Opole: ginekolog skazany za nielegalne aborcje. 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu

04.06.2013 15:32
Gabinet ginekologiczny

Gabinet ginekologiczny (Shutterstock)

Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał dziś opolski sąd okręgowy ginekologa, któremu postawiono zarzut przeprowadzania zabiegu aborcji. Do zabiegów miało dochodzić w latach 2004-2006. Sąd nie uwierzył obrońcy lekarza, który twierdził, że lekarz nie usuwał świadomie żywych ciąż, tylko np. takie, które kończyły się samoistnym poronieniem.
Uzasadniając wyrok, sędzia Agata Menes powiedziała, że zgromadzony w sprawie materiał pozwolił na ustalenie winy i sprawstwa lekarza, który miał za zgodą kobiet przerywać ciąże wbrew przepisom Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Sąd orzekł też wobec ginekologa czteroletni zakaz wykonywania zawodu, wliczając na poczet kary okres, w którym Roman K. był zawieszony w wykonywaniu zawodu ginekologa - czyli od 2007 r. do 2011 r. Karę tę uznano w całości za już wykonaną. Orzeczono też przepadek korzyści majątkowej w wysokości 15 tys. 300 zł.

Sędzia Agata Menes wyjaśniła, że w dużej mierze przy orzekaniu opierano się na zeznaniach kobiet, które zgłosiły się do lekarza z zamiarem usunięcia ciąży. Zaznaczyła, że trudno przypuszczać, iż zeznawały one z jakiegoś powodu nieprawdę tylko po to, by niesłusznie obciążyć ginekologa. Zauważyła, że gdyby w przypadku tych kobiet doszło do samoistnych poronień - do czego przekonywał Roman K. - to byłoby to dla nich "psychicznym wybawieniem". Tymczasem zeznania były dla nich traumą.

"To, co jest złem, trzeba nazwać złem"

Przypomniała, że ustawa o planowaniu rodziny obowiązuje i należy jej przestrzegać. Zaznaczyła jednak, że w tej sprawie nie można na oskarżonego patrzeć jak na pospolitego przestępcę i nadmiernie piętnować. "Ale to, co jest złem, trzeba nazwać złem" - powiedziała sędzia.

Pierwszy proces ws. Romana K. ruszył przez Sądem Okręgowym w Opolu w 2008 r. Prokuratura postawiła lekarzowi 18 zarzutów dotyczących głównie aborcji. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Wraz z ginekologiem na ławie oskarżonych zasiadły wtedy dwie inne osoby, które usłyszały m.in. zarzuty nakłaniania do usuwania ciąży.

Wcześniej lekarza uniewinniono

W listopadzie 2011 r. opolski sąd uniewinnił lekarza i dwie pozostałe osoby od wszystkich zarzutów, nie znajdując dowodów na ich winę. Po odwołaniu Sąd Apelacyjny we Wrocławiu sprawę skierował do ponownego rozpoznania, uniewinniając ginekologa od kilku zarzutów. W październiku ub. roku sprawa znów znalazła się na wokandzie.

Sąd skazał dziś też drugiego z oskarżonych w tej sprawia Marka K. na miesiąc więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Mężczyzna miał pożyczyć pieniądze jednej z kobiet, które zdecydowały się usunąć ciążę, oraz zawieźć ją do gabinetu. Marek K. nie przyznał się do winy. Twierdził, że nie wiedział, po co pożycza kobiecie pieniądze i wiezie ją do lekarza.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • dariuszczwa

  Oceniono 110 razy 68

  Lekarz padł ofiarą Polskiej wersji Prawa Szariatu...

 • jami100

  Oceniono 53 razy 43

  Złem to trzeba nazwać tę ustawę.

 • vomitorium1

  Oceniono 39 razy 35

  “ Sąd skazał dziś też drugiego z oskarżonych w tej sprawia Marka K. na miesiąc więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Mężczyzna miał pożyczyć pieniądze jednej z kobiet, które zdecydowały się usunąć ciążę, oraz zawieźć ją do gabinetu. Marek K. nie przyznał się do winy. Twierdził, że nie wiedział, po co pożycza kobiecie pieniądze i wiezie ją do lekarza.”
  mogła wziąć taksówkę
  (taksówkarz by siedział)

 • babciamarianna

  Oceniono 43 razy 35

  .

  Senator Piecha podlega abolicji ????? ____ czy chroni go teraz immunitet....

  .

 • al-bundy

  Oceniono 39 razy 33

  Złem jest zakaz wdany na zlecenie okupanta watykańskiego.

 • sirseb

  Oceniono 42 razy 28

  mogl sie do PiSu zapisac i na posla isc. swiety piecha moze cos na ten temat powiedziec.

 • kniazwitold

  Oceniono 32 razy 26

  I to nie jest kraj ajatollachów?

  Zboki w sukienkach stanowią przepisy wyznaniowe, decydują o czyimś ciele, wprowadzili kary dla innowierców, którzy mają głęboko w dupi ich katofaszystowskie zabobony.

  Powołajmy inkwizycję i palmy na stosach, każdego, kto niechodzi do kościoła.

 • bartekswiatek

  Oceniono 37 razy 15

  Powinien spłonąć na stosie! I to żywcem!
  Albo przynajmniej ukamienowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje