Odkrycie w Sobiborze. Archeolodzy natrafili na nieznany tunel

05.06.2013 08:18
Barak Sonderkommando był położony na wschód od pomnika pamięci ofiar obozu w Sobiborze.

Barak Sonderkommando był położony na wschód od pomnika pamięci ofiar obozu w Sobiborze. (Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA)

Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy natrafili na nieznany dotąd tunel, który mógł być wykonany przez więźniów przygotowujących ucieczkę, informuje "Nasz Dziennik".
W niektórych miejscach jest on wydrążony na głębokości nawet 1,6 metra. Kierujący pracami Wojciech Mazurek, archeolog z Chełma, przypuszcza, że tak głęboki wykop więźniowie wykonali, aby zejść pod poziom zasieków.

Archeolodzy sprawdzali już w archiwach obozowych, czy są tam jakieś ślady mówiące o przygotowaniach do ucieczki więźniów za pomocą tego tunelu, ale na razie takich nie znaleźli.

Obóz zagłady powstał na Lubelszczyźnie w 1942 r. w ramach Operacji Reinhard. Do komór gazowych zwożono Żydów z całej Europy. Różne źródła szacują liczbę ofiar od 165 tys. do nawet 350 tys.

Zobacz także
Komentarze (27)
Odkrycie w Sobiborze. Archeolodzy natrafili na nieznany tunel
Zaloguj się
 • odpal

  Oceniono 21 razy 3

  W tak poważnych sprawach aż tak głupie komentarze!Nawet najbardziej liberalny moderator oraz nawet największy wróg cenzury by powyrzucał 90 procent tych niegodnych i głupich komentarzy. Moderatorzy Gazety Wyborczej, z powodu waszego, aż do absurdu powstrzymywania się przed usuwaniem komentarzy, to ten portal zamieniał się w śmietnik najbardziej idiotycznych myśli.
  .
  Prawdopodobnie agitatorzy sekty radia Maryja specjalnie na terenie GW unikają wszelkiej logicznej polemiki, za to z rozmysłem robią ten śmietnik absurdalnych oskarżeń i ochydnych wyzwisk. Ludzie czytający komentarze, zamiast poznać różne opinie na dane sprawy, to wchodzą w świat chorej ideologicznej wojny, oraz muszą czytać ciągle te same schizofreniczne oskarżenia i wyzwiska. To OBNIŻA POZIOM TEGO PORTALI. Wyrzucajcie wszystkie komentarze nie na temat, za to pełne wyzwisk i chorych oskarżeń.

 • blizbor666

  Oceniono 7 razy -1

  "Obóz zagłady powstał na Lubelszczyźnie w 1942". Sobibór nie jest na Lubelszczyźnie! W woj. lubelskim tak, ale nie na Lubelszczyźnie.

 • a.k.traper

  Oceniono 10 razy 2

  Kto był w tamtych okolicach ten wie, że kopanie głębiej jest trudne z powodu pokładów wapienia, wszak niedaleko bo w Rejowcu i Chełmie było kilka cementowni a także możliwe zalanie ze względu na pobliskie bagna i wysoki poziom wód gruntowych, na pewno nie był to tunel do lasu na grzyby,chociaż w sezonie jest ich tu dostatek, uwaga na goryczaki:)))

 • ulebyk

  Oceniono 83 razy -55

  Niby obozy "zagłady" a z takiego Auschwitz zwolniono pewnego "profesora" ze względu na zły stan zdrowia. No chyba, że ulubieniec michnikowszczyzny i Oberautorytet kumplował się z SSmanami i podpierdzielał do nich. Jakby ktoś nie wiedział chodzi o "profesora" Bartoszewskiego.

 • maruti800

  Oceniono 27 razy -7

  Ktokolwiek ma jakieś wątpliwości co do poprawności merytorycznej powyższego artykułu niech wie, iż jest to dosłowny cytat (niemal jak plagiat) z Naszego Dziennika.
  www.naszdziennik.pl/wp/34758,odkrycie-w-sobiborze.html
  Wynika stąd, że tunel był drążony na różnych głębokościach dochodząc nawet do 160cm poniżej poziomu gruntu. W innych miejscach zapewne było płycej.
  W samym Chełmie są pod Starym Miastem wydrążone tunele w kredzie i można je zwiedzać. Warto to zobaczyć.

 • gralfa00aa11

  Oceniono 34 razy -30

  tunel powinien miec nazwe "dwuglowy orzel" czy wrecz kaczka dwuglowa..bo gdzie ten Jezus w Rosji -na pogranicza,Kresow ruska,ukrainska Nazi zaloge,ktory pomoze gdy uciec sie uda..Lublin blisko rosyjskiej strefy.W druga strone niby gorzej.Na poludnie lub polnoc ? w ciemne katy,ktorych bylo tyle co tuneli,bunkrow ,ziemianek chyba..

 • gajowy_marycha

  Oceniono 19 razy 15

  Zdanie jest poprawne. Taki szyk wyrazów ('nawet' obok 1,6m) akcentuje podaną głębokość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje