Papież krytykuje marnowanie żywności. "Ważniejsze są spadki na giełdach niż umierający z głodu"

05.06.2013 12:39
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Riccardo De Luca AP)

Papież Franciszek potępił "rządy pieniądza", marnotrawienie żywności i niszczenie środowiska. Podczas dzisiejszej audiencji generalnej mówił, że ważniejszą informacją w mediach są spadki na giełdach czy awarie komputerów niż to, że ludzie umierają z głodu.
- W mentalności, w której dominuje pieniądz, ludzie traktowani są jak "odpadki" - mówił papież. Apelował o kulturę "solidarności i dialogu" i o to, by położyć kres marnowaniu jedzenia. Jego wyrzucanie jest "kradzieżą ze stołu biednych i głodnych" - podkreślił Franciszek. Uznał to zjawisko za niedopuszczalne.

"Niegdyś nasi dziadkowie bardzo troszczyli się o to, by nie wyrzucać żadnego pokarmu, który pozostał. Konsumpcjonizm skłonił nas do przyzwyczajania się do tego, że coś jest zbędne, do codziennego wyrzucania żywności" - powiedział. Papież zachęcił do refleksji nad tym zjawiskiem.

"Człowiek jest zagrożony, przestaje być wartością"

W katechezie nawiązał do obchodzonego dziś Światowego Dnia Środowiska, ogłoszonego przez ONZ. Zachęcił, by zastanowić się, "czy naprawdę strzeżemy stworzenia, czy też może je wyzyskujemy i zaniedbujemy?". - Często kieruje nami pycha panowania, posiadania, manipulowania, wyzysku. Nie strzeżemy rzeczywistości stworzonej, nie uważamy jej za bezinteresowny dar, o który trzeba się troszczyć - podkreślił Franciszek.

Przypomniał, że jego poprzednicy mówili o "ekologii ludzkiej". Jest ona, jak dodał, pilnie potrzebna, gdyż człowiek jest zagrożony. - Niebezpieczeństwo jest poważne, ponieważ przyczyna problemu nie jest powierzchowna, lecz głęboka: jest to nie tylko kwestia ekonomii, ale również etyki i antropologii - powiedział.

"Śmierć człowieka nie jest wiadomością, spadek na giełdach staje się tragedią"

Papież ocenił, że ludzie poświęcani są "bożkom zysku i konsumpcji". Następnie zauważył, że ubóstwo staje się normalnością. - To, że w tak wielu częściach świata są dzieci, które nie mają co jeść, nie jest wiadomością, wydaje się to czymś normalnym. Tak być nie może! - oświadczył Franciszek. - Jeśli ktoś umiera, to nie jest wiadomość, ale spadek na giełdach o 10 punktów staje się tragedią - dodał.

Franciszek ostrzegł, że ta "kultura wyrzucania" staje się powszechną mentalnością. W jej rezultacie - jak podkreślił - "ludzkie życie, osoba, nie są już odczuwane jako wartości podstawowe, które należy szanować i chronić, zwłaszcza jeżeli jest ona słaba lub niepełnosprawna, jeśli nie jest jeszcze potrzebna - jak ten, kto ma się urodzić, albo nie jest już potrzebna - jak starzec".

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • color.one

  Oceniono 109 razy 101

  jako antylrerykal i ateista, mimo wszystko jestem pelen podziwu dla obecnego papierza, malo tego, budzi we mnie ogromne zaufanie i sympatie...

 • wuk4

  Oceniono 89 razy 87

  coraz bardziej mnie, protestantowi, zaczyna mi się podobać stanowisko obecnego katolickiego papieża. Byleby tylko nie pozostały to tylko słowa, potrzebne są czyny.

  Franciszku, odwagi.

 • do1996

  Oceniono 82 razy 70

  Gdzie On się do tej pory chował !!??

 • vaya.con.satan

  Oceniono 56 razy 52

  Obawiam się, że niedługo wszyscy (nie tylko media) będą jojczeć "a mógł to być taki piękny pontyfikat...".
  Słynna "nalewka Borghiów" od zarania dziejów jest niezawodna i została już wielokrotnie przetestowana empirycznie. Zawsze działa - 100% skuteczności.

 • bed-e45

  Oceniono 51 razy 27

  Taka gadka to nic nowego.
  Podczas mojego przedostatniego uczestnictwa we mszy w 1991 roku, proboszcz wygłosił płomienne kazanie o tym jak to pieniądz rządzi światem i mamona otumania ludzi. Chęć posiadania przesłania dobro człowieka i tym podobne dyrdymały.
  Potem, po mszy były ogłoszenia parafialne, w których:
  W tym miesiącu trzeba zebrać:
  Bodaj osiem milionów na kurię
  Pięć milionów na budowę seminarium
  Sześć milionów na budowę kościoła (msza była w budynku parafialnym a kościół budowano obok).
  I tu już słowa nie było o mamonie. O otumanianiu.
  Takie gadki mają opanowane do perfekcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje