski Kościół stosuje się do zaleceń Watykanu, który wprowadził politykę ''zero tolerancji dla pedofilii".

Watykan zalecał wszystkim diecezjom przesyłanie informacji o wszelkich zgłoszeniach na temat nadużyć seksualnych księży. Zalecił także, by polski Kościół opracował wytyczne postępowania w takich przypadkach. O to właśnie pytaliśmy.

Otrzymaliśmy tez pierwsze odpowiedzi. Rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch, zapewnił, że dane nie są gromadzone w Episkopacie, biskupi przesyłają je bowiem bezpośrednio do Watykanu. Ks. Kloch tłumaczył, że dane nie są gromadzone "ze względu na dobro ofiar". Jeszcze raz zwróciliśmy się więc do diecezji - tym razem drogą mailową. Otrzymaliśmy kilka odpowiedzi - m.in.: TO NIE WASZA SPRAWA. Żaden mail nie pomógł nam oszacować problemu.

Oto wszystkie nasze teksty w temacie>>

Zobacz także
 • Konrad Sawicki Sawicki: Pedofilia w Kościele to jest nasza sprawa
 • Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski Wysłaliśmy (ponownie) pytania do diecezji o pedofilię. Odpowiedź? "TO NIE WASZA SPRAWA!", "jestem na chorobowym"
Komentarze (156)
Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele: "Nie będziemy tutaj robić dochodzeń. Będzie odpowiedź od Episkopatu"
Zaloguj się
 • Włodek Flisiak

  0

  A K.K w Polsce, to nasza czy nie nasza sprawa ? A finansowanie działalności K.K w Polsce, to nasza czy nie nasza sprawa ? Jeśli nie nasza, to wyp... Z naszego kraju !!!

 • Sławomir Kadej

  0

  Po tej facjacie widać jakiej jest orientacji..... ,,święty mąż".... qrwa mać !!! :-(

 • 0

  co to znaczy,,zależy ,jak ciężki jest taki przypadek,,?przecież sam fakt niesie ze sobą ogromną traumę i przeżycie,nie ma lekkiego lub ciężkiego przypadku pedofilli

 • Edward Kuczmik

  0

  Po co dochodzenia od razu wykastrować- a z majątku który ma ( zresztą od wiernych) wypłacić odszkodowania za pedofilie i okradanie polaków .CO łaska bez podatków.

 • Walter Spyrka

  0

  panie dziwisz niezawiadamianie polici i prokuratóry o przypadkach pedofili to przestępstwo ale kościół potrafi dobrze ukrywać swoich kolegówpo fachu

 • Bronisław Czuj

  0

  Otrzymaliśmy kilka odpowiedzi - m.in.: TO NIE WASZA SPRAWA. Żaden mail nie pomógł nam oszacować problemu.
  Jedynym wyjściem po takim podejściu biskupów do problemu pedofilii rząd powinien twardo postawic sprawę i po przyjściu przedstawicieli kościoła po kasę z budżetu odpowiedź powinna brzmieć, TO NIE NASZA SPRAWA< MACIE WATYKAN OD BUDŻETU WARA, a księży traktować jak wszystkich obywateli. Tak postąpił by każdy normalny rząd. Tylko Kasa i prawo może ich naprowadzić na drogę zbawienia,

 • andywoo

  Oceniono 1 raz 1

  Instytucja ma się dobrze w kraju ciemnoty. Rządzenie strachem przez dwa tysiące lat przynosi efekty. M.in. dając takim miernotom stanowiska. Koniec jest bliski. Ta firma musi upaść za sprzeniewierzenie się temu czemu służy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje