Papież krytykuje marnowanie żywności. "Ważniejsze są spadki na giełdach niż umierający z głodu"

05.06.2013 12:39
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Riccardo De Luca AP)

Papież Franciszek potępił "rządy pieniądza", marnotrawienie żywności i niszczenie środowiska. Podczas dzisiejszej audiencji generalnej mówił, że ważniejszą informacją w mediach są spadki na giełdach czy awarie komputerów niż to, że ludzie umierają z głodu.
- W mentalności, w której dominuje pieniądz, ludzie traktowani są jak "odpadki" - mówił papież. Apelował o kulturę "solidarności i dialogu" i o to, by położyć kres marnowaniu jedzenia. Jego wyrzucanie jest "kradzieżą ze stołu biednych i głodnych" - podkreślił Franciszek. Uznał to zjawisko za niedopuszczalne.

"Niegdyś nasi dziadkowie bardzo troszczyli się o to, by nie wyrzucać żadnego pokarmu, który pozostał. Konsumpcjonizm skłonił nas do przyzwyczajania się do tego, że coś jest zbędne, do codziennego wyrzucania żywności" - powiedział. Papież zachęcił do refleksji nad tym zjawiskiem.

"Człowiek jest zagrożony, przestaje być wartością"

W katechezie nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Środowiska, ogłoszonego przez ONZ. Zachęcił, by zastanowić się, "czy naprawdę strzeżemy stworzenia, czy też może je wyzyskujemy i zaniedbujemy?". - Często kieruje nami pycha panowania, posiadania, manipulowania, wyzysku. Nie strzeżemy rzeczywistości stworzonej, nie uważamy jej za bezinteresowny dar, o który trzeba się troszczyć - podkreślił Franciszek.

Przypomniał, że jego poprzednicy mówili o "ekologii ludzkiej". Jest ona, jak dodał, pilnie potrzebna, gdyż człowiek jest zagrożony. - Niebezpieczeństwo jest poważne, ponieważ przyczyna problemu nie jest powierzchowna, lecz głęboka: jest to nie tylko kwestia ekonomii, ale również etyki i antropologii - powiedział.

"Śmierć człowieka nie jest wiadomością, spadek na giełdach staje się tragedią"

Papież ocenił, że ludzie poświęcani są "bożkom zysku i konsumpcji". Następnie zauważył, że ubóstwo staje się normalnością. - To, że w tak wielu częściach świata są dzieci, które nie mają co jeść, nie jest wiadomością, wydaje się to czymś normalnym. Tak być nie może! - oświadczył Franciszek. - Jeśli ktoś umiera, to nie jest wiadomość, ale spadek na giełdach o 10 punktów staje się tragedią - dodał.

Franciszek ostrzegł, że ta "kultura wyrzucania" staje się powszechną mentalnością. W jej rezultacie - jak podkreślił - "ludzkie życie, osoba, nie są już odczuwane jako wartości podstawowe, które należy szanować i chronić, zwłaszcza jeżeli jest ona słaba lub niepełnosprawna, jeśli nie jest jeszcze potrzebna - jak ten, kto ma się urodzić, albo nie jest już potrzebna - jak starzec".

Zobacz także
Komentarze (80)
Papież krytykuje marnowanie żywności. "Ważniejsze są spadki na giełdach niż umierający z głodu"
Zaloguj się
 • pulkownica

  0

  Sum Sum korda.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  już widzę jak katolik, hr. Komorowski,
  który przeżera z Anka i dworem ~200 mln/rok a
  co trzecie katolickie dziecko w katolickiej III RP jest niedożywione,
  rezygnuje z koryta albo je ograniczy.

  Z drugiej strony przebywać rocznie ponad 120 zagranica za friko to frajda z której katolik hr. Bronek chyba nie zrezygnuje

 • villiers

  Oceniono 5 razy 3

  Toż to prawdziwy geniusz .Sam rozmawia przez telefon , sam sznuruje buty i wie o marnowaniu żywności .
  Wyświęcić go za życia.

 • pankasztelan

  Oceniono 2 razy 0

  Papa ma racje. Tak sie przyzwyczailismy w dosc krotkim czasie do konsumpcjonizmu, ze gdyby zajzal nam kryzys do garnka to bysmy padli i kwiczeli, a to wlasnie wspolna pomoc drugiemu pomoze nam utrzymac stabilizacje, lad i harmonie..

 • serwolatka5

  0

  Umierający z głodu ma rodzinę a rodzina to najważniejsza jest

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy -2

  Nareszcie papież, który nie rozmija się z rzeczywistością.

  Ale zaślepieni nienawiścią katole i tak nie zrozumieją jego przesłania...

 • lot-condora

  Oceniono 4 razy -2

  @maxmex

  Broni ci ktoś zaprząc się do sochy, zaorać swój ogródek, spod krówki nawóz wybrać widłąmi i mieć całkiem "naturalne" wyżywienie?
  Do roboty, qźva mać, bracia komuchy! Byłe PGR-y czekają na bohaterów pracy socjalistycznej ,a wy podobno roboty nie macie.

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  polska ustawa śmieciowa sprzyja marnotrawstwu, wręcz je nagradza, więcej marnotrawisz, więcej produkujesz śmieci, a płacisz jak Ci porządni

 • lot-condora

  Oceniono 3 razy -1

  @superłgarz

  "W PRL na nisko opłacanych stanowiskach na taśmie montażowej pracowały głównie kobiety np. w zakładach imienia Róży Luksemburg w Warszawie."

  Bo taki jak ty, baran jeden z drugim, miał za grube łapska, do precyzyjnej pracy, poza tym trzęsły mu się od wódy.

  Powiedz kto pracował na taśmach montażowych w zakładach n.p. FSO czy im. Karola Świerczewskiego.
  Powiedz jak wysoko były te prace płatne i w ile lat można było zarobić na "małeeeeeeego Fiata"
  albo mieszkanie.
  Ty pieprzona komusza trąbo. Idź do szkoły, matole, albo uzbrój się w patyk i spie...j na śmietnik,
  zamiast śmiecić komuszym gównem na forum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje