Pastor oburzony wyrokiem ws. Nergala pisze do premiera Tuska

Nergal wchodzi do gdyńskiego sądu na ogłoszenie wyroku. Za godzinę wyjdzie stamtąd bardzo zadowolony.

Nergal wchodzi do gdyńskiego sądu na ogłoszenie wyroku. Za godzinę wyjdzie stamtąd bardzo zadowolony. (Grzegorz Szaro)

- Jakie to zwycięstwo naszego wymiaru sprawiedliwości?- pyta w liście do premiera ks. Jan Byrt, pastor Kościoła luterańskiego, oburzony decyzją sądu w Gdyni, który uniewinnił Adama Darskiego "Nergala", lidera deathmetalowego zespołu Behemoth, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych.
Wczoraj sąd uznał, że artysta "działał w zamiarze ewentualnym znieważenia uczuć religijnych osób, ale tylko tych obecnych na koncercie, nie zaś pokrzywdzonych występujących w tej sprawie".

Ks. Byrt podkreśla w swym liście do Donalda Tuska, że jest zbulwersowany decyzją sądu. - Ja nie jestem katolikiem, ale to nie znaczy, że nie jestem zbulwersowany postępowaniem Darskiego i naszych sądów w jego kwestii. Jestem ewangelikiem, gdzie podstawą mojej wiary jest Ewangelia. Jestem zbulwersowany takim postępowaniem - podkreślił pastor i zaznaczył, że dodatkowym powodem do zgorszenia jest fakt, iż artysta ogłasza w mediach, że wyrok uniewinniający w tej sprawie to "zwycięstwo lub kolejny krok ku zwycięstwu".

- Ja pytam się pana premiera, jakie to zwycięstwo naszego wymiaru sprawiedliwości? Panie premierze, dokąd my idziemy, dokąd idą nasze sądy, skoro to, co przez setki lat było i jest dla nas świętością, podstawą naszej wiary i naszego prawa w Polsce i na świecie, w kraju naszym obywatele bezczeszcząc, zostają za to uniewinnieni - napisał pastor i zwrócił uwagę, że sądy, które uniewinniają tych, którzy "bezczeszczą Pismo Święte, zniżają się do poziomu tych, którzy dopuszczają się takich czynów".

Ksiądz słynie z oryginalnych pomysłów

Ks. Byrt, proboszcz filialnej parafii w Szczyrku-Salmopolu, znany jest ze swoich nietuzinkowych pomysłów, często o charakterze ekumenicznym. Zapraszał m.in. na wypoczynek dzieci z okolic Czarnobyla, gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego.

Kilka lat temu na Białym Krzyżu, między Szczyrkiem a Wisłą, ustawił kamienne tablice z wykutym w nich dekalogiem. Na Kotarzu - w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim - wzniósł z kamieni europejski ołtarz, gdzie odprawiane są msze w intencji Starego Kontynentu.

Nergal drze Biblię

W 2007 r. muzyk podczas koncertu w Gdyni w klubie Ucho podarł Biblię. Podarte kartki księgi rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 r. na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka - przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą - którzy obejrzeli w internecie film z koncertu.

Zobacz także
 • Adam "Nergal" Darski - wielokrotnie oskarżany o obrazę uczuć religijnych, m.in. za podarcie Biblii na scenie Komisja Europejska ws. Nergala: Artysta powinien mieć prawo szokować
 • Ks. Adam Boniecki i Adam 'Nergal' Darski Nergal chwali się zdjęciem z ks. Bonieckim. "Szacunek i sympatia ponad podziałami? Jestem na TAK"
Komentarze (254)
Pastor oburzony wyrokiem ws. Nergala pisze do premiera Tuska
Zaloguj się
 • elucidator

  Oceniono 1 raz 1

  Do Tuska? A co ma rzad wspolnego z wyrokami niezawislych sadow?

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Czekam aż jakiś "celebryta" czy jakiś plastikowy "satanista" typu Nergusia odważy się podrzeć Talmud albo urządzić jakąś hece w synagodze. Ale się nie doczekam bo takie miernoty "artystyczne" reklamowane przez TV i koszerne media wiedza jakich tematów i środowisk nie wolno im dotykac jeśli chcą kontynuowac swoje kariery.

 • maurycy1010

  0

  A taka tablica sprzedajemy.pl/tablica-ouija,3250332 .Jakie ma zdanie na jej temat bohater relacji.

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 0

  pastor, nie odpieprzaj - wybierz nową żoną tuskowi, taka które się będzie ciebie słuchać!

  I możesz za plecami rządzić!

 • drojb

  Oceniono 5 razy 3

  Ło Jezusiu, pastor Byrt zaraził się od Rydzyka?!?

 • wzgardzony

  Oceniono 5 razy -3

  Nergal stwierdził, że Kościół Katolicki to zbrodnicza sekta. Powinien to udowodnić i donieść do prokuratury fakty zbrodni popełnianych przez Kościół Katolicki. Po zbadaniu tych dowodów jeżeli okazałyby się prawdziwe Kościół Katolicki winien być za swe zbrodnie zdelegalizowani a przywódcy KK osądzeni i posadzeni w więzieniach. Coś mi się wydaje, że Pan Nergal pomylił religie. W zamachach terrorystycznych specjalizuje się pewna religia miłości i pokoju, zapomniałem jak się ta religia nazywa...
  W przypadku kiedy Pan Nergal nie udowodniłby zbrodni Kościoła Katolickiego to wtedy raczej nie byłoby podstaw delegalizacji Kościoła.

 • almagus

  Oceniono 3 razy 3

  Przykościelne kary moralne od usuwania postów, to co piszę jest mniej drastyczne od waszych wyczynów!

  Ślimak przez boga dany, dzieciom do buzi wkładany.

  Ślimak skryty pod sutanną.
  Chwalony, gdy pochylany.
  Stoi, postawą naganną.
  Ręką dziecka łapany.

  Ślimak nieczysty kobietą.
  Dziewica dziewczynka dobra.
  Ruchy ręką z podnietą.
  Chłopaczek kiedy siorba.

  Jajeczka na zieleniny.
  Ślimak prawdziwy składa.
  Sperma i sqrwyssyny.
  Kapłani z obłudą gada.

  2013-06-04 almagus

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14032378,Polski_ksiadz_pracujacy_na_Dominikanie_podejrzany.html#TRNajCzytSST
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14036633.html
  almagus.blox.pl/html

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  www.youtube.com/watch?v=Ggb620WLCIM&NR=1

 • simonh

  Oceniono 7 razy 5

  Tylko szanowny pastorze, co ma premier do wyroku sądu ? Premier to nie król, zeby mógł zmieniać wyroki sądu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje