Pastor oburzony wyrokiem ws. Nergala pisze do premiera Tuska

04.06.2013 16:00
Nergal wchodzi do gdyńskiego sądu na ogłoszenie wyroku. Za godzinę wyjdzie stamtąd bardzo zadowolony.

Nergal wchodzi do gdyńskiego sądu na ogłoszenie wyroku. Za godzinę wyjdzie stamtąd bardzo zadowolony. (Grzegorz Szaro)

- Jakie to zwycięstwo naszego wymiaru sprawiedliwości?- pyta w liście do premiera ks. Jan Byrt, pastor Kościoła luterańskiego, oburzony decyzją sądu w Gdyni, który uniewinnił Adama Darskiego "Nergala", lidera deathmetalowego zespołu Behemoth, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych.
Wczoraj sąd uznał, że artysta "działał w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie".

Ks. Byrt podkreśla w swym liście do Donalda Tuska, że jest zbulwersowany decyzją sądu. - Ja nie jestem katolikiem, ale to nie znaczy, że nie jestem zbulwersowany postępowaniem Darskiego i naszych sądów w jego kwestii. Jestem ewangelikiem, gdzie podstawą mojej wiary jest Ewangelia. Jestem zbulwersowany takim postępowaniem - podkreślił pastor i zaznaczył, że dodatkowym powodem do zgorszenia jest fakt, iż artysta ogłasza w mediach, że wyrok uniewinniający w tej sprawie to "zwycięstwo lub kolejny krok ku zwycięstwu".

- Ja pytam się pana premiera, jakie to zwycięstwo naszego wymiaru sprawiedliwości? Panie premierze, dokąd my idziemy, dokąd idą nasze sądy, skoro to, co przez setki lat było i jest dla nas świętością, podstawą naszej wiary i naszego prawa w Polsce i na świecie, w kraju naszym obywatele bezczeszcząc, zostają za to uniewinnieni - napisał pastor i zwrócił uwagę, że sądy, które uniewinniają tych, którzy "bezczeszczą Pismo Święte, zniżają się do poziomu tych, którzy dopuszczają się takich czynów".

Ksiądz słynie z oryginalnych pomysłów

Ks. Byrt, proboszcz filialnej parafii w Szczyrku-Salmopolu, znany jest ze swoich nietuzinkowych pomysłów, często o charakterze ekumenicznym. Zapraszał m.in. na wypoczynek dzieci z okolic Czarnobyla, gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego.

Kilka lat temu na Białym Krzyżu, między Szczyrkiem a Wisłą, ustawił kamienne tablice z wykutym w nich dekalogiem. Na Kotarzu - w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim - wzniósł z kamieni europejski ołtarz, gdzie odprawiane są msze w intencji Starego Kontynentu.

Nergal drze Biblię

W 2007 r. muzyk podczas koncertu w Gdyni w klubie Ucho podarł Biblię. Podarte kartki księgi rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.

Zobacz także
Komentarze (254)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 388 razy 278

  Coś się księdzu ustroje pomyliły od kiedy to premier może wpływać na wyroki niezależnych sądów to może tak było za poprzednika

 • harimau666

  Oceniono 329 razy 209

  sądy są niezawisłe ...ale tylko wtedy gdy wydadzą wyrok po myśli kleru...

 • anty-lady

  Oceniono 287 razy 185

  Nie żyjemy w Średniowieczu proszę księdza, kiedy to kościół palił niewygodne dla niego księgi, często-gęsto wraz z heretykami. Dzisiaj każdy ma prawo wielbić wybrane przez niego księgi. I niszczyć. Chcielibyście Nergala posadzić za kratami. Za co? Za przekonania? Ktoś poniósł szkodę? Poza fanatycznym Nowakiem? Ktoś ucierpiał? Tam, gdzie zranione zostały uczucia prawo nie ma nic do roboty.

  Co do cholery z tą wolnością?

  NAWET PAN BÓG DAŁ LUDZIOM WOLNĄ WOLĘ!!!

 • 1szansa

  Oceniono 162 razy 134

  Pastor pisze do Premiera, a Premier ma "skarcić" sędziego? Wiedza o prawie po katolicku. Przy takim sposobie rozumowania prawa, to ile razy Premier by musiał pisać pozwy w sprawie ich wypowiedzi?

 • epupecki

  Oceniono 127 razy 101

  Nergal zachował się po chamsku ale karanie za obrazę uczuć religijnych jest jakimś dziwactwem. Zresztą bez symetrii. Wyznawcy różnych religii obrażają niewiernych lub wierzących inaczej a nikt ich za to po sądach nie ciąga.

 • errdos113

  Oceniono 97 razy 65

  Bóg mógłby lepiej zadbać o ochronę swoich książek. Gdyby Mu na tym zależało, to Nergal nie miałby szans pod gołym niebiem, poza ochroną uziemionego dachu z miedzianej blachy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje