NIK: pieniądze na koncert Madonny wydano niegospodarnie

05.06.2013 11:49
Była ministra Joanna Mucha

Była ministra Joanna Mucha (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Resort sportu niegospodarnie i niezgodnie z przeznaczeniem wydał pieniądze na koncert Madonny na Stadionie Narodowym - uznało prawomocnie kolegium NIK. Izba odrzuciła zastrzeżenia minister Joanny Muchy do wstępnego raportu Izby. I podkreśliła, że zamiast na siatkówkę dla młodzieży pieniądze poszły na koncert gwiazdy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się odwołania minister sportu.
O decyzji Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, które zgodnie z prawem rozpatruje zastrzeżenia, jakie kontrolowane podmioty wnoszą do raportu NIK, poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak. Tym samym raport NIK, w którym stwierdzono nieprawidłowości w resorcie sportu, jest ostateczny.

- NIK w wystąpieniu pokontrolnym zakwestionowała legalność i gospodarność niektórych wydatków, w tym przede wszystkim 5,8 mln zł, które wydano na sponsorowanie koncertu Madonny - podkreślił Biedziak.

"Nieprzestrzeganie procedur w NIK"

- Jesteśmy zdumieni przede wszystkim rażącym nieprzestrzeganiem procedur przez NIK. Za pierwszym razem nie dano ministerstwu szans na ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w wystąpieniu pokontrolnym, zanim poinformowano o nich opinię publiczną. Teraz także nie dotarł do nas jeszcze ostateczny dokument, a już o decyzji Kolegium NIK poinformowano media - skomentowała rzeczniczka ministerstwa Katarzyna Kochaniak.

Podkreśliła, że ministerstwo podtrzymuje, że nie zgadza się z zarzutami NIK, co znalazło odzwierciedlenie w zastrzeżeniach, jakie resort skierował do Izby w odpowiedzi na pierwsze wystąpienie.

"Żadnego immunitetu dla Muchy"

Z kolei posłowie PiS z sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Adam Hofman i Marcin Mastalerek domagają się natychmiastowej dymisji minister sportu Joanny Muchy. - Polska nie jest wasza, panie Donaldzie, Polska jest obywateli. 6 mln zł publicznych pieniędzy wydane niezgodnie z prawem na koncert Madonny to nie są wasze pieniądze, na wasze zabawki i wasze koncerty, tylko pieniądze publiczne - powiedział wiceszef sejmowej komisji sportu Adam Hofman na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

- Niezwłocznie żądamy od premiera Donalda Tuska odwołania minister Muchy za marnotrawienie publicznych pieniędzy - oświadczył Hofman. Zdaniem Marcina Mastalerka premier, nie odwołując Muchy w związku z raportem NIK, "bierze odpowiedzialność za zmarnotrawienie 6 mln zł i za działanie na szkodę spółki Narodowe Centrum Sportu". - Im dłużej Donald Tusk będzie bronił minister Muchy, tym bardziej będzie pokazywał, że bierze za to marnotrawstwo publicznych pieniędzy pełną odpowiedzialność - powiedział Mastalerek. Wyraził nadzieję, że "nie będzie żadnego immunitetu dla minister Muchy".

Zamiast siatkówki dla dzieci MS wsparło Madonnę

Izba uznała, że Ministerstwo Sportu mogło wykorzystać ponad 6 mln zł niezgodnie z przeznaczeniem, bo zamiast na promocję Euro 2012 oraz piłki siatkowej resort wydał je na zorganizowane na Stadionie Narodowym koncertu Madonny. Wątpliwości NIK budzi zmiana przeznaczenia rezerwy celowej. Pieniądze z niej miały służyć dofinansowaniu zadań związanych z organizacją Euro 2012 oraz z upowszechnieniem siatkówki wśród dzieci i młodzieży, zostały natomiast wydane na inne cele, przede wszystkim na organizację koncertu Madonny, co pochłonęło 5,8 mln zł.

NIK podkreśla, że jej wątpliwość budzi cel, na jaki zostały wydane pieniądze z rezerwy, a nie sprawa straty. Według Izby organizacja koncertu i kilku innych imprez skończyła się stratą w wysokości 4,6 mln zł.Czytaj decyzję NIK.PYTANIE Czy Joanna Mucha powinna zostać odwołana ze stanowiska po decyzji NIK ws. niegospodarności przy koncercie Madonny?

 Tak. Mucha wydała pieniądze, które przeznaczone były m.in. na promocję siatkówki wśród młodzieży
 Tak. Mucha nie zajmowała się nigdy sportem i widać, że brakuje jej kompetencji
 Nie. Ministerstwo sportu nie odpowiedziało ostatecznie na zarzuty NIK, trzeba na to poczekać
 Nie. Mucha dobrze radzi sobie, jako minister sportu
 Nie mam zdania
Zobacz także
Komentarze (331)
NIK: pieniądze na koncert Madonny wydano niegospodarnie
Zaloguj się
 • apas13

  Oceniono 1 raz 1

  MInistra miała promować siatkówkę, tak? No to zobaczyła okrągly, silikonowy cycek Madonny w siatkowym staniku i wyszło jej, ze jest siatkówka.
  Ministrze kazali, żeby na basenie narodowym były eventy i była wielka kasa, tak? No to ministra zrobila event i przepuściła wielka kasę.
  I teraz NIK szczuje na ministrę a przecież Kazia Szczuka napisała wyraźnie, że ministra w niczym nie jest gorsza od jakiegokolwiek samczego ministra, potrzebuje tylko trochę czasu, żeby to wszystko ogarnąc, musi się wyżalić i tak po babsku sprężyc w sobie. I ona się spręża bardzo, co może potwierdzić pani Środa także, i juz w tym sprężaniu jest bardzo bliska - jak czuje, tak wewnętrznie - żeby ogarnąc i jak pan premier Tusk będzie rządził trzecia kadencję, to ministra juz będzie wiedziała dlaczego w biathlonie strzelają i czemu nie z czołgu, bo by było łatwiej oraz czemu piłkarz skoro jest na spalonym to na boisku jest karetka a nie ma strazy pożarnej. Bo ludziom to się wydaje, że to tak łatwo być ministrą sportu jak się na karate chodziło tylko 4 lata. Niech jeden z drugim sprubuje, nie?
  Dać jej szansę! Precz z seksistowskim NIKiem! Tak dla Centralnej Inspekcji Prokobiecych Audytów!

 • kararaka

  Oceniono 1 raz 1

  Jak znam obecny rząd to podobnie tak jak aferę hazardową również i aferę madonnową zamiecie się pod dywan.

 • jan_sobczak1

  0

  Wiecie gdzie ministra ma waszą opinię? W nosie.
  Nie na darmo pochyla się codziennie przed i nad rudym matołem żeby musiała się bać jakichś kontroli. Zbadajcie lepiej czy zawsze połyka.

 • wojtczakigor

  Oceniono 1 raz 1

  Podzielić 5,8 mln złotych przez liczbę uczestników tego koncertu i mamy nakład na jednego potencjalnego wyborcę, któremu ktoś chciał się przypodobać. Pytanie, czy wszyscy ci, którzy na koncercie byli pójdą na wybory i lepsze - jak zagłosują?

 • asraz

  Oceniono 3 razy -1

  Pani minister taką samą kwotę powinna przekazać klechom, wówczas NIK i prawicowe pieski
  podwinęli by ogony i siedzieli cicho. Ewidentny brak wyrobienia politycznego.

 • andrzy

  Oceniono 1 raz 1

  Proszę teraz oddać ze swoich i po problemie.
  ---
  Poszukujemy partnerów handlowych
  starodruki.wordpress.com/2013/05/15/poszukujemy-partnera-handlowego-do-eksportu-map-na-wyspy-brytyjskie/

 • pierrotbest

  Oceniono 6 razy -4

  Wywalić ja na zbity pysk.A przy okazji sympatycy,zwolennicy,członkowie PIS-u,którzy byli na koncercie powinni zwrócić dopłatę jaka otrzymali od ministry do biletu,bo przeciez ktoś te 6 baniek do występu dodał.Jak wypieprzycie Muche i Tuska i posadzicie prezesa na stołku premiera to nikt nie bedzie protestował przeciwko wydawaniu pieniędzy na pomniki pary prezydenckiej w każdej gminie.Powstanie oratorium o Smolensku,które co tydzień bedzie wystawiane na stadionie narodowym i wreszcie narodowa areną sama zarobi na siebie.W oratorium udział wezmą Rosiewicz,Pietrzak,Kukiz,Laniewska,Chodakowka,Frackowiak i inni czołowi polscy artyści prawdziwi patrioci.Na to pieniądze sie znajda.Miliony,setki milionów.Ku pamięci Smolenska.

 • imaman.pl

  Oceniono 2 razy 2

  Do lekcji WF nie trzeba ministra sportu.Wszystko obok tego to nauka zawodu.Czy Panstwo Polskie ma obowiazek uczyc WSZYSTKICH,ktorzy chca byc SPORTOWCEM?

 • rooten

  Oceniono 4 razy 2

  za taki przekręt - dożywotka (no chyba że odda kasę ze swoich). Dziś w El Połaniec dostali głupawki bo jakiś burok z PSL przyjechał uruchomiony kocioł uruchamiać!!! Ciekaw jestem ile ta impra podatnika kosztowała - przypuszczam że też ok 5!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje