Tusk dla "Polityki" o Schetynie: Oczekuję lojalnej współpracy albo twardej konkurencji

04.06.2013 21:54
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Jako szef oczekuję lojalnej współpracy albo twardej konkurencji. Pojękiwania, takie "trochę", "być może", nie służą żadnej partii politycznej. (...) Nie masz innego poglądu albo nie jesteś w stanie wygrać przywództwa, to nie przeszkadzaj - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Polityka" Donald Tusk, odnosząc się do wyborów na szefa PO i ewentualnej konkurencji ze strony Grzegorza Schetyny.
Premier pytany, czy po wyborach na szefa PO przewiduje nowe sojusze, w tym współpracę z Grzegorzem Schetyną, zaznaczył: - Każda wspólnota polityczna wymaga przywództwa. Negocjuje się kontrakty, sposób funkcjonowania, ale przywództwa się nie negocjuje. Przywództwo się zdobywa i traci. Demokracja wymaga, aby mówić otwarcie: masz inny pogląd na funkcjonowanie wspólnoty politycznej, uważasz, że ją lepiej poprowadzisz, stawaj do wyborów, wygrywaj, bierz. Nie masz innego poglądu albo nie jesteś w stanie wygrać przywództwa, to nie przeszkadzaj, a najlepiej pomagaj temu, kto wygrał.

Odnosząc się do konkurencji ze strony Grzegorza Schetyny, Tusk stwierdził: - Jako szef oczekuję lojalnej współpracy albo twardej konkurencji. Pojękiwania, takie "trochę", "być może", nie służą żadnej partii politycznej.

Koalicja PO-SLD? Tusk: Poza PSL to jedyny potencjalny partner

Tusk pytany był również ewentualną koalicję z SLD. PO mogłaby być zmuszona do szukania kolejnego koalicjanta w przypadku, gdyby z Platformy bądź PSL odeszło zaledwie sześciu posłów. Spekuluje się, że mogą to zrobić konserwatywni politycy partii Tuska. Premier przyznał, że SLD to jedyna partia, która - poza PSL - mogłaby być potencjalnym partnerem dla PO. - Rzeczywiście, wśród partii opozycyjnych SLD pod szefostwem Millera wydaje się, przy wszystkich garbach, partią umiarkowaną i obliczalną. Czasami ta zła twarz Sojuszu wyłazi z jakąś nadspodziewaną mocą, jak było przy uchwale upamiętniającej Grzegorza Przemyka, ale widać było, że Miller stara się z tej niezręczności jakoś wyplątać - powiedział premier. Jak dodał jednak, jego celem ani intencją nie jest koalicja z Sojuszem.

Tusk: Można się dziwić, że pierwszy raz od lat PiS wyprzedza PO

Tusk komentował także ostatnie sondaże, w który PiS wyprzedza PO. Jak zaznaczył, nie podziela niepokoju związanego z rosnącym poparciem dla partii Jarosława Kaczyńskiego. - To nie jest jakieś niespotykane zjawisko, że poparcie ulega zmianom i są okresy, w których to opozycja lepiej w nich wypada. Można się dziwić, że to dopiero pierwszy raz od tylu lat - zaznaczył. Jak dodał, jego zdaniem utrzymanie pozycji partii, która idzie niemal łeb w łeb z PiS, jest znakiem nadziei na wygraną w 2015 r.

Więcej w tygodniku "Polityka" >>

Zobacz także
Komentarze (124)
Zaloguj się
 • czarnybialyszary

  Oceniono 166 razy 94

  Ligia Krajewska z PO udzieliła wywiadu Robertowi Mazurkowi dla "Rzeczpospolitej", w którym ostro skrytykowała obietnice, które zostały zawarte w programie Platformy Obywatelskiej. Podczas wywiadu myślała, że ocenia pomysły PiS.
  Dziennikarz czytał posłane pomysł z programu wyborczego PO. Powiedział jej jednak, że są to obietnice składane przez PiS. Jak oceniła je Krajewska? - To zupełnie nierealne pomysły. Czyste chciejstwo. Człowiek, składający takie obietnice, okłamuje Polaków! - mówiła. Mazurek powiedział, że w programie zapisano modernizację 11 lotnisk, budowę dziewięciu nowych. - A może od razu 49 lotnisk? W każdym byłym mieście wojewódzkim po jednym - kpiła posłanka PO. - Jakie uzasadnienie ekonomiczne ma port lotniczy w Olsztynie i Białymstoku? I proszę mi powiedzieć, jak oni chcą te wszystkie lotniska utrzymać, z czego je zbudować? - pytała.

  Jej zdaniem, takie obietnice to "kpiny z ludzi".- One wszystkie są na takim poziomie, że brakuje słów - dodała.

  Gdy Robert Mazurek przyznał, że wrobił posłankę, Krajewska długo milczała.

 • czarnybialyszary

  Oceniono 123 razy 85

  ciekawe czy był pytany o BEZROBOCIE, EMIGRACJĘ, DZIURĘ BUDŻETOWĄ, KRYZYS DEMOGRAFICZNY? Czy tylko o PO?!

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 94 razy 44

  UWAGA ! Jak zwykle wyborcza milczy że Polski Minister Finansów uczestniczy w spotkaniu grupy Bilderberg
  ==

  Min.Rostowski znowu uczestnikiem spotkania globalistów Bilderberg 6-9.06.2013

  Czy znajdzie się w Polsce uczciwy, rzetelny dziennikarz by wydobyć od rządu informację po co minister tam pojechał, co się dyskutuje i kto za to płaci (w innych państwach podatnicy)? Może przereklamowany ostatnio Kolonko?

  ====
  "Oto oficjalna lista uczestników nadchodzącego spotkania Grupy Bilderberg 2013 mającego się odbyć w Hotelu The Grove w Watford w Anglii. Z Polski ponownie będzie obecny minister finansów Jacek Rostowski.

  Hertfordshire, Anglia 6-9 czerwca 2013"

  www.wykop.pl/link/1541617/min-rostowski-znowu-uczestnikiem-spotkania-globalistow-bilderberg-6-9-06-2013/
  ===
  lista uczestników :

  www.wykop.pl/ramka/1542431/rostowski-znowu-jako-gosc-grupy-bilderberg-2013/
  lub tutaj

  www.bilderbergmeetings.org/participants2013.html
  lub tutaj

  www.prisonplanet.pl/polityka/oficjalna_lista,p1351134924
  ===

  Zapewne omawia temat "By żyło się lepiej"

 • kniazwitold

  Oceniono 125 razy 37

  Tusk, kiedyś wyglądałeś na inteligentnego, który usunie się w cień, jak zgra swoją twarz i ustąpi miejsca Schetynie dla dobra całej partii - teraz wyglądasz jak zmumifikowany nieudacznik Miller, przyspawany do stołka, nie robiący nic, który nie wie kiedy skończyć i dzięki temu wylecisz na śmietnik historii jako znienawidzony przez własnych wyborców nierób i nieudacznik (wiem, powtórzenia :) ).

 • gadojan

  Oceniono 59 razy 23

  Jakie to ma znaczenie "Hydra Hydrze lba nie udrze" ..., Tak naprawde to wszyscy w sejmie jestescie z jednej sitwy.

 • drozd215

  Oceniono 38 razy 22

  Szkoda że nie pytali, ilu Polaków wróciło do Polski?

 • jezierskiadam

  Oceniono 52 razy 14

  Należy zorganizować wybory na jesieni tego roku.

  Nowe wybory wyaliminowałyby z Sejmu i Senatu część zasiadających tam idiotów przynależnych do wszystkich partii poltycznych.

  Po ostanich doświadczeniach, wyborcy dokładniej przestudiują listy kandydatów i bardziej rozważnie wybiorą kadydatów z listy swojej ulubionej partii...:)

 • klokanpolska

  Oceniono 22 razy 8

  Walczył z komuchami a teraz się brata i to z cynicznym milerem. Wybory na jesień !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje