Sikorski: Polska jest zainteresowana importem amerykańskiego gazu

04.06.2013 22:49
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Perspektywy wydobycia gazu łupkowego w USA są doskonałe i dla Polski jest istotne, by USA zaczęły eksportować gaz LNG - powiedział Radosław Sikorski, który spotkał się dzisiaj w Waszyngtonie z sekretarzem USA ds. energii Ernestem Monizem. Szef polskiego MSZ wskazywał na możliwość wykorzystania w tym celu terminalu LNG budowanego w Świnoujściu.
Eksploatacja na wielką skalę złóż gazu łupkowego w USA doprowadziła do radykalnego obniżenia cen tego surowca na rynku amerykańskim. W rezultacie od dwóch lat gaz jest głównym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, wypierając węgiel. Coraz więcej państw jest zainteresowanych kupnem amerykańskiego gazu. Niektórym państwom w Europie pozwoliłoby to też na zmniejszenie uzależnienia od znacznie droższego gazu rosyjskiego.

- Obecnie gaz z USA można swobodnie eksportować do 18 państw, z którymi Stany Zjednoczone zawarły umowy o wolnym handlu. Kraje, które nie są objęte taką umową, w tym wszystkie państwa UE, nie mają na razie wielkich możliwości zakupu LNG z USA. Firmy amerykańskie, które chciałyby eksportować gaz do tych państw, muszą każdorazowo otrzymać zgodę ministerstwa energetyki w Waszyngtonie. Perspektywa eksportu amerykańskiego gazu to nawet trzy lata - ocenił Sikorski po spotkaniu z Monizem.

"Im szybciej będą wydane decyzje, tym szybciej ten gaz zobaczymy w Europie"

- Te licencje to pozwolenia dla firm amerykańskich, aby ich terminale zamienić z importowych na eksportowe. Technicznie taka operacja trwa trzy lata. Im szybciej będę wydane decyzje, tym szybciej ten gaz zobaczymy w Europie - powiedział Sikorski.

Dlatego - wyjaśnił - należy popierać projekt stworzenia strefy wolnego handlu między UE a USA, pogłębionej o kwestie regulacyjne i wzajemne uznawanie standardów. - To uprościłoby proces koncesyjny - powiedział. Przyznał, że negocjacje dotyczące strefy wolnego handlu będą skomplikowane, ale wyraził nadzieję, że państwa UE w ciągu najbliższych tygodni osiągną porozumienie ws. mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej, "tak by stworzyć mocarstwo regulacyjne, które będzie źródłem wzrostu, dzięki któremu wyjdziemy z kryzysu".

Sikorski: Jesteśmy blisko ostatecznych rozstrzygnięć

Sikorski powiedział, że z sekretarzem USA ds. energii rozmawiał też o doświadczeniach w zakresie regulacji wydobycia gazu łupkowego dotyczących bezpieczeństwa środowiska oraz o kwestiach podatkowych. - Ten proces trwał w USA 20 lat, a w Polsce, jak dotąd, dwa lata - powiedział.

- Jesteśmy blisko ostatecznych rozstrzygnięć, które umożliwią firmom polskim, europejskim i amerykańskim poszukiwania i bezpieczną eksploatację i mamy nadzieję zarabiać na eksploatacji gazu łupkowego z korzyścią dla polskiego podatnika - mówił szef polskiej dyplomacji. Niemniej jednak Polska jest zainteresowana importem gazu amerykańskiego, gdyż - jak przyznał Sikorski - "gaz, nawet jeśli go znajdziemy (w Polsce), będzie płynąć najpierw strumykiem, a potem - mamy nadzieję - szerszym strumieniem, ale będzie to proces rozłożony na pewno na wiele lat".

Obawy przed eksportem taniego gazu

W USA pojawiają się obawy, że eksport taniego gazu podniesie ceny tego surowca dla odbiorców krajowych. Przeciwko są przede wszystkim elektrownie oraz energochłonny przemysł chemiczny. Obawiają się, że ceny pójdą w górę, co niebezpiecznie odbije się na kosztach ich produkcji. Na eksport gazu nalegają producenci - firmy, które zainwestowały w odwierty miliardy dolarów i chcą teraz zarobić, oraz właściciele gazoportów wybudowanych wiele lat temu z myślą o imporcie gazu do USA. Teraz z tych gazoportów gaz mógłby popłynąć w świat.

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • knox_dc

  Oceniono 54 razy 22

  Gaz, wizy, tarcza... Nic nie będzie rozstrzygnięte na korzyść Polski dopóki nie zostanie rozwiązana kwestia odszkodowań za mienie pożydowskie.
  Kongress amerykański potępił Polske i w specjalnej uchwale wezwał do wypłaty blisko $60mld (180mld PLN) za pozostawione mienie.
  Polskie władze chcąc ugłaskać amerykańskich mocodawców finansują militarne koncerny. Wzięto F-16 i zgodzono się finansować wojne w Afganistanie przez najbliższe 10 lat.

 • peloxxx

  Oceniono 78 razy 22

  a co z polskimi lupkami,przed wyborami wydobywales ich tyle ze juz odkladales na nasze emerytury,kretynski warcholski cymbale.

 • color.one

  Oceniono 31 razy 19

  a jak tam kontrakt życia pana grada, gaz od katarczykow, sprawa gazoportu i barteru w postaci stoczni i jej terenow ?

 • bidifi

  Oceniono 25 razy 15

  zaprawde potezny to umysl z tego Radka .....a mnie to przypomina sytuacje gdy mieszkaniec np. Krakowa chcac kupic codzienne pieczywo - zamiast w piekarni ,, na rogu" codziennie jezdzi po chleb do Katowic lub Tarnowa, raz jeszcze powtorze ,, potezny umysl ".........jak to szlo ?.....na zlosc babci odmroze sobie uszy......

 • vomitorium1

  Oceniono 17 razy 13

  zbudujemy gazociąg do usa
  (pokażemy rusom
  gdzie babcia
  koszyk nosiła)

 • hetmanwiechu

  Oceniono 23 razy 11

  Gazrurka znaczy się. Kiedyś miała być gazrurka z norwegi, ale wybuchła afera z nijakim oleksym. Ruscy chcieli puścić swoją gazrurke do Niemiec, więc ta z norwegi im to uniemozliwiala, więc napuscili naiwnego super szpiega z polski na afera z oleksym. Panu Sikorskiego już dziękujemy.

 • supertlumacz

  Oceniono 14 razy 10

  To mi się podoba!
  Trudno o lepsze ośmieszenie koncepcji pozyskania gazu z łupków w Europie!
  Nareszcie Rosja i Gazprom na kolanach....
  Bo nie mogą się utrzymać na nogach ze śmiechu...
  ....))))
  Posiusiali się....

 • ooii

  Oceniono 11 razy 9

  niemcy biora wyngiel po 70ejro za tone :P a polak placi prawe 300 haha

  na uj mi gaz z usa?

 • maniakon

  Oceniono 17 razy 5

  no to juz jasne - beda nam go dostarczac i wtlaczac w ziemie gdzies pod szczecinem czy gdanskiem a potem wydobywac juz dalej jako lupkowy i tak wodz spelni swoja obietnice - a powaznie to lepiej kupic od amerykanow niz pozwalac im ryc po Polsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje