SLD na 90. urodziny generała: Jaruzelskiemu należy się szacunek

05.06.2013 06:43
Gen. Wojciech Jaruzelski w Sejmie, 2009 rok

Gen. Wojciech Jaruzelski w Sejmie, 2009 rok (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Wojciechowi Jaruzelskiemu, jako postaci absolutnie nietuzinkowej, należy się szacunek - takie będzie przesłanie księgi jubileuszowej, którą przygotowuje SLD. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", ukaże się ona z okazji 90. urodzin generała, które przypadają 6 lipca
SLD dołożył się finansowo. Redaktorem jest prof. Jerzy Wiatr, który w stanie wojennym stał na czele Zespołu Partyjnych Socjologów przy KC PZPR. W książce, do której teksty napisało niemal 30 autorów (m.in. Michaił Gorbaczow i Aleksander Kwaśniewski), raczej nie będzie głosów krytycznych.

Oburzenia pomysłem nie kryje poseł PO Antoni Mężydło, w latach 80. torturowany przez SB. - SLD fałszuje historię tak, jak PZPR robiła to w czasach komunistycznych - komentuje.

Zobacz także
Komentarze (178)
Zaloguj się
 • kocur75

  Oceniono 103 razy 19

  Proponuje zrobcie z tego newsa dnia, w koncu to przyszly koalicjant PO, a i z michnikiem zakumplowany

 • kroliklesny

  Oceniono 95 razy 13

  Gen. Jaruzelski mial jaja. Uratowal Polske przed nawiedzonymi Polakami. Solidarnosc dazyla do konfrontacji, to moglo doprowadzic do bratniego rozlewu krwi gdyby Sowieci wkroczyli- a dlaczego niby mieli nie wkroczyc? Zawsze to robili. Nie bede dawal przykladow, jak wygladaja wojny domowe, a to moglo sie stac. Solidarnosc wlasnymi rekami zepsula swoj etos, Polska zyje dzieki dotacjom, a statystyki biedy sa nieublagane. Jednak juz od 1989 nie ma "ruskich" ktorzy nam kradna- wiec?! Pewnie znowu cyklisci winni!Troche umiaru z tym popluwaniem na oficera frontowego!

 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 10

  Dla ludzi myslacych, ocena Jaruzelskiego nie jest taka prosta. Bo z jednej strony zdławienie Sierpnia 80, ale z drugiej ? Wbrew temu czym strasza nas "krzykacze" Rosjanie wcale nie musieli do nas wchodzić tak jak zrobili to z Węgrami, Czechosłowacją czy Afganistanem. Wystarczyło by, by 13 grudnia zakręcili nam kurki z gazem i ropą oraz "przez pomyłkę wpuścili" do naszej, powiązanej wówczas z ich siecią przesyłową sieci energetycznej "ciut" wyższe napięcie. Najpóźniej w lutym skoczylibyśmy sobie sami do gardeł, a do marca powyżynalibyśmy się SAMI i BEZ ICH POMOCY.

 • bkolmasiak

  Oceniono 49 razy 9

  Sojusz Lewicy Demokratycznej chce zorganizować obchody 90. urodzin b. prezydenta, gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Sejmie RP. Partia Leszka Millera chce z tej okazji urządzić wielką fetę, podsumowując dokonania I sekretarza PZPR i architekta stanu wojennego.

  Z punktu widzenia lewicy demokratycznej feta na cześć polityka, sprawującego dyktatorską władzę w latach 1981-1989, wcześniej pełniącego wysokie funkcje w autorytarnym państwie, jest policzkiem wymierzonym w ofiary PRL-owskich zbrodni, za które polityczną odpowiedzialność ponosi gen. Jaruzelski.

  Udział w antysemickiej nagonce po marcu 1968 roku, tłumienie Praskiej Wiosny, strzelanie do robotników w Grudniu 1970 roku, wprowadzenie Stanu Wojennego i konsekwentne stanie po stronie polityki realizowanej przez ZSRR, kosztem społeczeństwem Europy Środkowo-Wschodniej i Azji - te wszystkie czynniki sprawiają, że Sejm wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej, nie jest odpowiednim miejscem na tego typu uroczystości.

  Doceniając wkład Wojciecha Jaruzelskiego w pokojowe przekazanie władzy przez komunistów, nie uważamy, że zmazuje on negatywną rolę, jaką b. I sekretarz PZPR odegrał w historii Polski.

  Jeżeli SLD chce organizować obchody 90. urodzin Jaruzelskiego, powinno zrobić to tam, gdzie jest na to miejsce. Np. w byłej siedzibie PZPR w okolicach Ronda de Gaulle'a lub we własnej siedzibie na Złotej.

  Sejm RP nie jest miejscem na tego typu uroczystości, tym bardziej, że Jaruzelski, nigdy nie uzyskał demokratycznego mandatu w jakichkolwiek wolnych, pięcioprzymiotnikowych wyborach.

  www.tokfm.pl/blogi/zielonymokiem/2013/06/nie_dla_urodzin_jaruzelskiego_w_sejmie_rp/1

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 132 razy 8

  Mało kto zwraca uwagę, że Jaruzel zdeptał Edwarda Gierka.
  Ma też inne grzechy na sumieniu i nie mam na myśli stanu wojennego.
  Szacunek? Nigdy w życiu.

 • 2perfecthousewife

  Oceniono 79 razy 7

  Wielki szacunek dla Pana Generała! Bez jego mądrości i odpowiedzialności dzisiejsi solidarnościowi prominenci mogliby rozpadać się w proch po trafieniu radziecką kulą. A władzę zobaczyliby ja świnia niebo, gdyby nie Jego decyzja o przystąpienia do Okrągłego Stołu.

 • lloyd_lewis

  Oceniono 189 razy 7

  jak mozna miec szacunek do dyktatora, ktory jest sprawca jednej z najwiekszych tragedii narodu po 2 wojnie swiatowej?

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 16 razy 6

  ,,SLD na 90. urodziny generała: Jaruzelskiemu należy się szacunek,, - ciekawe co o tym myślą rodziny zamordowanych w kopani Wujek i inni pobici, obici, wywaleni z pracy ...

 • plorg

  Oceniono 36 razy 6

  Szacunek członkowi zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadziła nielegalnie stan wojenny?
  Czy może szacunek dla moskiewskiej marionetki i sowiceckiego lizusa?
  Dlaczego ten gość nigdy nie siedział w pierdlu, skoro rzekomo PRL się skończyła?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX