Sikorski: Polska jest zainteresowana importem amerykańskiego gazu

04.06.2013 22:49
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Perspektywy wydobycia gazu łupkowego w USA są doskonałe i dla Polski jest istotne, by USA zaczęły eksportować gaz LNG - powiedział Radosław Sikorski, który spotkał się dzisiaj w Waszyngtonie z sekretarzem USA ds. energii Ernestem Monizem. Szef polskiego MSZ wskazywał na możliwość wykorzystania w tym celu terminalu LNG budowanego w Świnoujściu.
Eksploatacja na wielką skalę złóż gazu łupkowego w USA doprowadziła do radykalnego obniżenia cen tego surowca na rynku amerykańskim. W rezultacie od dwóch lat gaz jest głównym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, wypierając węgiel. Coraz więcej państw jest zainteresowanych kupnem amerykańskiego gazu. Niektórym państwom w Europie pozwoliłoby to też na zmniejszenie uzależnienia od znacznie droższego gazu rosyjskiego.

- Obecnie gaz z USA można swobodnie eksportować do 18 państw, z którymi Stany Zjednoczone zawarły umowy o wolnym handlu. Kraje, które nie są objęte taką umową, w tym wszystkie państwa UE, nie mają na razie wielkich możliwości zakupu LNG z USA. Firmy amerykańskie, które chciałyby eksportować gaz do tych państw, muszą każdorazowo otrzymać zgodę ministerstwa energetyki w Waszyngtonie. Perspektywa eksportu amerykańskiego gazu to nawet trzy lata - ocenił Sikorski po spotkaniu z Monizem.

"Im szybciej będą wydane decyzje, tym szybciej ten gaz zobaczymy w Europie"

- Te licencje to pozwolenia dla firm amerykańskich, aby ich terminale zamienić z importowych na eksportowe. Technicznie taka operacja trwa trzy lata. Im szybciej będę wydane decyzje, tym szybciej ten gaz zobaczymy w Europie - powiedział Sikorski.

Dlatego - wyjaśnił - należy popierać projekt stworzenia strefy wolnego handlu między UE a USA, pogłębionej o kwestie regulacyjne i wzajemne uznawanie standardów. - To uprościłoby proces koncesyjny - powiedział. Przyznał, że negocjacje dotyczące strefy wolnego handlu będą skomplikowane, ale wyraził nadzieję, że państwa UE w ciągu najbliższych tygodni osiągną porozumienie ws. mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej, "tak by stworzyć mocarstwo regulacyjne, które będzie źródłem wzrostu, dzięki któremu wyjdziemy z kryzysu".

Sikorski: Jesteśmy blisko ostatecznych rozstrzygnięć

Sikorski powiedział, że z sekretarzem USA ds. energii rozmawiał też o doświadczeniach w zakresie regulacji wydobycia gazu łupkowego dotyczących bezpieczeństwa środowiska oraz o kwestiach podatkowych. - Ten proces trwał w USA 20 lat, a w Polsce, jak dotąd, dwa lata - powiedział.

- Jesteśmy blisko ostatecznych rozstrzygnięć, które umożliwią firmom polskim, europejskim i amerykańskim poszukiwania i bezpieczną eksploatację i mamy nadzieję zarabiać na eksploatacji gazu łupkowego z korzyścią dla polskiego podatnika - mówił szef polskiej dyplomacji. Niemniej jednak Polska jest zainteresowana importem gazu amerykańskiego, gdyż - jak przyznał Sikorski - "gaz, nawet jeśli go znajdziemy (w Polsce), będzie płynąć najpierw strumykiem, a potem - mamy nadzieję - szerszym strumieniem, ale będzie to proces rozłożony na pewno na wiele lat".

Obawy przed eksportem taniego gazu

W USA pojawiają się obawy, że eksport taniego gazu podniesie ceny tego surowca dla odbiorców krajowych. Przeciwko są przede wszystkim elektrownie oraz energochłonny przemysł chemiczny. Obawiają się, że ceny pójdą w górę, co niebezpiecznie odbije się na kosztach ich produkcji. Na eksport gazu nalegają producenci - firmy, które zainwestowały w odwierty miliardy dolarów i chcą teraz zarobić, oraz właściciele gazoportów wybudowanych wiele lat temu z myślą o imporcie gazu do USA. Teraz z tych gazoportów gaz mógłby popłynąć w świat.

Zobacz także
Komentarze (55)
Sikorski: Polska jest zainteresowana importem amerykańskiego gazu
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 1 raz -1

  Obecnie Rosja jutro Wielka Brytania , Szwecja ,Katar , Kanada a teraz USA .
  Pojebańcu skąd na to weźmiesz pieniądze .

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 1

  Co, znowu żydowskie transakcje typu F-16 i inne geszefty ? Gaz z USA ? Polska ma SWOJE łupki i te trzeba wydobywać - a nie skupować żydo-amerykańskie !

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy 1

  W każdym razie: ZDECYDOWANIE należy zablokować wydobywanie gazu łupkowego w Polsce. Krótkowzroczni idioci nie widzą, że już zapowiadane są problemy z wodą pitną jeszcze przed planowanym wydobyciem.
  Są już pierwsze urządzenia wolnej energii. Tą drogą powinniśmy podążać.
  pesn.com/2010/11/07/9501721_AVIG_first_electromagnetic_Free_Energy_device_to_market/
  Polecam również zainteresować się Henry T. Moray'em.

 • jusekp

  0

  to fonetycznie:
  sim alaw zajin

 • stachkaz47

  Oceniono 4 razy 0

  Sikorski zachwieje tym gazem ekonomię amerykańską a i ROSJA upadnie.
  A gazu dupkowego niech szuka na własnej posesji i w okolicy swojego zamieszkania.
  Skunks niemyty.

 • nonieee

  Oceniono 4 razy 2

  Pan Sikorski jako minister ma następujące cechy:
  1. Jest nieskuteczny w bronieniu Polskich interesów narodowych.
  2. Na klęczkach rozmawia z Amerykanami.
  3. Nie działa w naszym interesie narodowym.
  4. Jest elegancki i potrafi się wysławiać.
  Tyle w temacie.

 • rabbinhood

  Oceniono 2 razy 0

  Przecież ograniczanie obrotu tanim gazem wyłącznie do własnego kraju to ciche dotowanie zaniżonymi cenami swojego eksportu i przemysłu.

 • tenare

  Oceniono 5 razy 1

  Sikorski ! Idź o krok dalej ! Nie krępuj się. Zaproponuj w Waszyngtonie tak:
  Niech Polacy sami wydobywają sobie gaz łupkowy w Polsce i niech za niego płacą Żydom w USA.
  I nie zapomnij ich jeszcze w dupę pocałować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje