S17. Superdroga, a trzęsie. Wykonawca dostanie po kieszeni

Sławomir Skomra
05.06.2013 06:00
Nowy odcinek S17

Nowy odcinek S17 (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja)

Kierowcy skarżą się, że nowy odcinek drogi ekspresowej jest nierówny. Drogowcy odpowiadają, że trasa jest bezpieczna, ale drobne odchylenia od normy zauważyli
Przed kilkoma dniami otrzymaliśmy e-mail od czytelnika, który skorzystał z nowego odcinka drogi ekspresowej S17. To odcinek zaczynający się (patrząc od strony Warszawy) przed Kurowem, a kończący się w Bogucinie (k. karczmy Bida). Oficjalnie został otwarty równo tydzień temu. Budowa 24-kilometrowej trasy trwała dwa lata.

Z tą drogą jest coś nie tak

Jeszcze w dzień otwarcia trasy odzywali się do nas kierowcy, którzy narzekali na stan nawierzchni nowego odcinka. Jeden z czytelników przysłał nam e-mail, w którym pisze wprost, że S17 jest wadliwa. "Sam jechałem wczoraj tą drogą i jest tak nierówna, że przy 120 km/h trzęsie całym samochodem. Inni kierowcy, co można przeczytać w komentarzach, również to samo zgłaszają. Nie możemy jako kierowcy - użytkownicy tej drogi, tak tego zostawić, przecież ta droga powinna spełniać najwyższe standardy jakości, a nie być na poziomie drogi powiatowej czy gminnej" - oburza się nasz czytelnik.

To niejedyny taki sygnał. - Jechałem z Puław do Lublina. Coś nie tak jest z tą drogą. Są takie momenty, że wyczuwa się garby pod kołami - mówi kolejny kierowca.

Sami postanowiliśmy to sprawdzić. Żeby upewnić się, że komfort jazdy zależy od samochodu, wybraliśmy się dwoma autami: kilkunastoletnim fordem fiestą i dziesięcioletnim audi A6.

W pierwszym przypadku problemów nie zauważyliśmy. Tylko raz udało nam się wyczuć jakiś garb. Gorzej było w przypadku audi. Podczas drogi na kierownicy odczuwalne były wstrząsy.

Będzie kara, nie wiadomo jaka

Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, tłumaczy, że jakość oddanego właśnie fragmentu ekspresówki była kontrolowana na każdym etapie inwestycji. Dotyczy to także finalnej (tzw. ścieralnej) warstwy jezdni.

- Pomiary wykazały drobne odchylenia, w niczym niezagrażające bezpieczeństwu i trwałości drogi. Jednakże za drobne uchybienia wykonawca zgodnie z kontraktem otrzyma niższą zapłatę - informuje rzecznik.

W tej chwili nie wiadomo, o jaką karę chodzi.

Drogę sprawdzano profilografem - to specjalistyczne urządzenie wyposażone w czujniki laserowe oraz mierniki przyspieszenia.

Urządzenie rejestruje odchylenia wartości współczynnika IRI (międzynarodowy wskaźnik równości). Dopuszczalne jest odchylenie, bardzo rygorystyczne. W umowie z wykonawcą drogowcy zapisali odchylenie rzędu 4,3 mm.

- Dodatkowo w warunkach kontraktu zapisuje się wartości IRI, powyżej których wykonana nawierzchnia jest nie do przyjęcia. Pomiary pokazały, że na kilku krótkich 50-metrowych odcinkach od strony Warszawy wskaźniki IRI nieznacznie przekraczają normy - tłumaczy rzecznik.

Nowa droga jest objęta 5-letnią gwarancją. Przed upływem tego czasu badania nawierzchni zostaną powtórzone. Jeśli będą odstępstwa od normy, wykonawca będzie musiał poprawić drogę.

Reszta S17 i S19 do budowy

We wtorek rząd przyjął zmiany w planie budowy dróg do 2015 roku. Dzięki temu będzie można w tym roku ogłosić około 50 przetargów na budowę dróg ekspresowych o łącznej długości ponad 700 km. Wartość inwestycji to przeszło 35 mld zł.

Na liście jest mazowiecka część S17 od miejscowości Zakręt, z obwodnicą Kołbieli (o tę inwestycję walczyła przed rokiem "Gazeta"), aż do Kurowa.

Rząd chce też wybudować S19 Lublin - Rzeszów. Nas cieszy głównie zachodnia obwodnica Lublina przez gminę Konopnica.

Nie ma natomiast oczekiwanej budowy S17 na odcinku obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego

Tagi:

Komentarze (8)
Zaloguj się
 • soulshuntr

  Oceniono 9 razy 9

  Proste rozwiazanie problemu. Postawi sie ograniczenie predkosci do 70 km/h, 100m przed nim fotoradar i wszystkie bedo zadowolnieni :)

 • wojtek.08

  Oceniono 15 razy 7

  A nową S-8 z Warszawy do Piotrkowa ktoś jechał? Tarka i nierówności na całej długości. Nie wspominam o "jedynce" na odcinku Cęstochowa - Piotrków gdzie dziury są takie, że można uszkodzić auto. W tym przypadku droga ma już jednak chyba z osiem lat:/

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 6

  "Nowa droga jest objęta 5-letnią gwarancją. Przed upływem tego czasu badania nawierzchni zostaną powtórzone. Jeśli będą odstępstwa od normy, wykonawca będzie musiał poprawić drogę."

  Znaczy co licza na to ze w ciagu tych 5 lat droga od jezdzenia sie "wyrowna"? ............

 • vandersexxx

  Oceniono 9 razy 5

  To się przejedźcie A1 od Sośnicy do Pyrzowic i zobaczcie jak tam trzęsie.
  Ale o tym się nie mówi...

 • heine-ken

  Oceniono 18 razy 2

  Czyli wnioski są takie, że lepiej z nierównościami radzi sobie fiesta niż A6?

  "Dopuszczalne jest odchylenie, bardzo rygorystyczne. W umowie z wykonawcą drogowcy zapisali odchylenie rzędu 4,3 mm."

  Doprawdy ŻENUJĄCY poziom dziennikarstwa. A może by tak zatrudnić jakiś zdolniejszych licealistów na miejsce autorów? Efekt z pewnością byłby korzystny.

 • jack20

  Oceniono 16 razy 0

  To sa efekty wykonywania autostrad przez polactwo , ktore nie ma pojecia o wykonywaniu autostrad ale tylko ped na kase w imie zasady "kazdy kretyn droge zbuduje" marnowane sa GIGANTYCZNE pieniadze. Wszystkie te rzadowe qtr´r... z kolesiami ktorymi dali kontrakty winny od dawna w lochu gnic !! ..ibeda mam nadzieje

 • satyron

  Oceniono 11 razy -1

  co tam rownosc drogi , najwazniejsze ze stoja, postawione za grube pieniadze ekrany akustyczne a droga pomiedzy nimi to jedynie wypelnienie wolnej przestrzeni. A wine ponosi Kosciol ....taaaa ku...ki kosciol katolicki ktory spie...l przez tysiaclecie polski narod , ktorego to wady wlasnie w taki sposob wychodza . Zlodziejstwo.Olewanie wszystkiego i blizniego. Klamstwo. Kumoterstwo.Nepotyzm....grzechy ru...ego spoleczenstwa przez kler

 • kor102

  Oceniono 12 razy -2

  .........kończący się w Bogucinie (k. karczmy Bida).........
  --------------
  To jest "artykuł" sponsorowany przez karczmę, czy wracamy do określeń typu; :......jedź wedle tych dwóch buczków.........."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje