Szwecja i Finlandia w NATO? Miedwiediew: Będziemy musieli zareagować

04.06.2013 18:43
- Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię zakłóci równowagę sił i zmusi Rosję do odpowiedzi - powiedział dziś premier Dmitrij Miedwiediew, podkreślając nerwowość towarzyszącą przybliżaniu sojuszników Zachodu do rosyjskiej granicy.
Mimo że Szwecja i Finlandia nie zabiegają aktywnie o przyłączenie do Sojuszu, ściśle z nim współpracują i prowadzą na ten temat debatę. Spekulacje ws. ewentualnego przystąpienia do NATO Szwecji rozgorzały w kwietniu tego roku, kiedy okazało się, że możliwości obronne tego kraju są niepokojąco ograniczone. Wyszło to na jaw, gdy Rosjanie... ćwiczyli atak na Szwecję. Swoje myśliwce w obronie kraju wysłało właśnie NATO.

"Będziemy musieli zareagować"

Finlandia z kolei dzieli z Rosją długą granicę. - Nowi członkowie paktu pojawiający się blisko naszej granicy, w sposób oczywisty zmienią parytet sił i wymuszą na nas działania. Musimy wziąć to pod uwagę i na to zareagować. Pakt ma wojskowy potencjał, który w niektórych przypadkach może być użyty przeciwko naszemu krajowi - powiedział Miedwiediew, patrząc na premiera Finlandii i ministra spraw zagranicznych Szwecji.

Rosja jest zaniepokojona działaniami NATO i rozszerzaniu organizacji o kolejne kraje byłego bloku komunistycznego. Mocno sprzeciwia się też instalowaniu infrastruktury wojskowej blisko granic kraju - na przykład tarczy antyrakietowej w Polsce.

Zobacz także
Komentarze (280)
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 346 razy 286

  Najpierw Rosjanie sami ćwiczą "atak na Szwecję" a potem się dziwią, że neutralna Szwecja też chce - w jakimś stopniu - być częścią zachodniego bloku obronnego.

 • klechoslawik

  Oceniono 297 razy 247

  Rosja to się bardziej powinna obawiać Chin, a nie NATO. Zwłaszcza, że mieszkańcy wschodnij części kraju coraz bardziej tych Chińczyków przypominają.

  Jeśli się nudzisz, poczytaj TO!

 • kichchi

  Oceniono 231 razy 103

  bracia szwedzi i finowie, nie słuchajcie kacapa i jego chorych wizji.czekamy na was w NATO

 • lloyd_lewis

  Oceniono 123 razy 67

  zareagowac? jak? co oni zrobia? wysla czolgi na nato? a moze sami rozszerza swoj wlasny sojusz wojskowy. tylko o kogo? kazachstan? moldawie? a moze sie wku*** i znow gruzje zaatakuja?

 • brat187

  Oceniono 79 razy 53

  Panie Mjedźwiedź, nie ma już jak dawnej podziału USA(Nato) vs. CCCP. Rosja, to teraz jeden wielu krajów. Liczący się kraj, ale tylko część domina.

 • ja5569

  Oceniono 89 razy 49

  Rosjanie! Zwroccie wieksza uwage na zagrozenia od strony waszych rubiezy poludniowych i poludniowo-wschodnich. Od strony zachodniej nic wam nie grozi. ABSOLUTNIE NIC. Szwecji i Finlandii sie boicie?

 • unnabujp

  Oceniono 62 razy 42

  Jesli Rosja dosc gladko przelknela obecnosc Polski w NATO ( lezacej , jak zwykle, w centralnym miejscu potencalnego konfliktu na skale europejska) to przynaleznosc ty dwu krajow lezacych na polnocnych krancach nie jest zadnym istotnym problemem. Rosja, jak zwykle w takich przypadkach, sie "drozy" probujac uzyskac cos wzamian. A tak na marginesie to wspomnienie z Finlandii z lat 1939 i 1940 maja osc kiepskie.

 • queserasera

  Oceniono 47 razy 15

  Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię zakłóci równowagę sił i zmusi Rosję do odpowiedzi - ustawimy rakiety w Karlowych Warach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje