NIK: pieniądze na koncert Madonny wydano niegospodarnie

05.06.2013 11:49
Była ministra Joanna Mucha

Była ministra Joanna Mucha (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Resort sportu niegospodarnie i niezgodnie z przeznaczeniem wydał pieniądze na koncert Madonny na Stadionie Narodowym - uznało prawomocnie kolegium NIK. Izba odrzuciła zastrzeżenia minister Joanny Muchy do wstępnego raportu Izby. I podkreśliła, że zamiast na siatkówkę dla młodzieży pieniądze poszły na koncert gwiazdy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się odwołania minister sportu.
O decyzji Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, które zgodnie z prawem rozpatruje zastrzeżenia, jakie kontrolowane podmioty wnoszą do raportu NIK, poinformował rzecznik Izby Paweł Biedziak. Tym samym raport NIK, w którym stwierdzono nieprawidłowości w resorcie sportu, jest ostateczny.

- NIK w wystąpieniu pokontrolnym zakwestionowała legalność i gospodarność niektórych wydatków, w tym przede wszystkim 5,8 mln zł, które wydano na sponsorowanie koncertu Madonny - podkreślił Biedziak.

"Nieprzestrzeganie procedur w NIK"

- Jesteśmy zdumieni przede wszystkim rażącym nieprzestrzeganiem procedur przez NIK. Za pierwszym razem nie dano ministerstwu szans na ustosunkowanie się do zarzutów zawartych w wystąpieniu pokontrolnym, zanim poinformowano o nich opinię publiczną. Teraz także nie dotarł do nas jeszcze ostateczny dokument, a już o decyzji Kolegium NIK poinformowano media - skomentowała rzeczniczka ministerstwa Katarzyna Kochaniak.

Podkreśliła, że ministerstwo podtrzymuje, że nie zgadza się z zarzutami NIK, co znalazło odzwierciedlenie w zastrzeżeniach, jakie resort skierował do Izby w odpowiedzi na pierwsze wystąpienie.

"Żadnego immunitetu dla Muchy"

Z kolei posłowie PiS z sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Adam Hofman i Marcin Mastalerek domagają się natychmiastowej dymisji minister sportu Joanny Muchy. - Polska nie jest wasza, panie Donaldzie, Polska jest obywateli. 6 mln zł publicznych pieniędzy wydane niezgodnie z prawem na koncert Madonny to nie są wasze pieniądze, na wasze zabawki i wasze koncerty, tylko pieniądze publiczne - powiedział wiceszef sejmowej komisji sportu Adam Hofman na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

- Niezwłocznie żądamy od premiera Donalda Tuska odwołania minister Muchy za marnotrawienie publicznych pieniędzy - oświadczył Hofman. Zdaniem Marcina Mastalerka premier, nie odwołując Muchy w związku z raportem NIK, "bierze odpowiedzialność za zmarnotrawienie 6 mln zł i za działanie na szkodę spółki Narodowe Centrum Sportu". - Im dłużej Donald Tusk będzie bronił minister Muchy, tym bardziej będzie pokazywał, że bierze za to marnotrawstwo publicznych pieniędzy pełną odpowiedzialność - powiedział Mastalerek. Wyraził nadzieję, że "nie będzie żadnego immunitetu dla minister Muchy".

Zamiast siatkówki dla dzieci MS wsparło Madonnę

Izba uznała, że Ministerstwo Sportu mogło wykorzystać ponad 6 mln zł niezgodnie z przeznaczeniem, bo zamiast na promocję Euro 2012 oraz piłki siatkowej resort wydał je na zorganizowane na Stadionie Narodowym koncertu Madonny. Wątpliwości NIK budzi zmiana przeznaczenia rezerwy celowej. Pieniądze z niej miały służyć dofinansowaniu zadań związanych z organizacją Euro 2012 oraz z upowszechnieniem siatkówki wśród dzieci i młodzieży, zostały natomiast wydane na inne cele, przede wszystkim na organizację koncertu Madonny, co pochłonęło 5,8 mln zł.

NIK podkreśla, że jej wątpliwość budzi cel, na jaki zostały wydane pieniądze z rezerwy, a nie sprawa straty. Według Izby organizacja koncertu i kilku innych imprez skończyła się stratą w wysokości 4,6 mln zł.Czytaj decyzję NIK.PYTANIE Czy Joanna Mucha powinna zostać odwołana ze stanowiska po decyzji NIK ws. niegospodarności przy koncercie Madonny?

 Tak. Mucha wydała pieniądze, które przeznaczone były m.in. na promocję siatkówki wśród młodzieży
 Tak. Mucha nie zajmowała się nigdy sportem i widać, że brakuje jej kompetencji
 Nie. Ministerstwo sportu nie odpowiedziało ostatecznie na zarzuty NIK, trzeba na to poczekać
 Nie. Mucha dobrze radzi sobie, jako minister sportu
 Nie mam zdania

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (331)
Zaloguj się
 • cillian1

  Oceniono 723 razy 683

  Ludzie, dziennikarze - błagam.

  Zróbcie śledztwo - kto zarobił!

  Bo to że kasa się marnuje w każdym min. czy najmniejszym urzędzie to każdy wie!
  ale jak ona znika, jak ktoś zarabia kiedy Polak traci (podatnik).

  Jak to się k..wa dzieje! Że 6 mln poszło się walić, a nikt nie jest WINNY!!

  !?????????????????????????????????????????????????

  Jak to się dzieje?
  Za taki wał każdy wywala na zbitą mordę pracownika, co tak zmarnował kasę.

  A tu cisza - za każdych rządów!

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 528 razy 442

  Magdaleno Środo,Kazimiero Szczuko,do boju! Brońcie ministry przed bezprzykładnym atakiem zawstnych samców z NIK! SAMIEC TWÓJ WRÓG!!!

 • przeglad_prasy

  Oceniono 403 razy 353

  Tusk może sobie pozwolić na trzymanie latami niekompetentnych ministrów i ogólne cięcie w *uja, bo w razie czego postraszy PiSem, a wszyscy ponownie zagłosują na PO.

 • sharn1

  Oceniono 301 razy 273

  Rozumiem, że w takim wypadku pani Mucha pójdzie do więzienia?
  Bedzie tam prawdziwą celebrity.

 • mikron

  Oceniono 236 razy 180

  a to paskudny, pewnie PISowski atak na ekipę rządzącą.

 • eldemon

  Oceniono 234 razy 174

  Już widzę kilkudniową nagonkę w mediach na NIK i dyskusję wszelakiej maści lewackich ekspertów nad sensem istnienia NIK!

 • kist22

  Oceniono 193 razy 165

  Wielka sprawa - sześć milionów - przecież ta partia niejedne 6 baniek wyrzuciła w błoto.

 • kawanias

  Oceniono 168 razy 154

  Tak to bywa jak kryje się niekompetentnych ministrów. Ta pani powinna pożegnać się ze stanowiskiem w chwili gdy pytała kto ustalił finalistów pucharu polski (hehe!). Wtedy dymisji towarzyszyłby przyjazny rechot, teraz sapanie prokuratora...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje